2021 FIBA Kadınlar Asya Kupası

2021 FIBA ​​Kadınlar Asya Kupası, turnuvanın 29.'su ve 27 Eylül - 3 Ekim 2021 tarihleri ​​arasında Ürdün'ün Amman kentinde yapılacak. İlk dört takımın eleme turnuvalarından birine katılmaya hak kazandığı Avustralya'daki 2022 FIBA ​​Kadınlar Basketbol Dünya Kupası için Asya ve Okyanusya elemeleri olarak düzenleniyor.
Turnuva Bilgileri
Ev Sahibi Ürdün
Tarih 27 Eylül – 03 Ekim
Takım Sayısı 8
Salon
Şampiyon
Japonya (6. zaferi)
MVP Himawari Akaho (Japonya)
Turnuva Liderleri
  Oyuncu Takım
Sayı Sami Whitcomb (AUS)
(17.5 maçbaşı)
Çin 103,0 sayı
Ribaunt Afril Bernardino (Filipinler) 8,8 ribaunt Avustralya/ Çin 48 ribaunt
Asist Saori Miyazaki (Japonya) 9,6 asist Çin 35,2 asist
resmi website
FIBA.Basketball/WomensAsiaCup/2021

Kadrolar

2021 FIBA Kadınlar Asya Kupası Takım Kadroları

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Japonya330265-1586Yarı Final
2Güney Kore321254-2055Play-off
3Yeni Zelenda312228-1964Play-off
4Hindistan303164-352307/08 Sıralama Maçı
27-09-2021Prince Hamza Hall, AmmanJaponya136-46Hindistan
27-09-2021Prince Hamza Hall, AmmanGüney Kore85-69Yeni Zelenda
28-09-2021Prince Hamza Hall, AmmanYeni Zelenda50-62Japonya
28-09-2021Prince Hamza Hall, AmmanHindistan69-107Güney Kore
29-09-2021Prince Hamza Hall, AmmanJaponya67-62Güney Kore
29-09-2021Prince Hamza Hall, AmmanYeni Zelenda109-49Hindistan

B Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Çin330349-1666Yarı Final
2Avustralya321260-2035Play-off
3Taywan312208-2524Play-off
4Filipinler303160-356307/08 Sıralama Maçı
27-09-2021Prince Hamza Hall, AmmanÇin143-52Filipinler
27-09-2021Prince Hamza Hall, AmmanAvustralya76-65Taywan
28-09-2021Prince Hamza Hall, AmmanTaywan50-124Çin
28-09-2021Prince Hamza Hall, AmmanFilipinler56-120Avustralya
29-09-2021Prince Hamza Hall, AmmanÇin82-64Avustralya
29-09-2021Prince Hamza Hall, AmmanTaywan93-52Filipinler

Final Aşaması

Play-off Maçları

30-09-2021Prince Hamza Hall, AmmanGüney Kore80-74Taywan
30-09-2021Prince Hamza Hall, AmmanAvustralya72-61Yeni Zelenda

Yarı Final

02-10-2021Prince Hamza Hall, AmmanJaponya67-65Avustralya
02-10-2021Prince Hamza Hall, AmmanÇin93-69Güney Kore

07/08 Sıralama Maçı

30-09-2021Prince Hamza Hall, AmmanHindistan70-74Filipinler

05/06 Sıralama Maçı

02-10-2021Prince Hamza Hall, AmmanTaywan59-74Yeni Zelenda

03/04 Sıralama Maçı

03-10-2021Prince Hamza Hall, AmmanAvustralya88-58Güney Kore

Final

03-10-2021Prince Hamza Hall, AmmanJaponya78-73Çin

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1st place, gold medalist(s)Japonya2022 FİBA Kadınlar Dünya Kupası Eleme Turnuvası
2nd place, silver medalist(s)Çin2022 FİBA Kadınlar Dünya Kupası Eleme Turnuvası
3rd place, bronze medalist(s)Avustralya2022 FİBA Kadınlar Dünya Kupası Eleme Turnuvası Ev Sahibi
4Güney Kore2022 FİBA Kadınlar Dünya Kupası Eleme Turnuvası
5Yeni Zelenda
6Taywan
7Filipinler
8Hindistan2023 FİBA Asya Kadınlar Kupası B Division
Japonya (6. zaferi)
Stephanie Mawuli, Risa Nishioka, Nanaka Todo, Moe Nagata, Mai Yamamoto, Saki Hayashi, Saori Miyazaki, Tamami Nakada, Haruno Nemoto, Kiho Miyashita, Himawari Akaho, Monica Okoye
Baş Antrenör : Toru Ontsuka

Turnuva Ödülleri

All-Star takım
Guards Forwards Center
Sami Whitcomb (Avustralya)
Saori Miyazaki (Japonya)
Huang Sijing (Çin)
Himawari Akaho (Japonya)
Li Yueru (Çin)
MVP: Himawari Akaho (Japonya)

Ayrıca :

2021 FİBA Asya Kupası

2022 FİBA Kadınlar Basketbol Dünya Kupası

20192023

FIBA Kadınlar Asya Kupası