2021 Asya (AFC) Şampiyonlar Ligi

2021 AFC Şampiyonlar Ligi, Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) tarafından organize edilen Asya'nın önde gelen kulüp futbol turnuvasının 40. ve mevcut AFC Şampiyonlar Ligi unvanı altında 19.'su olacak.
Turnuva, grup aşamasında önceki 32 takımdan bir artışla 40 takımın dahil olduğu ilk turnuva olacak. Turnuvanın kazananları, yerel performansları ile kalifiye olmamışlarsa, otomatik olarak 2022 AFC Şampiyonlar Ligi'ne eleme play-off'larına girmeye hak kazanacaklar. 2021 AFC Şampiyonlar Ligi'nin kazananları, Japonya'daki 2021 FIFA Dünya Kulüpler Kupası'na da katılmaya hak kazanacaklar ve Japonya'dan iseler, ikinciler de hak kazanacak.

Katılan Takımlar

Batı Bölgesi Gruplara Katılacak Takımlar (Grup A-E)

TakımlarEleme Methodu
Al Duhail SC2019–20 Qatar Stars League Şampiyonu
Al Sadd SC2020 Emir of Qatar Cup Şampiyonu
Al-Rayyan SC2019–20 Qatar Stars League İkincisi
Al-Hilal SFC2019–20 Saudi Professional League Şampiyonu
Al-Nassr FC2019–20 Saudi Professional League İkincisi
Al-Ahli FC2019–20 Saudi Professional League Üçüncüsü
Persepolis FC2019–20 Persian Gulf Pro League Şampiyonu
Tractor SC2019–20 Hazfi Cup Şampiyonu
Sharjah FC2018–19 UAE Pro League Şampiyonu
Shabab al-Ahli Club2018–19 UAE President’s Cup Şampiyonu
Al-Shorta2018–19 Iraqi Premier League Şampiyonu
FC Pakhtakor Tashkent2020 Uzbekistan Super League Şampiyonu
Al-Wehdat2020 Jordanian Pro League Şampiyonu
FC Goa2019–20 Indian Super League regular season Şampiyonu
FC Istiklol2020 Tajikistan Higher League Şampiyonu
FC Köpetdag2020 Ýokary Liga Şampiyonu

Play-off’a katılacak takımlar

TakımlarEleme Methodu
Al-Gharafa2019–20 Qatar Stars League 3rd place or 4th place
Al Wehda Club2019–20 Saudi Professional League 4th place
Esteghlal FC2019–20 Persian Gulf Pro League runners-up
Foolad Khuzestan FC 2019–20 Persian Gulf Pro League Üçüncüsü
Al-Wahda2018–19 UAE Pro League Üçüncüsü
Al-Ain2018–19 UAE Pro League 4th place
Al-Zawraa2018–19 Iraq FA Cup winners
Al-Quwa Al-Jawiya2018–19 Iraqi Premier League runners-up

Ön Eleme’ye katılacak takımlar

TakımlarEleme Methodu
Al-Quwa Al-Jawiya2018–19 Iraqi Premier League İkincisi
FC AGMK2020 Uzbekistan Super League Üçüncüsü

East Region Group Stage entrans (Groups F-J)

TakımlarEleme Methodu
Jiangsu Suning2020 Chinese Super League Şampiyonu
Guangzhou Evergrande2020 Chinese Super League İkincisi
Shandong Luneng Taishan2020 Chinese FA Cup Şampiyonu
Kawasaki Frontale2020 J1 League Şampiyonu
Gamba Osaka2020 Emperor’s Cup winners or 2020 J1 League İkincisi
Nagoya Grampus2020 J1 League İkincisi
Jeonbuk Hyundai Motors2020 K League 1 Şampiyonu
Ulsan Hyundai2020 K League 1 İkincisi
BG Pathum United2020–21 Thai League 1 1st place after first half of season
Port2020–21 Thai League 1 2nd place after first half of season
Sydney FC2020 A-League Grand Final Şampiyonu
United City2020 Philippines Football League Şampiyonu
Viettel2020 V.League 1 Şampiyonu
Johor Darul Ta’zim2020 Malaysia Super League Şampiyonu
Tampines Rovers2020 Singapore Premier League İkincisi
Kitchee2019–20 Hong Kong Premier League Şampiyonu

Play-off’a katılacak takımlar

TakımlarEleme Methodu
Beijing Sinobo Guoan FC2020 Chinese Super League Üçüncüsü
Cerezo Osaka2020 J1 League Üçüncüsü
Pohang Steelers2020 K League 1 Üçüncüsü
Daegu FC2020 K League 1 1 5th place
Ratchaburi Mitr Phol2020–21 Thai League 1 3rd place after first half of season
Chiangrai United2020–21 Thai League 1 4th place after first half of season

Ön Eleme’ye katılacak takımlar

TakımlarEleme Methodu
Melbourne City2019–20 A-League regular season İkincisi
Brisbane Roar2019–20 A-League regular season Dördüncüsü
Kaya–Iloilo2020 Philippines Football League İkincisi
Shan United2020 Myanmar National League Şampiyonu

Schedule

Stage Round Draw date First leg Second leg
Preliminary stage Preliminary round 1 No draw 19 January 2021
Preliminary round 2 26 January 2021
Play-off stage Play-off round 2 February 2021
Group stage Matchday 1 TBD 15–16 February 2021 (W); 23–24 February 2021 (E)
Matchday 2 22–23 February 2021 (W); 2–3 March 2021 (E)
Matchday 3 8–9 March 2021 (W); 16–17 March 2021 (E)
Matchday 4 5–7 April 2021
Matchday 5 19–21 April 2021
Matchday 6 3–5 May 2021
Knockout stage Round of 16 17–19 May 2021 24–26 May 2021
Quarter-finals TBD 23–25 August 2021 13–15 September 2021
Semi-finals 28–29 September 2021 19–20 October 2021
Final 21 November 2021 27 November 2021

Eleme Play-off

Doğu Bölge

TarihStadyum, Şehir1. Takım Sonuç 2. Takım
Brisbane Roar Kaya–Iloilo
Melbourne City Shan United

Play-off

Batı Bölge

TarihStadyum, Şehir1. Takım Sonuç 2. Takım
07-04-2021Suheim bin Hamad Stadium, DohaAl-Gharafa0-1
Jovan Dokiç
AGMK
07-04-2021King Abdul Aziz Stadium, MeccaAl Wehda Club1-1
Youssoufou Niakaté / Aymen Hussein Ghadhban (2-3 pen.)
Al-Quwa Al-Jawiya
09-04-2021Prince Faisal bin Fahd Stadium, Riyadh, (Saudi Arabia)Foolad4-0
Saleh Hardani, Luciano Pereira Mendes (2), Ayanda Patosi
Al-Ain (BAE)
07-04-2021Al Nahyan Stadium, Abu DhabiAl-Wahda2-1
Omar Maher Kharbin, Khalil Ibrahim Al-Hammadi / Alaa Abdul-Zahra Khashen Al-Azzawi
Al-Zawraa

Doğu Bölge

TarihStadyum, Şehir1. Takım Sonuç 2. Takım
Shanghai PortÖn Eleme 1. Kazananı
Cerezo OsakaÖn Eleme 2. Kazananı
Pohang SteelersRatchaburi Mitr Phol
Daegu FCChiangrai United

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Al-Hilal SFC (Sau)1/16 Turu
2Shabab Al-AhliEn İyi İkinciler Sıralaması
3Istiklol
4AGMK

B Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Sharjah FC1/16 Turu
2Tractor Sports ClubEn İyi İkinciler Sıralaması
3Pakhtakor Tashkent FK
4Al-Quwa Al-Jawiya

C Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Al Duhail SC1/16 Turu
2Al-Ahli FC (Sau)En İyi İkinciler Sıralaması
3Esteghlal
4Al-Shorta

D Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Al Sadd SC1/16 Turu
2Al-Nassr FCEn İyi İkinciler Sıralaması
3Al-Wehdat
4Foolad

E Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Persepolis1/16 Turu
2Al-Rayyan SCEn İyi İkinciler Sıralaması
3Football Club Goa
4Al-Wahda

F Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1BG Pathum United1/16 Turu
2Ulsan HyundaiEn İyi İkinciler Sıralaması
3Viettel
4

G Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Pohang Steelers1/16 Turu
2Nagoya GrampusEn İyi İkinciler Sıralaması
3Johor Darul Ta’zim
4Ratchaburi Mitr Phol

H Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Jeonbuk Hyundai Motors1/16 Turu
2Gamba OsakaEn İyi İkinciler Sıralaması
3Tampines Rovers
4Sydney FC

I Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Kawasaki Frontale1/16 Turu
2Beijing Sinobo Guoan FCEn İyi İkinciler Sıralaması
3United City
4

J Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Guangzhou Evergrande1/16 Turu
2Port FCEn İyi İkinciler Sıralaması
3Kitchee FC
4

En İyi İkinciler Sıralaması

Batı Bölgesi

SıraGrupTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1AA21/16 Turu
2BB21/16 Turu
3CC21/16 Turu
4DD2
5EE2

Doğu Bölgesi

SıraGrupTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1FF21/16 Turu
2GG21/16 Turu
3HH21/16 Turu
4II2
5JJ2

Eleme Aşaması

1/16 Turu

Çeyrek Final

Yarı Final

Final

20202022

AFC Champions League