2022-23 THF Kadınlar Süper Ligi

Türkiye Kadınlar Hentbol Süper Ligi (Eski adlar: Türkiye Kadınlar 1. Hentbol Ligi) Türkiye’nin kadınlardaki en üst seviye hentbol ligidir.

Statü

Her takımın biri kendi sahasında, diğeri rakip takımın sahasında olmak üzere, deplasmanlı iki devreli lig usulüne göre oynanacaktır. Son sırada yer alan (10.) takım bir alt lige düşer. Normal lig sezonunu 1. ila 8. arasında bitiren takımlar play-off müsabakaları oynarlar. Play off müsabakaları sonucu finalde rakibini yenen takım 2022-2023 sezonunu şampiyon tamamlar.

Takım Bilgileri

ŞehirTakımBaş AntrenörSalonKapasite2022-23 başı2022-23 sonu
AdanaTOTEMCARD Adasokağı SKNesimi DağdoğanYüreğir Spor Salonu2.5001. Lig’den Yükseldi
EskişehirAnadolu Üniversitesi GSKMurat Kabadayı Porsuk Spor Salonu2.000Lig 9/12
GiresunGörele Belediyesi SKMehmet Ali BinenGörele İlçe Spor Salonu500Lig 7/12
İzmirİzmir Büyükşehir Belediyesi GSK.Senar DayatCelal Atik Spor Salonu1.700Lig 3/12
KastamonuKastamonu Belediyesi GSKClaus MogensenAtatürk Spor Salonu1.064Şampiyon
AntalyaKonyaaltı Belediyesi SKBirol ÜnsalAkdeniz Üni. Mavi Spor Salonu450Lig 4/12
TekirdağTekirdağ Süleymanpaşa SportifNedzad MasicKapaklı Anadolu Lisesi Spor Salonu500Lig 8/12
İstanbulÜsküdar Belediyesi SKYıldıray ŞahinÇamlıca Spor Salonu800Lig 6/12
MuğlaArmada Praxis Yalıkavak SKKıvanç ÖzcanBinnaz Karakaya Spor Salonu450Lig 2/12
AnkaraYenimahalle Belediyesi SKSerdar ElerGazi Mustafa Kemal Atatürk Spor Kompleksi5.000Lig 5/12

Baş Antrenör Değişiklikleri

TakımAyrılan Baş AntrenörAyrılma SebebiAyrılma TarihiAtanan Baş AntrenörAtanma Tarihi

Puan Durumu

2022-2023 Kadınlar Süper Lig Fikstürü

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Kastamonu Belediyesi Gençlik Spor Kulübü9810323:25417
2Armada Praxis Yalıkavak SK9702267:24114
3İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü9621301:25214
4Konyaaltı Belediye Spor Kulübü 9621283:24414
5Üsküdar Belediyesi9504301:29510
6Görele Belediyesi Spor Kulübü9405289:2908
7Tekirdağ Süleymanpaşa Sportif A.Ş.9225254:2616
8Yenimahalle Belediyesi Spor Kulübü9216360:2755
9TOTEMCARD Adasokağı Spor Kulübü9018248:3181
10Anadolu Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü9018224:3201Küme Düşme 2023-24 1. Lig

Gol Krallığı

SıraHentbolcu (Takımı)Gol
1Perihan Topaloğlu Acar (Görele Belediyesi Spor Kulübü)129
2Merve Özbolluk (Üsküdar Belediyesi)102
3Arife Yaşin Özdemir (Tekirdağ Süleymanpaşa Sportif A.Ş.)94
4Diğdem Hoşgör (Yalıkavak Spor Kulübü)92
5Zeynep Nur Bilgeç (Anadolu Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü)80

Ödüller

Hafta’nın MVP’si :

HaftaOyuncu (Takımı)
5Arife Yaşin (Tekirdağ Süleymanpaşa Sportif)
6Diğdem Hoşgör (Yalıkavak Spor Kulübü)
7Alena Ikhneva (Konyaaltı Belediye Spor Kulübü)
8Diğdem Hoşgör (Yalıkavak Spor Kulübü)
9Dönegül Bozdoğan (Konyaaltı Belediye Spor Kulübü)

Hafta’nın 7’si :

HaftaOyuncu (Takımı)
5Selen Akalın (Kaleci) (Yenimahalle Belediyesi SK), Arife Yaşin (Tekirdağ Süleymanpaşa Sportif), Kübra Sarıkaya (Kastamonu Belediyesi Gençlik Spor Kulübü), Cansu Akalın (Konyaaltı Bld.), Esin Sağdıç (Yalıkavak SK), Betül Karaarslan (Yenimahalle Belediyesi SK), Sibel Kıcıroğlu (İzmir BŞB GSK)
6Esma Adnar (Kaleci) (Yalıkavak Spor Kulübü), Kübra Sarıkaya (Kastamonu Belediyesi Gençlik Spor Kulübü), Diğdem Hoşgör (Yalıkavak Spor Kulübü), Monika Janeska (Konyaaltı Belediye Spor Kulübü), Merve Özbolluk (Üsküdar Belediyesi), Esin Sağdıç (Yalıkavak SK), Sibel Gündoğdu (Tekirdağ Süleymanpaşa Sportif)
7Halime İslamoğlu (Kaleci) (İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü), Ümmügülsüm Bedel (Yalıkavak SK), Valeriia Baranik (Yalıkavak SK), Simone Böhme (Kastamonu Belediyesi Gençlik Spor Kulübü), Alena Ikhneva (Konyaaltı Belediye Spor Kulübü), Serpil İskenderoğlu (Kastamonu Belediyesi Gençlik Spor Kulübü), Merve Özbolluk (Üsküdar Belediyesi)
8Merve Durdu (Kaleci) (Kastamonu Belediyesi Gençlik Spor Kulübü), Ümmügülsüm Bedel (Yalıkavak Spor Kulübü), Diğdem Hoşgör (Yalıkavak Spor Kulübü), Döne Gül Bozdoğan (Konyaaltı Belediye Spor Kulübü), Ece Sözmen (İzmir BŞB GSK), Emine Gökdemir (Kastamonu Belediyesi Gençlik Spor Kulübü), Sibel Gündoğdu (Tekirdağ Süleymanpaşa Sportif)
9Esma Adnar (Kaleci) (Yalıkavak Spor Kulübü), Beyzanur Türkyılmaz (Konyaaltı Belediye Spor Kulübü), Katarina Jezic (Kastamonu Belediyesi Gençlik Spor Kulübü), Yasemin Özgür (İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü), Yeliz Özel (İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü), Dönegül Bozdoğan (Konyaaltı Belediye Spor Kulübü), Zeynepnur Ulukoz (Görele Belediyesi SK)

Ayrıca :

2022-23 HDI Sigorta Kadınlar Türkiye Kupası

2022-23 THF Kadınlar 1. Lig

2021-222023-24

Türkiye Kadınlar Hentbol Süper Ligi