2021 Tour de France

2021 Tour de France, bisikletin üç büyük turundan biri olan Tour de France'ın 108'incisi olacak. Başlangıçta Danimarka'nın başkenti Kopenhag için planlanan 2021 Turu'nun (Grand Départ olarak bilinir) başlangıcı, COVID-19 pandemisinin etkisi nedeniyle Brest'e transfer edildi ve Kopenhag UEFA Euro 2020'de dört maça ev sahipliği yaptı ve bu etkinlik ayrıca pandemi nedeniyle 2021'e ertelendi. Başlangıçta 2 ila 25 Temmuz 2021 için planlanan Tur, yeniden planlanan 2020 Yaz Olimpiyatları'ndan kaçınmak için 26 Haziran ila 18 Temmuz 2021'e taşındı. Bu, Tour de France'ın Danimarka'yı ilk ziyareti olacaktı. Danimarka, 2022'de Grand Départ'a ev sahipliği yapacak.
Yarış Bilgileri
Tarihler 26 Haziran – 18 Temmuz 2021
Etap Sayısı 21
Mesafe 3,417.5 km (2,124 mi)
Şampiyonun Zamanı 87h 20′ 05″
Sonuçlar
Şampiyon Tadej Pogacar (Slovenya) UAE Team Emirates
  İkinci Jonas Vingegaard (Danimarka) Team Jumbo–Visma
  Üçüncü Richard Carapaz (Ekvator) Ineos Grenadiers

Puan Mark Cavendish (Büyük Britanya) Deceuninck–Quick-Step
Dağ Tadej Pogacar (Slovenya) UAE Team Emirates
Genç Tadej Pogacar (Slovenya) UAE Team Emirates
Combativity Franck Bonnamour (Fransa) UAE Team Emirates
Takım Team Bahrain Victorious

Katılan Takımlar

UCI Dünya Takımları

  • AG2R Citroën Team
  • Astana–Premier Tech
  • Bora–Hansgrohe
  • Cofidis
  • Deceuninck–Quick-Step
  • EF Education–Nippo
  • Groupama–FDJ
  • Ineos Grenadiers
  • Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux
  • Israel Start-Up Nation
  • Lotto–Soudal
  • Movistar Team
  • Team Bahrain Victorious
  • Team BikeExchange
  • Team DSM
  • Team Jumbo–Visma
  • Team Qhubeka NextHash
  • Trek–Segafredo
  • UAE Team Emirates

UCI Pro Takımlar

  • Alpecin–Fenix
  • Arkéa–Samsic
  • B&B Hotels p/b KTM
  • Team TotalEnergies

Rota ve Etaplar

Etap Tarih Parkur Mesafe Tip Kazanan
1 26 Haziran Brest to Landerneau 198 km (123 mi) Tepelik Etap Julian Alaphilippe (Fransa)
2 27 Haziran Perros-Guirec to Mûr-de-Bretagne (Guerlédan) 183.5 km (114.0 mi) Orta Dağlık Etabı Mathieu van der Poel (Hollanda)
3 28 Haziran Lorient to Pontivy 183 km (114 mi) Sprint Etabı Tim Merlier (Belçika)
4 29 Haziran Redon to Fougères 150.5 km (93.5 mi) Sprint Etabı Mark Cavendish (Büyük Britanya)
5 30 Haziran Changé to Laval 27.2 km (16.9 mi) Bireysel Zamana Karşı Tadej Pogačar (Slovenya)
6 1 Temmuz Tours to Châteauroux 161 km (100 mi) Sprint Etabı Mark Cavendish (Büyük Britanya)
7 2 Temmuz Vierzon to Le Creusot 249.5 km (155.0 mi) Orta Dağlık Etabı Matej Mohorič (Slovenya)
8 3 Temmuz Oyonnax to Le Grand-Bornand 151 km (94 mi) Dağlık Etabı Dylan Teuns (Belçika)
9 4 Temmuz Cluses to Tignes 145 km (90 mi) Dağlık Etabı Ben O’Connor (Avustralya)
  5 Temmuz Tignes Dinlenme Günü
10 6 Temmuz Albertville to Valence 191 km (119 mi) Sprint Etabı Mark Cavendish (Büyük Britanya)
11 7 Temmuz Sorgues to Malaucène 199 km (124 mi) Dağlık Etabı Wout van Aert (Belçika)
12 8 Temmuz Saint-Paul-Trois-Châteaux to Nîmes 159.5 km (99.1 mi) Sprint Etabı Nils Politt (Almanya)
13 9 Temmuz Nîmes to Carcassonne 220 km (140 mi) Sprint Etabı Mark Cavendish (Büyük Britanya)
14 10 Temmuz Carcassonne to Quillan 184 km (114 mi) Orta Dağlık Etabı Bauke Mollema (Hollanda)
15 11 Temmuz Céret to Andorra la Vella (Andorra) 191.5 km (119.0 mi) Mountain stage Sepp Kuss (USA)
  12 Temmuz Andorra la Vella (Andorra) Dinlenme Günü
16 13 Temmuz El Pas de la Casa (Andorra) to Saint-Gaudens 169 km (105 mi) Orta Dağlık Etabı Patrick Konrad (Avusturya)
17 14 Temmuz Muret to Saint-Lary-Soulan (Col de Portet) 178.5 km (110.9 mi) Dağlık Etabı Tadej Pogačar (Slovenya)
18 15 Temmuz Pau to Luz Ardiden 130 km (81 mi) Dağlık Etabı Tadej Pogačar (Slovenya)
19 16 Temmuz Mourenx to Libourne 207 km (129 mi) Sprint Etabı Matej Mohorič (Slovenya)
20 17 Temmuz Libourne to Saint-Émilion 30.8 km (19.1 mi) Bireysel Zamana Karşı Wout van Aert (Belçika)
21 18 Temmuz Chatou to Paris (Champs-Élysées) 108.5 km (67.4 mi) Sprint Etabı Wout van Aert (Belçika)
Toplam 3,417.5 km (2,123.5 mi)

Liderlik Sıralaması

EtapŞampiyonGenel Sıralama
Puan Sıralaması
Dağlar Sıralaması
Genç Sürücüler Sıralaması
Takım Sıralaması
Combativity award
1Julian Alaphilippe (Fransa)Julian Alaphilippe (Fransa)Julian Alaphilippe (Fransa)Ide SchellingTadej PogačarTeam Jumbo–VismaIde Schelling
2Mathieu van der Poel (Hollanda)Mathieu van der Poel (Hollanda)Julian Alaphilippe (Fransa)Mathieu van der Poel (Hollanda)Tadej Pogačar (Slovenya)Team Jumbo–VismaEdward Theuns
3Tim Merlier (Belçika)Mathieu van der Poel (Hollanda)Julian Alaphilippe (Fransa)Ide SchellingTadej Pogačar (Slovenya)Team Bahrain VictoriousMichael Schär
4Mark Cavendish (Büyük Britanya)Mathieu van der Poel (Hollanda)Mark Cavendish (Büyük Britanya)Ide SchellingTadej Pogačar (Slovenya)Team Bahrain VictoriousBrent Van Moer
5Tadej Pogačar (Slovenya)Mathieu van der Poel (Hollanda)Mark Cavendish (Büyük Britanya)Ide SchellingTadej Pogačar (Slovenya)Team Jumbo–Visma
6Mark Cavendish (Büyük Britanya)Mathieu van der Poel (Hollanda)Mark Cavendish (Büyük Britanya)Ide SchellingTadej Pogačar (Slovenya)Team Jumbo–VismaGreg Van Avermaet
7Matej Mohorič (Slovenya)Mathieu van der Poel (Hollanda)Mark Cavendish (Büyük Britanya)Matej Mohorič (Slovenya)Tadej Pogačar (Slovenya)Team Jumbo–VismaMatej Mohorič
8Dylan Teuns (Belçika)Tadej Pogačar (Slovenya)Mark Cavendish (Büyük Britanya)Wout Poels (Hollanda)Tadej Pogačar (Slovenya)Team Bahrain VictoriousWout Poels
9Ben O’Connor (Avustralya)Tadej Pogačar (Slovenya)Mark Cavendish (Büyük Britanya)Nairo Quintana (Kolombiya)Tadej Pogačar (Slovenya)Team Bahrain VictoriousBen O’Connor
10Mark Cavendish (Büyük Britanya)Tadej Pogačar (Slovenya)Mark Cavendish (Büyük Britanya)Nairo Quintana (Kolombiya)Tadej Pogačar (Slovenya)Team Bahrain VictoriousHugo Houle
11Wout van Aert (Belçika)Tadej Pogačar (Slovenya)Mark Cavendish (Büyük Britanya)Nairo Quintana (Kolombiya)Tadej Pogačar (Slovenya)Team Bahrain VictoriousKenny Elissonde
12Nils Politt (Almanya)Tadej Pogačar (Slovenya)Mark Cavendish (Büyük Britanya)Nairo Quintana (Kolombiya)Tadej Pogačar (Slovenya)Team Bahrain VictoriousNils Politt
13Mark Cavendish (Büyük Britanya)Tadej Pogačar (Slovenya)Mark Cavendish (Büyük Britanya)Nairo Quintana (Kolombiya)Tadej Pogačar (Slovenya)Team Bahrain VictoriousQuentin Pacher
14Bauke Mollema (Hollanda)Tadej Pogačar (Slovenya)Mark Cavendish (Büyük Britanya)Michael Woods (Kanada)Tadej Pogačar (Slovenya)Team Bahrain VictoriousBauke Mollema
15Sepp Kuss (ABD)Tadej Pogačar (Slovenya) Mark Cavendish (Büyük Britanya)Wout Poels (Hollanda) Tadej Pogačar (Slovenya)Team Bahrain VictoriousWout van Aert (Belçika)
16Patrick Konrad (Avusturya)Tadej Pogačar (Slovenya) Mark Cavendish (Büyük Britanya)Wout Poels (Hollanda)Tadej Pogačar (Slovenya)Team Bahrain VictoriousPatrick Konrad (Avusturya)
17Tadej Pogačar (Slovenya) Tadej Pogačar (Slovenya) Mark Cavendish (Büyük Britanya)Wout Poels (Hollanda)Tadej Pogačar (Slovenya)Team Bahrain VictoriousAnthony Perez (Fransa)
18Tadej Pogačar (Slovenya) Tadej Pogačar (Slovenya) Mark Cavendish (Büyük Britanya)Tadej Pogačar (Slovenya)Tadej Pogačar (Slovenya)Team Bahrain VictoriousDavid Gaudu (Fransa)
19Matej Mohorič (Slovenya) Tadej Pogačar (Slovenya)Mark Cavendish (Büyük Britanya)Tadej Pogačar (Slovenya)Tadej Pogačar (Slovenya)Team Bahrain VictoriousMatej Mohorič (Slovenya)
20Wout van Aert (Belçika) Tadej Pogačar (Slovenya) Mark Cavendish (Büyük Britanya)Tadej Pogačar (Slovenya)Tadej Pogačar (Slovenya)Team Bahrain Victorious
21Wout van Aert (Belçika)Tadej Pogačar (Slovenya) Mark Cavendish (Büyük Britanya)Tadej Pogačar (Slovenya)Tadej Pogačar (Slovenya)Team Bahrain Victorious
FinalTadej Pogačar (Slovenya) Mark Cavendish (Büyük Britanya)Tadej Pogačar (Slovenya)Tadej Pogačar (Slovenya)Team Bahrain VictoriousFranck Bonnamour (Fransa)
20202022

Tour de France

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.