2021 FİBA U-19 Dünya Kupası

2021 FIBA ​​19 Yaş Altı Basketbol Dünya Kupası, FIBA ​​tarafından 19 yaş ve altı genç milli takımlar için düzenlenen bir turnuvadır. Turnuva, 3-11 Temmuz 2021 tarihleri ​​arasında Letonya'nın Riga ve Daugavpils kentinde düzenlendi.
2021 FİBA U-19 Dünya Kupası
Turnuva Detayları
Ev Sahibi Ülke Letonya
Tarihler 03-11 Temmuz 2021
Takım Sayısı 16 (5 konfederasyon
Salon 3
Şampiyon Amerika Birleşik Devletleri (8. zaferi)
MVP Chet Holmgren (ABD)
Turnuva Liderleri
  Oyuncu Takım
Sayı Yeo Jun-seok (Güney Kore) (25.6) ABD (95.0
Ribaunt Zach Edey (Kanada) (14.1) Kanada (52.0)
Asist
Ryan Nembhard (Kanada)
Matthew Strazel (Fransa) (6.7)
ABD (25.3)
resmi website
Website

Turnuva Elemeleri

Eleme Turnuvaları Tarihler Şehir Kontenjan Hak Kazanan Takımlar
Ev Sahibi 12 Şubat 2021 Mies 1 Letonya
Avrupa FİBA İlk 5 Takım 7 Nisan 2020 Munich 5 Fransa
Litvanya
Sırbistan
İspanya
Türkiye
2020 FIBA U-18 Afrika Şampiyonası Aralık 2020 Cairo 2 Mali
Senegal
Amerika FİBA İlk 4 Takım 1 Mart 2021 Miami 4 Arjantin
Kanada
Porto Riko
ABD
Asya FİBA İlk 4 Takım 10 Mart 2021 Mies 4 Avustralya
Çin
Japonya
Güney Kore
Toplam   16

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Kanada330265-2026
2Litvanya321244-2165
3Senegal312205-2344
4Japonya303209-2713
03 Temmuz 2021Daugavpils Olympic Center, DaugavpilsSenegal76-71Japonya
03 Temmuz 2021Daugavpils Olympic Center, DaugavpilsKanada80-71Litvanya
04 Temmuz 2021Daugavpils Olympic Center, DaugavpilsJaponya75-100Kanada
04 Temmuz 2021Daugavpils Olympic Center, DaugavpilsLitvanya78-73Senegal
06 Temmuz 2021Daugavpils Olympic Center, DaugavpilsSenegal56-85Kanada
06 Temmuz 2021Daugavpils Olympic Center, DaugavpilsLitvanya95-63Japonya

B Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Sırbistan330243-2016
2Letonya312203-1984
3İran312196-2144
4Porto Riko312211-2404
03 Temmuz 2021Daugavpils Olympic Center, DaugavpilsPorto Riko79-75Letonya
03 Temmuz 2021Daugavpils Olympic Center, Daugavpilsİran67-88Sırbistan
04 Temmuz 2021Daugavpils Olympic Center, DaugavpilsLetonya58-48İran
04 Temmuz 2021Daugavpils Olympic Center, DaugavpilsSırbistan84-64Porto Riko
06 Temmuz 2021Daugavpils Olympic Center, DaugavpilsSırbistan71-70Letonya
06 Temmuz 2021Daugavpils Olympic Center, DaugavpilsPorto Riko68-81İran

C Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Fransa321265-1605
2İspanya321227-1765
3Arjantin321233-2315
4Güney Kore303170-3283
03 Temmuz 2021Olympic Sports Centre, RigaFransa117-48Güney Kore
03 Temmuz 2021Olympic Sports Centre, RigaArjantin69-68İspanya
04 Temmuz 2021Olympic Sports Centre, RigaGüney Kore74-112Arjantin
04 Temmuz 2021Olympic Sports Centre, Rigaİspanya60-59Fransa
06 Temmuz 2021Olympic Sports Centre, RigaGüney Kore48-89İspanya
06 Temmuz 2021Olympic Sports Centre, RigaArjantin52-89Fransa

D Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Amerika Birleşik Devletleri330270-1726
2Türkiye321176-1995
3Avustralya312225-2184
4Mali303173-2553
03 Temmuz 2021Olympic Sports Centre, RigaTürkiye54-83Amerika Birleşik Devletleri
03 Temmuz 2021Olympic Sports Centre, RigaMali67-97Avustralya
04 Temmuz 2021Olympic Sports Centre, RigaAvustralya62-64Türkiye
04 Temmuz 2021Olympic Sports Centre, RigaAmerika Birleşik Devletleri100-52Mali
06 Temmuz 2021Olympic Sports Centre, RigaTürkiye58-54Mali
06 Temmuz 2021Olympic Sports Centre, RigaAvustralya66-87Amerika Birleşik Devletleri

Eleme Aşaması

1/16 Turu

07 Temmuz 2021Daugavpils Olympic Center, DaugavpilsFransa86-52Mali
07 Temmuz 2021Olympic Sports Centre, RigaJaponya86-89Sırbistan
07 Temmuz 2021Daugavpils Olympic Center, Daugavpilsİspanya86-73Avustralya
07 Temmuz 2021Olympic Sports Centre, RigaLitvanya96-53İran
07 Temmuz 2021Daugavpils Olympic Center, DaugavpilsArjantin76-74Türkiye
07 Temmuz 2021Olympic Sports Centre, RigaSenegal57-44Letonya
07 Temmuz 2021Daugavpils Olympic Center, DaugavpilsGüney Kore60-132Amerika Birleşik Devletleri
07 Temmuz 2021Olympic Sports Centre, RigaKanada86-56Porto Riko

09/16 Turu

09 Temmuz 202109/16 Çeyrek FinalOlympic Sports Centre, RigaPorto Riko52-95Avustralya
09 Temmuz 202109/16 Çeyrek FinalOlympic Sports Centre, Rigaİran71-59Mali
09 Temmuz 202109/16 Çeyrek FinalOlympic Sports Centre, RigaLetonya90-67Güney Kore
09 Temmuz 202109/16 Çeyrek FinalOlympic Sports Centre, RigaJaponya49-97Türkiye
10 Temmuz 202113/16 Yarı FinalOlympic Sports Centre, RigaPorto Riko99-89Güney Kore
10 Temmuz 202113/16 Yarı FinalOlympic Sports Centre, RigaMali104-66Japonya
10 Temmuz 202109/12 Yarı FinalOlympic Sports Centre, RigaAvustralya89-44Letonya
10 Temmuz 202109/12 Yarı FinalOlympic Sports Centre, Rigaİran61-84Türkiye
11 Temmuz 202115/16 MaçıOlympic Sports Centre, RigaGüney Kore95-92Japonya
11 Temmuz 202113/14 MaçıOlympic Sports Centre, RigaPorto Riko92-95Mali
11 Temmuz 202111/12 MaçıOlympic Sports Centre, RigaLetonya71-63İran
11 Temmuz 202109/10 MaçıOlympic Sports Centre, RigaAvustralya52-56Türkiye

Çeyrek Final

09 Temmuz 2021Arena Riga, RigaKanada81-77İspanya
09 Temmuz 2021Arena Riga, RigaLitvanya79-84Fransa
09 Temmuz 2021Arena Riga, RigaSenegal58-88Amerika Birleşik Devletleri
09 Temmuz 2021Arena Riga, RigaSırbistan89-83Arjantin

05/08 Sırlama Maçları

10 Temmuz 202105/08 Yarı Finalİspanya83-67Senegal
10 Temmuz 202105/08 Yarı FinalLitvanya107-81Arjantin
11 Temmuz 202107/08 MaçıSenegal75-67Arjantin
11 Temmuz 202105/06 Maçıİspanya86-81Litvanya

Yarı Final

10 Temmuz 2021Arena Riga, RigaKanada86-92Amerika Birleşik Devletleri
10 Temmuz 2021Arena Riga, RigaFransa75-69Sırbistan

03/04 Maçı

11 Temmuz 2021Arena Riga, RigaKanada101-92Sırbistan

Final

11 Temmuz 2021Arena Riga, RigaAmerika Birleşik Devletleri83-81Fransa

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1Amerika Birleşik DevletleriŞampiyon
2Fransa
3Kanada
4Sırbistan
5İspanya
6Litvanya
7Senegal
8Arjantin
9Türkiye
10Avustralya
11Letonya
12İran
13Mali
14Porto Riko
15Güney Kore
16Japonya

Turnuva Ödülleri

All-Star Takım
Gard Forvet Merkez
Nikola Jović (Sırbistan) Victor Wembanyama (Fransa)
Kenneth Lofton (ABD)
Zach Edey (Kanada)
Chet Holmgren (ABD)
MVP: Chet Holmgren (ABD)
20192023

FİBA U-19 Dünya Kupası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.