2022-23 CAF Şampiyonlar Ligi

2022–23 CAF Şampiyonlar Ligi (resmi olarak sponsorluk amaçlı 2022–23 TotalEnergies CAF Şampiyonlar Ligi)[2], Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) tarafından düzenlenen Afrika'nın önde gelen kulüp futbolu turnuvasının 59. sezonu olacak. 

Önceki 3 sezonun aksine, bu bölümün finali, CAF'ın, Stade Mohammed V'i seçtikten sonra Al Ahly ve CAF arasındaki ihtilafın ardından 3 Temmuz'da Rabat'taki yürütme komitesi toplantısında kararlaştırdığı gibi iki ayaklı bir formatta oynanacak. 

2022–23 CAF Şampiyonlar Ligi'nin galipleri, otomatik olarak 2023–24 CAF Şampiyonlar Ligi'ne katılmaya hak kazanacak ve 2023 CAF Süper Kupası'nda 2022–23 CAF Konfederasyon Kupası'nın galiplerine karşı oynama hakkını elde edecek.

Wydad AC, 2022 finalinde Al Ahly'yi yenerek 3. şampiyonluğunu ve 2017'den beri ilk şampiyonluğunu kazandı.
2022–23 TotalEnergies CAF Şampiyonlar Ligi
Turnuva Bilgileri
Tarih Elemeler:
10 Eylül– 16 Ekim 2022

  • Grup ve Final Aşaması :
  • 10 Şubat– Haziran 2023

Teams Grup Aşaması : 16
Toplam : 58 (46 federasyon)

Takvim

Aşama Round Kura Tarihi 1. Maç 2. Maç
Elemeler 1. Tur 9 Ağustos 2022 9–11 Eylül 2022 16–18 Eylül 2022
2. Tur 7–9 Ekim 2022 14–16 Ekim 2022
Grup Aşaması 1. Maç günü   10–11 Şubat 2023
2. Maç günü 17–18 Ekim 2023
3. Maç günü 24–25 Ekim 2023
4. Maç günü 7–8 Mart 2023
5. Maç günü 17–18 Mart 2023
6. Maç günü 31 Mart – 1 Nisan 2023
Final Aşaması Çeyrek Final Nisan 2023 21–22 Nisan 2023 28–29 Nisan 2023
Yarı Final 12–13 Mayıs 2023 19–20 Mayıs 2023
Final Haziran 2023

Eleme Aşaması

1. Tur

1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç
Rivers United 3-1Watanga3-0
Kenechukwu Agu, Ebube Duru, Paul Acquah
0-1
Farsedu Logan
AS Stade Mandji 2-3Plateau United2-2
Vivien Inounou, Roy Mbongui / Emmanuel Onyebuchi, Zulkifilu Rabiu
0-1
Jude Katoh
ASN Nigelec 2-1SOA Renaissante2-1
Djibril Goumey (2) / Mady N’diaye
0-0
APR 1-3US Monastir1-0
Yves Mugunga
0-3
Zied Aloui, Houssem Tka, Youssouf Oumarou
Olympic Real de Bangui 0-4Vipers0-3
Lumala Abdu, Najib Yiga, Isa Mubiru
0-1
Yunus Sentamu
Volcan Club 1-0La Passe1-0
Faralahy Tsitafihy
Coton Sport Benin 1-4ASEC Mimosas1-2
Salim Bawa / Aubin Kramo, Pacôme Zouzoua
0-2
Aubin Kramo, Anicet Oura
Hawks w/oHoroya
ASKO Kara 2-1FC Nouadhibou1-1
Abdou Ouattara / Nouh Mohamed El Ab
1-0
Abdou Ouattara
Casa Sports 1-3JS Kabylie1-0
Vieux Sané
0-3
Dadi El Hocine Mouaki, Massinissa Nezla, Salim Boukhanchouche
Deportivo Mongomo 2-5Djoliba2-0
José Fabio Micha, Pedro Martin Ela
0-5
Daouda Coulibaly, Ousmane Coulibaly, Félix Kamaté, Amadou Soumaré, Moussa Diallo
Bo Rangers 0-3CR Belouizdad0-00-3
Chouaib Keddad, Karim Aribi (2)
Zalan 0-9Young Africans0-4
Fiston Mayele (3), Feisal Salum
0-5
Fiston Mayele (3), Faridi Mussa, Stephane Aziz Ki
Saint George 2-2Al Hilal2-1
Chernet Gugsa (2) / Abdel Raouf
0-1
Makabi Lilepo
Arta/Solar7 1-2Al Merrikh1-2
Mogueh Idriss / Eric Kambale, Gilles N’Guessan
0-0
KMKM 0-6Al Ahli Tripoli0-2
Ayoub Ayed, Abdallah Imhamed
0-4
Ibrahima Tandia, Ahmed El Trbi (2), Ahmeed Ahmed
Flambeau du Centre 2-2Al Ittihad1-0
Gilbert Tuyihimbaze
1-2
Gilbert Tuyihimbaze / Muad Eisay, Yahya Al-Zaleetni
Elect Sport 0-2Zamalek0-2
Shikabala, Ahmed Sayed
Cape Town City 2-0AS Otohô2-0
Taahir Goedeman, Marc van Heerden
0-0
Black Bulls 1-5Petro de Luanda0-3
Tiago Azulão, Anderson Cruz, Pedro Pinto
1-2
Melque Alexandre / Tiago Azulão, Gilberto
Red Arrows 1-21º de Agosto0-1
Zini
1-1
Ricky Banda / Jiresse Mawiya
Nyasa Big Bullets 0-4Simba0-2
Moses Phiri, Raphael Bocco
0-2
Moses Phiri (2)
CFFA 3-5Royal Leopards2-3
Solomampionona Razafindranaivo, Tsito Razafindrasata / Senzelwe Dlamini, Junior Magagula, Jules Solonantenaina (k.k.)
1-2
Lalaina Rafanomezantsoa / Thami Zulu, Menzi Sithole
Matlama 0-4Coton Sport0-3
Brawdon Eno, Souaibou Marou, Reich Kokolo
0-1
Brawdon Eno
Rail Club du Kadiogo 1-1
(3-1 pen.)
Asante Kotoko0-1
Isaac Oppong
1-0
Dramane Kambou (3-1 pen.)
Gaborone United 2-3AS Vita Club1-0
Thero Setsile
1-3
Mpho Kgaswane / Marouf Tchakei, Éric Kabwe, Varel Rozan

2. Tur

1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç
Rivers United1Wydad AC
Plateau United 2Espérance de Tunis
ASN Nigelec3Raja Casablanca
US Monastir4Al Ahly
Vipers SC5TP Mazembe
FR6 winner6Mamelodi Sundowns
ASEC Mimosas 7Horoya
ASKO Kara8JS Kabylie
Djoliba Athletic Club9CR Belouizdad
Young Africans10Al Hilal
Al Merrikh11Al Ahli Tripoli
Flambeau du Centre12FR18 winner
Cape Town City13Petro de Luanda
1º de Agosto14Simba SC
Royal Leopards15Coton Sport
Rail Club du Kadiogo16AS Vita Club

2021-222023-24

CAF Şampiyonlar Ligi