2021-22 ABA Basketbol Ligi

         
2021-22 ABA Ligi Birinci Ligi, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Sırbistan ve Slovenya'dan 14 takımın katılacağı ABA Ligi'nin 21. sezonu oynanmaktadır.
ABA Ligi
Sezon 2021–22
Takım Sayısı 14
Maç Sayısı 306
Tarih 24 Eylül 2021 – 23 Nisan 2022
TV Arena Sport, RTV SLO
Final sıralaması
Normal Sezon Lideri Crvena zvezda mts
Şampiyon Crvena zvezda mts (6. şampiyonluğu)
Finalist KK Partizan NIS
Yarı Finalist KK Budućnost VOLI
KK Cedevita Olimpija
Yükselen Takım MZT Skopje Aerodrom
Düşen Takım KK Krka

Katılım Sağlayan Takımlar ve Personel Bilgileri

TeamBaş AntrenörArenaCapacity
KK Borac ČačakMarko MarinovićBorac Hall4,000
KK Budućnost VOLIAleksandar DžikićMorača Sports Center6,000
KK Cedevita OlimpijaJurica GolemacArena Stožice12,480
KK Cibona ZagrepGašper OkornDražen Petrović Hall5,400
Crvena zvezda mtsDejan RadonjićAleksandar Nikolić Hall8,000
KK FMPNenad StefanovićŽeleznik Hall3,000
KK IgokeaDragan BajićLaktaši Sports Hall3,050
KK KrkaDalibor DamjanovićLeon Štukelj Hall2,500
KK Mega BasketVlada JovanovićRanko Žeravica Sports Hall5,000
Mornar Barsko zlatoMihailo PavićevićTopolica Sport Hall2,625
KK Partizan NISŽeljko ObradovićŠtark Arena18,386
KK SplitSrđan SubotićArena Gripe3,500
SC DerbyAndrej ŽakeljMorača Sports Center6,000
KK ZadarIvan PerinčićKrešimir Ćosić Hall7,997

Baş Antrenör Değişiklikleri

TakımAyrılna Baş AntrenörAyrılma TarihiPuan Durumu PozisyonuAtanan Baş AntrenörAtanma Tarihi
FMPVanja Guša01-06-2021Sezon ÖncesiNenad Stefanović02 Haziran 2021
Budućnost VOLIDejan Milojević17 Haziran 2021Sezon ÖncesiAleksandar Džikić22 Haziran 2021
Partizan NISAleksandar Matović25-06-2021Sezon ÖncesiŽeljko Obradović25 Haziran 2021
SC DerbyNenad Trajković05-06-2021Sezon ÖncesiAndrej Žakelj8 Temmuz 2021
ZadarVeljko Mršić13-07 2021Sezon ÖncesiIvan Perinčić15 Temmuz 2021
SplitMile Karakaš18-10-2021 Sezon ÖncesiSrđan Subotić9 Ağustos 2021
KK ZadarIvan Perinčić18-10-202113.Srđan Helbich (geçici)18-10-2021
KK ZadarSrđan Helbich (geçici)23-10-202112.Vladimir Anzulović23-10-2021
CibonaVladimir Jovanović08-01-20228.Bariša Krasić (geçici)08-01-2022
CibonaBariša Krasić (geçici)23-01-20229.Gašper Okorn23-01-2022

Normal Sezon

Puan Durumu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Crvena zvezda mts262422140:181950Play-of Yarı Final
2KK Partizan NIS262242178:184048Play-of Yarı Final
3KK Budućnost VOLI261972102:190245Play-of Çeyrek Final
4KK Cedevita Olimpija261882205:205644Play-of Çeyrek Final
5KK Igokea2615112053:195941Play-of Çeyrek Final
6KK FMP Beograd2614122121:209740Play-of Çeyrek Final
7SC Derby2612142107:221238
8KK Cibona Zagrep2611152014:200537
9Mornar Barsko zlato2610161986:205636
10KK Mega Basket2610162043:210136
11KK Borac Čačak269171962:209834Küme düşme play-off
12KK Zadar268181899:204633
13KK Split266201848:210232
14KK Krka264221813:2178302022-23 ABA Lig 2

Normal Sezon Maç Sonuçları

Ev \ DeplasmanBORBUDOLMCIBCZVFMPIGOKRKMEGMORPARSCDSPLZAD
Borac Čačak76-8276–8559-6254-6677-8061-8877-6880-6891-7868-8689-8059-6479-73
Budućnost VOLI97-7393-9190-6576-8082–7281-68110-6486-6985-6972-8078-7075–6684-69
Cedevita Olimpija83-8079-8480-8482-8389–9280-7088–5692-8179-5981-7988-7886-6073-74
Cibona89-7473-8079-8274-7866-6977-8252-8789–8465-8261-7990-7584-6580-73
Crvena zvezda mts109-6271–6379-6486-7290-8285-6676-5681-6781-7471-5694-8497–6191-69
FMP90-8277-7975-7776-7174-9889–8187-7679-8683-8180-86104-9993-7783-76
Igokea97–8979-8283-10182-7275–6873-61108-8179-6370-5768-7083-6785-6779-67
Krka90-9772-8483-9052-8770-7160-9359-7262-7989–8063-7987-7087-8480-66
Mega Basket85-9187-81104-7593-8969-7682-8971-8173–7270-8368-97101–6878-6570-72
Mornar Barsko zlato85–9062-7379-10177–8769-7782-7882-7674-6579-7564-6682-8881-6586-84
Partizan NIS75-6875-6689-9698-7798-8474-6983-7092-4590-9395-8379–57109-49103-72
SC Derby88-7489-8480-8893-8767-9985-7693-9086-7683-6276-9583-9377-70
Split66-8061-7279-8377-7662-6685-9089-7787-7781-8076-6759–6994–101
80-92
Zadar70-5665-6377-9267–6873-8383-8064-7778-7181-8571-7673–78
71–76
61-59

2022 ABA Lig Play-Off

Küme düşme play-off

1. TakımSeri2. Takım1. Maç2. Maç
KK Borac Čačak2–0KK Zlatibor30-04-2022
85-80
04-05-2022
87-66

Preliminary Round

1. TakımSeri2. Takım1. Maç2. Maç
KK Cedevita Olimpija2–0KK Igokea93-7974-69
KK Budućnost VOLI2–0KK FMP76-7079-74

Yarı Final

1. TakımSeri2. Takım1. Maç2. Maç3. Maç
Crvena zvezda mts2–1KK Cedevita Olimpija12-05-2022
Aleksandar Nikolić Hall, Belgrad
93-82
16-05-2022
Arena Stožice, Ljubljana
80-88
23-05-2022
Aleksandar Nikolić Hall, Belgrad
88-78
KK Partizan NIS2–1KK Budućnost VOLI10-05-2022
Aleksandar Nikolić Hall, Belgrad
82-66
15-05-2022
Morača Sports Center, Podgorica
71-72
22-05-2022
Aleksandar Nikolić Hall, Belgrad
101-77

Final

1. TakımSeri2. Takım1. Maç2. Maç3. Maç4. Maç5. Maç
Crvena zvezda mts3–2KK Partizan NIS27-05-2022
Aleksandar Nikolić Hall, Belgrad
90-76
29-05-2022
Aleksandar Nikolić Hall, Belgrad
85-81
01-06-2022
Aleksandar Nikolić Hall, Belgrad
67-70
03-06-2022
Aleksandar Nikolić Hall, Belgrad
112-80
06-06-2022
Aleksandar Nikolić Hall, Belgrad
80-77

2022 ABA Lig Düşme Play-Off

1. TakımSeri2. Takım1. Maç2. Maç
KK Borac Čačak2–0KK Zlatibor30-04-2022
Borac Hall, Cacak
85-80
04-05-2022
TRC Zlatibor Hall, Cajetina
87-66

İstatistikler

Bireysel İstatistikler

KategoriOyuncuTakımıİstatistik
Points per gameVladimir MihailovićMornar Barsko zlato16.6
Rebounds per gameKenan KamenjašSC Derby8.4
Assists per gameBryce JonesFMP Meridian6.7
Steals per gameTaylor SmithMornar Barsko zlato1.6
Blocks per gameNate ReuversCibona1.6
Turnovers per gameErick NealSC Derby3.8
Fouls per gameEbuka IzunduFMP Meridian3.6
FT%Sead ŠehovićMornar Barsko zlato100.0
2FG%Taylor SmithMornar Barsko zlato71.4
3FG%D. J. SeeleyBudućnost VOLI50.0
Index rating per gameKenan KamenjašSC Derby21.0

Sezon Ödülleri

Pozisyon Oyuncu Takım  
Sezon MVP
SF Nikola Kalinić Crvena zvezda mts  
Finals MVP
  Ognjen Dobrić Crvena zvezda mts  
Sayı Krallığı
G Shannon Shorter Split  
En İy Defans
SF Branko Lazić Crvena zvezda mts  
En İyi Beklenti
SF Nikola Jović Mega Mozzart  
Sezonun Koçu
HC Željko Obradović Partizan NIS  
En İyi Beş
PG Kevin Punter Partizan NIS  
SG Jaka Blažič Cedevita Olimpija
SF Nikola Kalinić Crvena zvezda mts
PF Zach LeDay Partizan NIS
C Kenan Kamenjaš SC Derby

Haftanın MVP’si

HaftaOyuncuTakımıPIR
1Nikola IvanovićCrvena zvezda mts35
2Nate ReuversKK Cibona36
3Sava LešićBorac Čačak28
4Kyle VinalesSC Derby43
5Yam MadarPartizan NIS32
6Darko BajoKKplit41
7Karlo MatkovićMega Mozzart40
8Danilo TasićFMP Meridian37
9Garrett NevelsFMP Meridian34
10Marko PecarskiBorac Čačak35
11Garrett Nevels (2)FMP Meridian36
12Justin CarterKK Zadar34
13Nikola Ivanović (2)Crvena zvezda mts29
14Zach AugusteCedevita Olimpija31
15Dušan MiletićPartizan NIS 27
16Kevin PunterPartizan NIS 26
17Trevor ThompsonKK Zadar31
18Shannon ShorterKK Split27
19Martin JunakovićKK Zadar29
20Amar GegićKK Cibona30
21Erick NealSC Derby37
22Alen OmićCedevita Olimpija30
23Vladimir MihailovićMornar Barsko zlato50
24Vladimir MihailovićMornar Barsko zlato38
25Zach LeDayPartizan NIS 34
26Dalibor IlićIgokea m:tel49
PO 1Jacob PullenCedevita Olimpija22
PO 2Justin CobbsBudućnost VOLI21
YF 1Luka MitrovićCrvena zvezda mts28
YF 2Edo MurićCedevita Olimpija27
YF 3Kevin PunterPartizan NIS 31
Final 1Nikola IvanovićCrvena zvezda mts18
Final 2Nikola KalinićCrvena zvezda mts29
Final 3Kevin PunterPartizan NIS 34
Final 4Aleksa AvramovićPartizan NIS 33
Final 5Dejan DavidovacCrvena zvezda mts20

Bireysel İtatis

Ayın MVP’si

AyOyuncuTakımı
Ekim 2021Bryce JonesFMP Meridian
Kasım 2021Dalibor IlićIgokea m:tel
Aralık 2021Justin CobbsBudućnost VOLI
Ocak 2022Willie ReedBudućnost VOLI
Şubat 2022Amar GegićKK Cibona
Mart 2022Jaka BlažičCedevita Olimpija

Avrupa Kupaları Durumu

Turnuva Takım Durumu Sonuç
EuroLeague Crvena zvezda mts Normal Sezon 11. (12G, 16M)
EuroCup Partizan NIS Normal Sezon A Grubu Frutti Extra Bursaspor, 1/8 final elendi.
Budućnost VOLI Normal Sezon B Grubu MoraBanc Andorra, 1/8 final elendi.
Cedevita Olimpija Frutti Extra Bursaspor, çeyrek final elendi.
FİBA Şampiyonlar Ligi KK Igokea Play inn Filou Oostende, 2-1 elendi.
KK Split Elemeler A Grubu

Yarı finalde elendi

Fribourg Olympic, 76–67

Mornar Barsko zlato Elemeler C Grubu

Yarı finalde elendi

Kalev/Cramo, 104–89, FIBA Avrupa Kupası’da devam ediyor.

FIBA Avrupa Kupası Normal Sezon E Grubu

Normal sezon E Grubu 

3. (2G, 4M)

 

2020-212022-23

ABA Ligi