2021 Dünya Halter Şampiyonası

2021 Dünya Halter Şampiyonası, 7-17 Aralık tarihleri ​​arasında Özbekistan'ın Taşkent kentinde düzenlenen bir halter yarışmasıdır.

Omicron varyantının hızla yayılması ve Olimpiyatlardan ve Çin Ulusal Oyunlarından kısa bir süre sonra düzenlenmesiyle ilgili endişeler nedeniyle, turnuva birçok güçlü rakibin yokluğuyla karşı karşıya. Dört ay önce Tokyo'dan 10 Olimpiyat şampiyonu, mevcut 15 dünya şampiyonu ve Çin ve Kuzey Kore'den tüm takımlar yarışmama kararı aldı. Etkinlikte yarışan halterciler Özbekistan'ı ziyaret ederken gerekli karantinadan muaftır.
2021 World Weightlifting Championships.png
Ev Sahibi Şehir, Ülke Tashkent, Uzbekistan
Tarih 7–17 Aralık

Madalya Tablosu

 
Sıra Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1 Güney Kore 4 1 2 7
2 Özbekistan 2 3 0 5
3 Tayland 2 2 1 5
4 Kolombiya 1 4 0 5
5 Gürcistan 1 1 1 3
İran 1 1 1 3
7 Taywan 1 1 0 2
ABD 1 1 0 2
9 Bulgaristan 1 0 1 2
Ukrayna 1 0 1 2
11 Mısır 1 0 0 1
Endonezya 1 0 0 1
Kazakistan 1 0 0 1
Moğolistan 1 0 0 1
Tunus 1 0 0 1
16 Ermenistan 0 1 2 3
17 Büyük Britanya 0 1 1 2
Japonya 0 1 1 2
19 Arnavutluk 0 1 0 1
Nijerya 0 1 0 1
Katar 0 1 0 1
22 Rusya Halter Federasyonu 0 0 3 3
23 Moldova 0 0 1 1
Norveç 0 0 1 1
Suudi Arabistan 0 0 1 1
İsveç 0 0 1 1
Türkiye 0 0 1 1
Venezuela 0 0 1 1
Toplam (28 ülke) 20 20 20 60

Yarışma Sonuçları

Erkekler Yarışma Sonuçları

Kategori Altın Gümüş Bronz
55 kg 
Koparma Mansour Al-Saleem (Suudi Arabistan) 118 kg Arli Chontey (Kazakistan) 118 kg Muammer Şahin (Türkiye) 116 kg
Silkme Angel Rusev (Bulgaristan) 144 kg Mohamad Aniq Kasdan (Malezya) 142 kg Arli Chontey (Kazakistan) 142 kg
Toplam Arli Chontey (Kazakistan) 260 kg Thada Somboon-uan (Tayland) 256 kg Angel Rusev (Bulgaristan) 254 kg
61 kg 
Koparma Shin Rok (Güney Kore) 132 kg Shota Mishvelidze (Gürcistan) 131 kg Seýitjan Mirzaýew (Türkmenistan) 128 kg
Silkme Shin Rok (Güney Kore) 156 kg Shota Mishvelidze (Gürcistan) 155 kg Seraj Al-Saleem (Suudi Arabistan) 155 kg
Toplam Shin Rok (Güney Kore) 288 kg Shota Mishvelidze (Gürcistan) 286 kg Seraj Al-Saleem (Suudi Arabistan) 282 kg
67 kg
Koparma Zulfat Garaev (Rusya) 146 kg Doston Yokubov (Özbekistan)  144 kg Talha Talib (Pakistan) 143 kg
Silkme Doston Yokubov (Özbekistan)  180 kg Francisco Mosquera (Kolombiya) 179 kg Adkhamjon Ergashev (Özbekistan) 174 kg
Toplam Doston Yokubov (Özbekistan)  324 kg Francisco Mosquera (Kolombiya) 316 kg Zulfat Garaev (Rusya) 315 kg
73 kg 
Koparma Briken Calja (Arnavutluk) 156 kg Suttipong Jeeram (Tayland) 154 kg Sergei Petrov (Rusya) 153 kg
Silkme Rahmat Erwin Abdullah (Endonezya) 192 kg Briken Calja (Arnavutluk) 186 kg Jeong Han-sol (Güney Kore) 181 kg
Toplam Rahmat Erwin Abdullah (Endonezya) 343 kg Briken Calja (Arnavutluk) 342 kg Suttipong Jeeram (Tayland) 334 kg
81 kg 
Koparma Marin Robu (Moldova) 168 kg Karlos Nasar (Bulgaristan) 166 kg Mirmostafa Javadi (İran) 163 kg
Silkme Karlos Nasar (Bulgaristan) 208 kg Mirmostafa Javadi (İran) 204 kg Kim Woo-jae (Güney Kore) 196 kg
Toplam Karlos Nasar (Bulgaristan) 374 kg Mirmostafa Javadi (İran) 367 kg Marin Robu (Moldova) 363 kg
89 kg 
Koparma Andranik Karapetyan (Ermenistan) 175 kg Revaz Davitadze (Gürcistan)  171 kg Yu Dong-ju (Güney Kore) 167 kg
Silkme Artem Okulov (Rusya Halter Federasyonu) 205 kg Sarvarbek Zafarjonov (Özbekistan) 205 kg Yu Dong-ju (Güney Kore) 204 kg
Toplam Yu Dong-ju (Güney Kore) 371 kg Sarvarbek Zafarjonov (Özbekistan) 371 kg Revaz Davitadze (Gürcistan)  370 kg
96 kg 
Koparma Lesman Paredes (Kolombiya) 187 kg Boady Santavy (Kanada) 178 kg Keydomar Vallenilla (Venezuela) 177 kg
Silkme Fares El-Bakh (Katar) 222 kg Artyom Antropov (Kazakistan) 221 kg Keydomar Vallenilla (Venezuela) 214 kg
Toplam Lesman Paredes (Kolombiya) 400 kg Fares El-Bakh (Katar) 394 kg Keydomar Vallenilla (Venezuela) 391 kg
102 kg 
Koparma Jin Yun-seong (Güney Kore) 180 kg Rasoul Motamedi (İran) 177 kg Samvel Gasparyan (Ermenistan) 175 kg
Silkme Rasoul Motamedi (İran) 220 kg Bekdoolot Rasulbekov (Kırgızistan) 217 kg Amir Hoghoughi (İran) 216 kg
Toplam Rasoul Motamedi (İran) 397 kg  Jin Yun-seong (Güney Kore) 396 kg Amir Hoghoughi (İran) 388 kg
109 kg 
Koparma Akbar Djuraev (Özbekistan) 195 kg Simon Martirosyan (Ermenistan) 188 kg Ruslan Nurudinov (Özbekistan) 185 kg
Silkme Akbar Djuraev (Özbekistan) 238 kg Ruslan Nurudinov (Özbekistan) 236 kg Simon Martirosyan (Ermenistan) 228 kg
Toplam Akbar Djuraev (Özbekistan) 433 kg Ruslan Nurudinov (Özbekistan) 421 kg Simon Martirosyan (Ermenistan) 416 kg
+109 kg
Koparma Lasha Talakhadze (Gürcistan) 225 kg Varazdat Lalayan (Ermenistan) 211 kg Eduard Ziaziulin (Belarus) 206 kg
Silkme Lasha Talakhadze (Gürcistan) 267 kg Varazdat Lalayan (Ermenistan) 246 kg Gor Minasyan (Ermenistan) 243 kg
Toplam Lasha Talakhadze (Gürcistan) 492 kg Varazdat Lalayan (Ermenistan) 457 kg Gor Minasyan (Ermenistan) 448 kg

 

Kadınlar Yarışma Sonuçları

Kategori Altın Gümüş Bronz
45 kg
Koparma Thunya Sukcharoen (Tayland) 77 kg Şaziye Erdoğan (Türkiye) 76 kg Manuela Berrío (Kolombiya) 75 kg
Silkme Manuela Berrío (Kolombiya) 95 kg Thunya Sukcharoen (Tayland) 95 kg Şaziye Erdoğan (Türkiye) 93 kg
Toplam Thunya Sukcharoen (Tayland) 172 kg Manuela Berrío (Kolombiya) 170 kg Şaziye Erdoğan (Türkiye) 169 kg
49 kg
Koparma Surodchana Khambao (Tayland) 86 kg Rira Suzuki (Japonya) 78 kg Ýulduz Jumabaýewa (Türkmenistan) 76 kg
Silkme Surodchana Khambao (Tayland) 105 kg Ibuki Takahashi (Japonya) 101 kg Rira Suzuki (Japonya) 101 kg
Toplam Surodchana Khambao (Tayland) 191 kg Rira Suzuki (Japonya) 179 kg Ibuki Takahashi (Japonya) 172 kg
55 kg
Koparma Ghofrane Belkhir (Tunus) 92 kg Svitlana Samuliak (Ukrayna) 91 kg Adijat Olarinoye (Mijerya) 90 kg
Silkme Sorokhaibam Bindyarani Devi (Hindistan) 114 kg Ham Eun-ji (Güney Kore) 114 kg Adijat Olarinoye (Mijerya) 113 kg
Toplam Ghofrane Belkhir (Tunus) 203 kg Adijat Olarinoye (Mijerya) 203 kg Svitlana Samuliak (Ukrayna) 201 kg
59 kg
Koparma Mariia Hanhur (Ukrayna) 101 kg Kuo Hsing-chun (Taywan) 100 kg Olga Te (Rusya Halter Federasyonu) 100 kg
Silkme Kuo Hsing-chun (Taywan) 130 kg Yenny Álvarez (Kolombiya) 127 kg Rosivé Silgado (Kolombiya) 120 kg
Toplam Kuo Hsing-chun (Taywan) 230 kg Yenny Álvarez (Kolombiya) 226 kg Olga Te (Rusya Halter Federasyonu) 218 kg
64 kg
Koparma Neama Said (Mısır) 106 kg Han Ji-an (Güney Kore) 99 kg Chen Wen-huei (Taywan) 97 kg
Silkme Chen Wen-huei (Taywan) 135 kg Neama Said (Mısır) 127 kg Anastasiia Anzorova (Rusya Hentbol Federasyonu) 121 kg
Toplam Neama Said (Mısır) 233 kg Chen Wen-huei (Taywan) 232 kg Park Min-kyung (Güney Kore) 217 kg
71 kg
Koparma Evgeniia Guseva (Rusya Hentbol Federasyonu) 104 kg Olivia Reeves (ABD) 104 kg Patricia Strenius (İsveç) 104 kg
Silkme Meredith Alwine (ABD) 135 kg Sarah Davies (Büyük Britanya) 132 kg Joy Ogbonne Eze (Nijerya) 130 kg
Toplam Meredith Alwine (ABD) 235 kg Sarah Davies (Büyük Britanya) 234 kg Patricia Strenius (İsveç) 231 kg
76 kg
Koparma Iana Sotieva (Rusya Hentbol Federasyonu) 112 kg Laura Amaro (Brezilya) 108 kg Mattie Rogers (ABD) 107 kg
Silkme Lee Min-ji (Güney Kore) 139 kg Mattie Rogers (ABD) 136 kg Kim Su-hyeon (Güney Kore) 134 kg
Toplam Lee Min-ji (Güney Kore) 244 kg Mattie Rogers (ABD) 243 kg Iana Sotieva (Rusya Hentbol Federasyonu) 242 kg
81 kg
Koparma Alina Marushchak (Ukrayna) 113 kg Kim I-seul (Güney Kore) 108 kg Eileen Cikamatana (Avustralya) 108 kg
Silkme Alina Marushchak (Ukrayna) 135 kg Valeria Rivas (Kolombiya) 134 kg Dayana Chirinos (Venezuela)  134 kg
Toplam Alina Marushchak (Ukrayna) 248 kg Valeria Rivas (Kolombiya) 239 kg Kim I-seul (Güney Kore) 238 kg
87 kg
Koparma Tursunoy Jabborova (Özbekistan)  113 kg Mönkhjantsangiin Ankhtsetseg (Moğolistan) 109 kg Amanda Schott (Brezilya) 106 kg
Silkme Solfrid Koanda (Norveç) 141 kg Mönkhjantsangiin Ankhtsetseg (Moğolistan) 141 kg Daria Akhmerova (Rusya Hentbol Federasyonu) 135 kg
Toplam Mönkhjantsangiin Ankhtsetseg (Moğolistan) 250 kg Tursunoy Jabborova (Özbekistan)  244 kg Solfrid Koanda (Norveç) 244 kg
+87 kg
Koparma Duangaksorn Chaidee (Tayland) 124 kg Son Young-hee (Güney Kore) 123 kg Emily Campbell (Büyük Britanya) 121 kg
Silkme Son Young-hee (Güney Kore) 159 kg Emily Campbell (Büyük Britanya) 157 kg Duangaksorn Chaidee (Tayland) 157 kg
Toplam Son Young-hee (Güney Kore) 282 kg Duangaksorn Chaidee (Tayland) 281 kg Emily Campbell (Büyük Britanya) 278 kg

 

Takım Sıralaması

Erkekler

SıraTakımPuan
1Rusya Hentbol Federasyonu581
2İran548
3Özbekistan525
4Gürcistan520
5Kolombiya490
6Ermenistan428

Kadınlar

SıraTakımPuan
1Rusya Hentbol Federasyonu507
2Güney Kore498
3Hindistan442
4Endonezya380
5Amerika Birleşik Devletleri356
6Tayland338
20192022

IWF Büyükler Dünya Şampiyonası