2021 Kadınlar Afrobasket

2021 AfroBasket Women, turnuvanın 25.'siydi ve 17-26 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında Kamerun, Yaoundé'de düzenlendi. İlk iki takım, 2022 FIBA ​​Kadınlar Basketbol Dünya Kupası eleme turnuvalarından birine katılmaya hak kazandı.

Nijerya, finalde Mali'yi yenerek şampiyonluğunu korudu ve beşinci genel şampiyonluğunu kazandı. Kamerun, Senegal'i mağlup ederek kendi sahasında bronz madalya kazandı
Ev Sahibi Ülke Kamerun
Şehir Yaoundé
Tarih 18–26 Eylül
Takım Sayısı 12
Salon 1
Final Sıralaması
Şampiyon Nijerya (5. zaferi)
İkinci Mali
Üçüncü Kamerun
Dördüncü Senegal
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı 28
MVP Adaora Elonu (Nijerya)
Sayı Kralı Nadine Mohamed (Mısır)
(16.8 maçbaşı)
resmi website
Website

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Kamerun220145-907Çeyrek Final
2Kenya211111-1323Play-of
3Cape Verde20298-1322Play-of
18-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéKamerun74-50Kenya
19-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéKenya61-58Cape Verde
20-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéCape Verde40-71Kamerun

B Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Nijerya220152-1154Çeyrek Final
2Angola211135-1463Play-of
3Mozambik202111-1372Play-of
18-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéNijerya67-50Mozambik
19-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéMozambik61-70Angola
20-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéAngola65-85Nijerya

C Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Senegal220178-944Çeyrek Final
2Mısır211165-1363Play-of
3Gine20289-2022Play-of
18-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéSenegal100-31Gine
19-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéGine58-102Mısır
20-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéMısır63-78Senegal

D Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Mali220177-1024Çeyrek Final
2Fildişi Sahilleri211132-1253Play-of
3Tunus20288-1702Play-of
18-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéMali101-39Tunus
19-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéTunus49-69Fildişi Sahilleri
20-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéFildişi Sahilleri63-76Mali

Final Aşaması

Play-off

22-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéMısır83-36Tunus
22-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéFildişi Sahilleri81-50Gine
22-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéKenya50-72Mozambik
22-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéAngola82-65Cape Verde

Çeyrek Final

23-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéNijerya72-56Fildişi Sahilleri
23-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéSenegal74-46Mozambik
23-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéKamerun67-61Mısır
23-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéMali74-53Angola

05/08 Sıralama Maçları

24-09-202105/08 Sıralama Maçları Yarı FinalYaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéFildişi Sahilleri57-59Mozambik
24-09-202105/08 Sıralama Maçları Yarı FinalYaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéMısır82-76Angola
25-09-202107/08 Sıralama MaçıYaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéFildişi Sahilleri62-57Angola
25-09-202105/06 Sıralama MaçıYaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéMozambik69-62Mısır

Yarı Final

24-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéKamerun51-52Mali
24-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéNijerya73-62Senegal

03/04 Maçı

25-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéKamerun53-49Senegal

Final

25-09-2021Yaoundé Multipurpose Sports Complex, YaoundéNijerya70-59Mali

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1st place, gold medalist(s)Nijerya2022 FİBA Kadınlar Dünya Kupası Eleme Turnuvası
2nd place, silver medalist(s)Mali2022 FİBA Kadınlar Dünya Kupası Eleme Turnuvası
3rd place, bronze medalist(s)Kamerun
4Senegal
5Mozambik
6Mısır
7Fildişi Sahilleri
8Angola
9Kenya
10Cape Verde
11Tunus
12Gine
Nijerya (5. zaferi)
Amt Okonkwo, Pallas Kunaiyi-Akpannah, Sarah Ogoke, Promise Amukamara, Adaora Elonu, Nkem Akaraiwe, Murjanatu Musa, Oderah Chidom, Ezinne Kalu, Victoria Macaulay, Nicole Enabosi, Ify Ibekwe
Baş Antrenör : Otis Hughley Jr.

Turnuva Ödülleri

MVPAdaora Elonu (Nijerya)
All Star TakımEzinne Kalu (Nijerya)
Marina Ewodo (Kamerun)
Adaora Elonu (Nijerya)
Yacine Diop (Senegal)
Mariam Coulibaly (Mali)
20192023

Kadınlar Afrobasket