2021 Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası

2021 Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası, Avrupa'nın yetkili voleybol organı CEV tarafından düzenlenen Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası'nın 32.'si olacak. EuroVolley ikinci kez dört ülkede düzenlenecek: Polonya, Çek Cumhuriyeti, Estonya ve Finlandiya. Turnuvaya 24 takım katılmaktadır. İlk iki sırayı alan takımlar 2022 FİVB Dünya Erkekler Voleybol şampiyonasına katılacaklardır.
Ev Sahibi Ülkeler Polonya
Çek Cumhuriyeti
Estonya
Finlandiya
Tarih 01-19 Eylül
Takım Sayısı 24
Salon Sayısı 6
Şampiyon İtalya
İkinci Slovenya
Üçüncü Polonya
Dördüncü Sırbistan
Turnuva Ödülleri
MVP Simone Giannelli (İtalya)
Best Setter Gregor Ropret (İtalya)
Best OH Alessandro Michieletto (İtalya)
Daniele Lavia (İtalya)
Best MB Marko Podraščanin (Sırbistan)
Piotr Nowakowski (Polonya
Best OPP Nimir Abdel-Aziz (Hollanda)
Best Libero Fabio Balaso (İtalya)
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı 76
Attendance 195,448 (2,572 maç başı
resmi website

Eleme Aşaması

2021 Erkekler Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Eleme Standartı Hak Kazanan Takımlar Eleme Standartı Hak Kazanan Takımlar
Ev Sahipleri Polonya Eleme Pool A Hollanda
Çek Cumhuriyeti Pool B Bulgaristan
Estonya Pool C Türkiye
Finlandiya Pool D Latvia
2019 Avrupa Şampiyonası Sırbistan Pool E Slovakya
Slovenya Pool F Karadağ
Fransa Pool G Portekiz
Rusya En İyi İkinciler Kuzey Makedonya
Italya İspanya
Ukrayna Yunanistan
Almanya Hırvatistan
Belçika Belarus
Toplam Takım Sayısı : 24

Grup Aşaması

A Grubu / Polonya

SıraTakımlarOGMAS/VSPuanAçıklama
1Polonya55015-414Round 16
2Sırbistan54114-712Round 16
3Ukrayna5329-117Round 16
4Portekiz52310-126Round 16
5Belçika5147-124
6Yunanistan5056-152
TarihSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5Toplam
2 EylülYunanistan2–3Ukrayna25–2224–2625–2219–256–1599–110
2 EylülPolonya3-1Portekiz25–1622–2525–1625–19 72–57
2 EylülBelçika1-3Sırbistan13–2518–2525–2120–25 0–0
3 EylülBelçika2-3Portekiz23–2522–2525–2025–1813–15 0–0
3 EylülUkrayna0-3Sırbistan25–2724–2621–25  0–0
4 EylülBelçika3-0Yunanistan25–1625–2225–22  0–0
4 EylülSırbistan2-3Polonya21–2523–2525–2126–24 14–160–0
5 EylülPortekiz2-3Ukrayna18–2523–2525–2126–24 11–15 0–0
5 EylülYunanistan1-3Polonya15–2522–2525–2024–26  0–0
6 EylülPortekiz1-3Sırbistan15–2521–2525–2217–25  0–0
6 EylülPolonya3-0Belçika25–1826–2425–16  0–0
7 EylülSırbistan3-2Yunanistan25–2322–2525–1628–3015–50–0
7 EylülUkrayna3-1Belçika25–2725–2325–1825–23  0–0
8 EylülPolonya3-0Ukrayna25–1525–2025–21  0–0
8 EylülYunanistan1-3Portekiz22–2526–2420–2522–25  0–0

B Grubu / Çek Cumhuriyeti

SıraTakımlarOGMAS/VSPuanAçıklama
1İtalya55015-215Round 16
2Slovenya53210-69Round 16
3Bulgaristan53210-98Round 16
4Çek Cumhuriyeti52310-107Round 16
5Belarus5237-106
6Karadağ5050-150
TarihSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5Toplam
3 Eylülİtalya3-0Belarus25–1825–1225–15  0–0
3 EylülKaradağ0-3Bulgaristan22–2517–2525–27  0–0
3 EylülÇek Cumhuriyeti3-1Slovenya26–2425–1814–2525–19  0–0
4 EylülKaradağ0-3Slovenya17–2516–2516–25  0–0
4 EylülBelarus3-1Çek Cumhuriyeti25–2019–2525–2125–19  0–0
5 EylülÇek Cumhuriyeti2-3Bulgaristan10–2525–2325–1824-2611–15 0–0
5 Eylülİtalya3-0Karadağ25–1725–2026–24  0–0
6 EylülBulgaristan1-3İtalya19–2518–2525–17 12–25 0–0
6 EylülSlovenya3-0Belarus25–2025–2025–15  0–0
7 EylülSlovenya3-0Bulgaristan25–1825–1925–21  0–0
7 EylülKaradağ0-3Çek Cumhuriyeti28–3023–2510–25  0–0
8 Eylülİtalya3-0Slovenya27–2525–2025–23  0–0
8 EylülBelarus3-0Karadağ25–2325–2125–12  0–0
9 EylülBulgaristan3-1Belarus25–1325–1824–2625–22  0–0
9 EylülÇek Cumhuriyeti1-3İtalya20–2521–2525–2322–25 0–0

C Grubu / Finlandiya

SıraTakımlarOGMAS/VSPuanAçıklama
1Hollanda54114-513Round 16
2Rusya54113-711Round 16
3Türkiye53212-810Round 16
4Finlandiya53211-98Round 16
5İspanya5145-133
6Kuzey Makedonya5052-150
TarihSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5Toplam
1 EylülFinlandiya3–1Kuzey Makedonya25–2025–1524–2625–22 99–83
2 EylülRusya1–3Türkiye27–2925–1621–2519–25 92–95
2 EylülHollanda3-0İspanya25–2326–2425–22  25–23
3 EylülTürkiye3-1İspanya25–1929–3127–2525–23 0–0
3 EylülHollanda3-0Kuzey Makedonya25–2025–1825–22 0–0
4 Eylülİspanya0-3Finlandiya19–2520–2518–25 0–0
4 EylülHollanda2-3Rusya13–2525–1921–2525–2113–15 0–0
5 EylülKuzey Makedonya0-3Türkiye22–2512–2515–250–0
5 EylülRusya3-1Finlandiya22–2525–1525–2325–17  0–0
6 EylülKuzey Makedonya1-3İspanya23–2525–2128–3015–25  0–0
6 EylülTürkiye1-3Hollanda25–2225–2725–2723–25  0–0
7 Eylülİspanya1-3Rusya20–2525–2016–2517–25 0–0
7 EylülFinlandiya1-3Hollanda23–2525–2125–2720–25 0–0
8 EylülRusya3-0Kuzey Makedonya25–1525–1325–180–0
8 EylülFinlandiya3-2Türkiye25–1716–2527–2925–1815–13 0–0

D Grubu / Estonya

SıraTakımlarOGMAS/VSPuanAçıklama
1Fransa55015-115Round 16
2Almanya54113-611Round 16
3Hırvatistan5329-117Round 16
4Letonya5148-135Round 16
5Slovakya5148-144
6Estonya5146-143
TarihSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5Toplam
1 EylülEstonya1–3Letonya23–2522–2525–1621–25 91–91
3 EylülHırvatistan0–3Almanya20–2513–2519–25  52–75
3 EylülFransa3–0Slovakya25–2225–2025–19  75–61
4 EylülSlovakya2–3Estonya27–2525–2218–2514–2513–1597–112
4 EylülHırvatistan3–2Letonya28–3025–2023–2531–2915–11122–115
5 EylülEstonya0–3Almanya19–2516–2521–25  56–75
5 EylülFransa3–0Hırvatistan25–1525–1626–24  76–55
6 EylülLetonya2–3Slovakya18–2525–2325–1319–257–1594–101
6 EylülAlmanya1–3Fransa29–3125–1522–2522–25 98–96
7 EylülLetonya1-3Almanya22–2519–2527–2517–25 0–0
7 EylülHırvatistan3-2Estonya20–2522–2525–1826–2415–90–0
8 EylülSlovakya1-3Hırvatistan27–2519–2519–2529–31 0–0
8 EylülFransa3-0Letonya25–1825–1425–17  0–0
9 EylülAlmanya3-2Slovakya25–2025–1725–2725–2715–90–0
9 EylülEstonya0-3Fransa18–2517–2519–25  0–0

Final round

1/16 Turu

TarihSalon, Şehir, ÜlkeSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
11 EylülErgo Arena Gdansk, Sopot, PolonyaRusya 3-1Ukrayna 22–2525–1625–2225–22 
11 EylülErgo Arena Gdansk, Sopot, PolonyaPolonya 3-0Finlandiya25–1625–1625–14 
12 EylülOstravar Aréna, Ostrava, Çek Cumhuriyetiİtalya3-0Letonya25–1425–1325–16 
12 EylülErgo Arena Gdansk, Sopot, PolonyaHollanda3-2Portekiz22–2525–2226–2420–2515–13
12 EylülOstravar Aréna, Ostrava, Çek CumhuriyetiAlmanya3-1Bulgaristan25–1418–2525–1925–22 
12 EylülErgo Arena Gdansk, Sopot, PolonyaSırbistan3-2Türkiye25–1822–2522–2525–2315–12
13 EylülOstravar Aréna, Ostrava, Çek CumhuriyetiSlovenya3-1Hırvatistan25–2025–1819–2525–12 
13 EylülOstravar Aréna, Ostrava, Çek CumhuriyetiFransa0-3Çek Cumhuriyeti22–2519–2532–34  

Çeyrek Final

TarihSalon, Şehir, ÜlkeSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
14 EylülErgo Arena Gdansk, Sopot, PolonyaHollanda 0-3Sırbistan 23–2520–2525–27  
14 EylülErgo Arena Gdansk, Sopot, PolonyaPolonya3-0Rusya25–1426–2425–19  
15 EylülOstravar Aréna, Ostrava, Çek Cumhuriyetiİtalya3-0Almanya25–1325–1825–19  
15 EylülOstravar Aréna, Ostrava, Çek CumhuriyetiÇek Cumhuriyeti 0-3Slovenya21–2519–2525–27  

Yarı Final

TarihSalon, Şehir, ÜlkeSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5Toplam
18 EylülSpodek Katowive, Katowice, PolonyaPolonya1-3Slovenya25–1730–3216–2535–37 0–0
18 EylülSpodek Katowive, Katowice, PolonyaSırbistan1-3İtalya27–2922–2525–2318–25 0–0

3’üncülük Maçı

TarihSalon, Şehir, ÜlkeSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5Toplam
19 EylülSpodek Katowive, Katowice, PolonyaPolonya3-0Sırbistan 25–2225–1625–22  0–0

Final

TarihSalon, Şehir, ÜlkeSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5Toplam
19 Eylül Spodek Katowive, Katowice, PolonyaSlovenya2-3İtalya25–2220–2525–2020–2511–15101-107

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1st place, gold medalist(s)İtalya2020 FİVB Dünya Erkekler Voleybol Şampiyonası
2nd place, silver medalist(s)Sırbistan2020 FİVB Dünya Erkekler Voleybol Şampiyonası
3rd place, bronze medalist(s)Polonya
4Sırbistan
5Hollanda
6Almanya
7Rusya
8Çek Cumhuriyeti
9Frnsa
10Türkiye
11Finlandiya
12Bulgaristan
13Ukrayna
14Hırvatistan
15Portekiz
16Letonya
17Belarus
18Belçika
19Slovakya
20Estonya
21İspanya
22Yunanistan
23Kuzey Makedonya
24Karadağ
İtalya (7. zaferi)
Simone Giannelli (c), Fabio Balaso, Gianluca Galassi, Riccardo Sbertoli, Yuri Romanò, Simone Anzani, Alessandro Michieletto, Daniele Lavia, Alessandro Piccinelli, Fabio Ricci, Giulio Pinali, Lorenzo Cortesia, Francesco Recine, Mattia Bottolo
Baş Antrenör : Ferdinando De Giorgi
20192023

Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.