2021-2022 UEFA Şampiyonlar Ligi

2021–22 UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA tarafından düzenlenen Avrupa'nın önde gelen kulüp futbol turnuvasının 67. sezonu ve Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'ndan UEFA Şampiyonlar Ligi olarak yeniden adlandırılmasından bu yana 30. sezonu olacak.

Final, Rusya'nın Saint Petersburg kentindeki Krestovsky Stadyumu'nda oynanacak. Başlangıçta Almanya'nın Münih kentindeki Allianz Arena'da oynanması planlanmıştı. Ancak, 2020 finalinin ertelenmesi ve yerinin değiştirilmesi nedeniyle, son ev sahipleri bir yıl geriye kaydırıldı ve bunun yerine 2022 finaline Saint Petersburg ev sahipliği yaptı. 2021–22 UEFA Şampiyonlar Ligi'nin galipleri, otomatik olarak 2022–23 UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına katılmaya hak kazanacak ve ayrıca 2022 UEFA Süper Kupası'nda 2021–22 UEFA Avrupa Ligi galiplerine karşı oynama hakkı kazanacak.
Turnuva Detayları
Tarihler Elemeler:
22 Haziran-25 Ağustos 2021
Grup ve eleme Aşamaları:
14 Eylül 2021-28 Mayıs 2022
Takım Sayısı Toplam : 
Final Sıralaması
Şampiyon  
İkinci  
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı  
Gol sayısı  
Seyirci  
Gol Kralı  
En İyi Oyuncular
  • Kaleci :
  • Defans:
  • Orta Saha:
  • Forvet:

Takvim

Aşama Tur Kura Tarihi 1. Maçlar 2. Maçlar
Eleme Aşaması Ön Eleme Turu 8 Haziran 2021 22 Haziran 2021 (Yarı-final) 25 June 2021 (final)
1. Eleme Turu 15 Haziran 2021 6–7 Temmuz 2021 13–14 July 2021
2. Eleme Turu 16 Haziran 2021 20–21 Temmuz2021 27–28 July 2021
3. Eleme Turu 19 Temmuz 2021 3–4 Ağustos 2021 10 August 2021
Play-offs 2 Ağustos 2021 17–18 Ağustos 2021 24–25 August 2021
Grup Aşaması 1. Maç Günü 26 Ağustos 2021 14–15 Eylül 2021
2. Maç Günü 28–29 Eylül 2021
3. Maç Günü 19–20 Ekim 2021
4. Maç Günü 2–3 Kasım 2021
5. Maç Günü 23–24 Kasım 2021
6. Maç Günü 7–8 Aralık 2021
Final Aşaması 1/16 Turu 13 Aralık 2021 15–16 & 22–23 Şubat 2022 8–9 & 15–16 Mart 2022
Çeyrek Final 18 Mart 2022 5–6 Nisan 2022 12–13 Nisan 2022
Yarı Final 26–27 Nisan 2022 3–4 Mayıs 2022
Final 28 Mayıs 2022 at Krestovsky Stadium, Saint Petersburg

Katılım Sağlayan Takımlar

Başlangıç TuruHak Kazanan TakımlarTuru Geçen Takımlar
Grup AşamasıAtlético Madrid, FC Barcelona, Real Madrid, Sevilla FC (La Liga 1,2,3,4), Villarreal CF (UEFA Avrupa Ligi Şampiyonu)
Manchester City, Manchester United, Liverpool, FC Chelsea (Premier Lig 1,2,3,4)
B.München, RB Leipzig, Borussia Dortmund, Wfl Wolfsburg (Bundesliga 1,2,3,4)
İnter Milan, AC Milan, Juventus, Atalanta (Seri A 1,2,3,4)
(Ligue 1 1,2)
OSC Lille, PSG (Fransa Ligue 1 1,2,)
Sporting CP, FC Porto (Portekiz Lig 1,2)
Zenit St.Petersburg (Rusya Lig Şampiyonu)
Club Brugge KV (Belçika Pro Lig Şampiyonu)
Dynamo Kyiv (Ukrayna Lig Şampiyonu)
AFC Ajax (Hollanda Lig Şampiyonu)
Beşiktaş A.Ş. (Türkiye Süper Lig Şampiyonu)
Shakhtar Donetsk
Red Bull Salzburg

Young Boys
Malmö FF
Sheriff Tiraspol
SL Benfica 
Play-off TuruRed Bull Salzburg (Avusturya Lig Şampiyonu)
Brondby IF (Danimarka Lig Şampiyonu)
3. Eleme TuruRangers (İskoçya Lig Şampiyonu)
Slavia Prague (Çek Cumhuriyeti Lig Şampiyonu)
AS Monaco (Fransa Lig Üçüncüsü)
SL Benfica (Portekiz Lig Üçüncüsü)
Spartak Moscow (Rusya Lig İkincisi)
K.R.C. Genk (Belçika Lig İkincisi)
Shakhtar Donetsk (Ukrayna Lig İkincisi)
2. Eleme TuruOmonia (Kıbrıs Lig Şampiyonu)
Young Boys (İsviçre Lig Şampiyonu)
Olympiacos (Yunanistan Lig Şampiyonu)
Red Star Belgrade (Sırbistan Lig Şampiyonu)
PSV Eindhoven (Hollanda Lig İkincisi)
G.Saray A.Ş. (Türkiye Süper Lig İkincisi)
Rapid Wien (Avusturya Lig İkincisi)
FC Midtjylland (Danimarka Lig İkincisi)
Celtic (İskoçya Lig İkincisi)
Sparta Prague (Çekya Lig İkincisi)
1. Eleme TuruGNK Dinamo Zagreb (Hırvatistan Lig Şampiyonu)
Malmö FF (İsveç Lig Şampiyonu)
Bodø/Glimt (Norveç Lig Şampiyonu)
Maccabi Haifa (İsrail Lig Şampiyonu)
Kairat (Kazakistan Lig Şampiyonu)
Shakhtyor Soligorsk (Belarus Lig Şampiyonu)
Neftçi Bakü (Azerbaycan Lig Şampiyonu)
Ludogorets Razgard (Bulgaristan Lig Şampiyonu)
CFR Cluj (Romanya Lig Şampiyonu)
Legia Warsaw (Polonya Lig Şampiyonu)
Slovan Bratislava (Slovakya Lig Şampiyonu)
NS Mura (Slovenya Lig Şampiyonu)
Ferencvaroş (Macaristan Lig Şampiyonu)
Fola Esch (Lüksemburg Lig Şampiyonu)
Zalgiris (Litvanya Lig Şampiyonu)
FC Alashkert (Ermenistan Lig Şampiyonu)
Riga FC (Letonya Lig Şampiyonu)
FK Teuta Durres (Arnavutluk Lig Şampiyonu)
Shkendija (Kuzey Makedonya Lig Şampiyonu)
Borac Banja Luka (Bosna Hersek Lig Şampiyonu)
Sheriff Tiraspol (Moldova Lig Şampiyonu)
Shamrock Rovers (İrlanda Lig Şampiyonu)
HJK Helsinki (Finlandiya Lig Şampiyonu)
Dinamo Tiflis (Gürcistan Lig Şampiyonu)
Hamrun Spartans (Malta Lig Şampiyonu)
Valur (İzlanda Lig Şampiyonu)
Connah’s Quay Nomads (Galler Lig Şampiyonu)
Linfield FC (Kuzey İrlanda Lig Şampiyonu)
Lincoln Red Imps (Gibraltar Lig Şampiyonu)
Buducnost Podgorica (Karadağ Lig Şampiyonu)
Flora (Estonya Lig Şampiyonu)
Ön Eleme TuruPrishtina (Kosova Lig Şampiyonu)
HB (Faroe Adaları Lig Şampiyonu)
Inter Club d’Escaldes (Andorra Lig Şampiyonu)
Folgore (San Marino Lig Şampiyonu)

Ön Eleme Turu

Yarı Final

22 Haziran 2021Elbasan Arena, ElbasanS.S. Folgore0-2
Endrit Krasniqi, Mendurim Hoti
FC Priştina
22 Haziran 2021Niko Dovana Stadium, DurrësHB Tórshavn0-1
Jordi Betriu
Inter Club d’Escaldes

Final

25 Haziran 2021Elbasan Arena, ElbasanFC Priştina2-0
Endrit Krasniqi (2)
Inter Club d’Escaldes

1. Eleme Turu

06 Temmuz 2021
13/14 Temmuz 2021
Fola Esch2-2
Stefano Bensi, Denis Ahmetxhekaj / Fernando Carralero, Ethan Britto
0-5
Tjay De Barr (2), Liam Walker (2), Kian Ronan
Lincoln Red Imps
07 Temmuz 2021
13/14 Temmuz 2021
Slovan Bratislava2-0
Rafael da Silva (2)
1-2
Vladimir Weiss / Graham Burke, Richard Towell
Shamrock Rovers
07 Temmuz 2021
13/14 Temmuz 2021
Malmö FF1-0
Antonio-Mirko Colak
1-1
Antonio-Mirko Colak / Antonijs cernomordijs
Riga FC
07 Temmuz 2021
13/14 Temmuz 2021
Bodø/Glimt2-3
Erik Botheim, Pernambuco / Luquinhas, Mahir Emreli (2),
0-2
Luquinhas Lima, Tomas Pekhart
Legia Warsaw
07 Temmuz 2021
13/14 Temmuz 2021
Connah’s Quay Nomads2-2
Craig Curran, George Horan / David Khurtsidze (2)
0-1
Vincent Bezecourt
Alashkert
06/07 Temmuz 2021
13/14 Temmuz 2021
HJK Helsinki3-1
Roope Riski, Filip Valencic, Janne Saksela / Milos Raickovic
4-0
Roope Riski (2), Filip Valencic, Jair
Budućnost Podgorica
06 Temmuz 2021
13/14 Temmuz 2021
CFR Cluj3-1
Billel Omrani, Ciprian Deac, Runar Mar Sigurjonsson / Panagiotis Moraitis
1-2
Alexandru Chipciu / Stojan Vranjes, Panagiotis Moraitis
Borac Banja Luka
06 Temmuz 2021
13/14 Temmuz 2021
KF Shkëndija0-1
Luka Bobicanec
5-0
Luka Bobicanec (2), Mihael Klepac (2), Ziga Kous
Mura
07 Temmuz 2021
13/14 Temmuz 2021
KF Teuta Durres0-4
Luvannor Henrique (2), Adama Traore, Frank Castaneda
0-1
Adama Traore
Sheriff Tiraspol
07 Temmuz 2021
13/14 Temmuz 2021
Dinamo Tbilisi1-2
Zoran Marusic / Namig Aleskerov, Emin Makhmudov
1-2
Milan Radin / Emin Makhmudov, Namig Alasgarov
Neftçi Baku
07 Temmuz 2021
13/14 Temmuz 2021
Maccabi Haifa1-1
Omer Atzili / Nuraly Alip
0-2
Vagner Love, Aybol Abiken
FC Kairat
07 Temmuz 2021
13/14 Temmuz 2021
Ludogorets Razgrad1-0
Cauly
1-0
Kiril Despodov
Shakhtyor Soligorsk
06 Temmuz 2021
14 Temmuz 2021
Ferencváros TC3-0
Tokmac Nguen, Ryan Mmaee, Miha Blazic
3-1
Myrto Uzuni (3) / Mendurim Hoti
FC Priştina
06 Temmuz 2021
13/14 Temmuz 2021
Žalgiris3-1
Hugo Videmont, Tomislav Kis, Chris Johns (og) / Christy Manzinga
2-1
Saulius Mikoliunas, Ogenyi Onazi / Chris Shields
Linfield FC
06 Temmuz 2021
14 Temmuz 2021
Flora2-0
Rauno Sappinen (2)
3-0
Sergei Zenjov, Rauno Sappinen, Sten Reinkort
Hibernians
07 Temmuz 2021
13/14 Temmuz 2021
GNK Dinamo Zagreb3-2
Lovro Majer, Arijan Ademi (2) / Kristinn Sigurdsson, Andri Adolphsson
2-0
Luka Ivanusec, Mislav Orsic
Valur

2. Eleme Turu

Şampiyonlar Yolu

20–21 Temmuz 2021
27–28 Temmuz 2021
GNK Dinamo Zagreb2-0
Lovro Majer, Kristijan Jakic
1-0
Luka Menalo
Omonoia 
20–21 Temmuz 2021
27–28 Temmuz 2021
Slovan Bratislava0-0
2-3
Wilfried Kanga (og), Ezekiel Henty / Theoson Siebatcheu, Ulisses Garcia, Michel Aebischer
Young Boys
20–21 Temmuz 2021
27–28 Temmuz 2021
Legia Warszawa2-1
Bartosz Kapustka, Rafael Lopes / Rauno Sappinen
1-0
Rafael Lopes
Flora Tallinn
20–21 Temmuz 2021
27–28 Temmuz 2021
Alashkert FC0-1
Henrique Luvannor
1-3
Aleksandar Glisic / Gustavo Dulanto, Luvannor Henrique, Sebastien Thill 
Sheriff Tiraspol
20–21 Temmuz 2021
27–28 Temmuz 2021
Olympiacos1-0
Mady Camara
1-0
Giorgos Masouras
Neftçi Baku
20–21 Temmuz 2021
27–28 Temmuz 2021
Kairat Almaty2-1
Jose Kante, Macky Frank Bagnack Mouegni / Rade Dugalic (k.k.)
0-5
Aleksandar Katai (2), Lois Diony, Mirko Ivanic, Filippo Falco
Crvena zvezda
20–21 Temmuz 2021
27–28 Temmuz 2021
Lincoln Red Imps1-2
Marco Rosa Blanco / Gabriel Debeljuh (2)
0-2
Mike Cestor, Runar Mar Sigurjonsson
CFR Cluj
20–21 Temmuz 2021
27–28 Temmuz 2021
Malmö FF2-1
Antonio Colak, Anders Christiansen / Roope Riski
2-2
Anders Christiansen, Veljko Birmancevic / Miro Tenho, Riku Riski
HJK Helsinki / Budućnost Podgorica
20–21 Temmuz 2021
27–28 Temmuz 2021
Ferencváros2-0
Myrto Uzuni, Tokmac Nguen
3-1
Ryan Mmaee (2), Robert Mak / Eldhaji Diaw
Žalgiris Vilnius
20–21 Temmuz 2021
27–28 Temmuz 2021
Mura0-0
1-3
Tomi Horva / Pieros Sotiriou, Elvis Manu, Cauly
Ludogorets 1945

Lig Yolu

20–21 Temmuz 2021
27–28 Temmuz 2021
Rapid Wien2-1
Christoph Knasmullner (2) / Ladislav Krejci
0-2
David Moberg Karlsson, Jakub Pesek
Sparta Praha
20–21 Temmuz 2021
27–28 Temmuz 2021
FC Celtic1-1
Liel Abada / Evander da Silva Ferreira
1-2
Callum McGregor / Awer Mabil, Raphael Onyedika
FC Midtjylland
20–21 Temmuz 2021
27–28 Temmuz 2021
PSV Eindhoven5-1
Eran Zahavi (3), Mario Gotze (2) / Emre Kılınç
2-1
Chukwunonso Madueke, Marco van Ginkel / Mbaye Diagne
G.Saray A.Ş.

3. Eleme Turu

Şampiyonlar Yolu

04-08-2021
10-08-2021
GNK Dinamo Zagreb 1-1
Bruno Petkovic / Ernest Muci
1-0
Bartol Franjic
Legia Warsaw
03-08-2021
10-08-2021
CFR Cluj1-1
Cristian Manea / Vincent Sierro
1-3
Billel Omrani / Theoson Siebatcheu (2), Moumi Ngamaleu
Young Boys
03-08-2021
10-08-2021
Olympiacos1-1
Aguibou Camara / Kiril Despodov
2-2
Yann M’Vila, Youseff El Arabi / Ruben Semedo (og), Pieros Sotiriou (1-4 pen.)
Ludogorets Razgrad
03-08-2021
10-08-2021
Red Star Belgrade1-1
Lois Diony / Frank Castaneda
0-1
Danilo Arboleda
Sheriff Tiraspol
03-08-2021
10-08-2021
Malmö FF 2-1
Soren Rieks, Veljko Birmancevic / Steven Davis
2-1
Antonio-Mirko Colak (2) / Alfredo Morelos
Rangers FC
04-08-2021
10-08-2021
Ferencváros 2-0
Taras Kacharaba (og), Igor Kharatin
0-1
Lukas Masopust
Slavia Prague

Lig Yolu

03-08-2021
10-08-2021
PSV Eindhoven3-0
Chukwunonso Madueke, Mario Gotze, Cody Gakpo 
1-0
Bruma
FC Midtjylland
04-08-2021
10-08-2021
Spartak Moscow 0-2
Rafa Silva, Gilberto
0-2
Joao Mario, Samuel Gigot (og)
SL Benfica 
03-08-2021
10-08-2021
K.R.C. Genk1-2
Paul Onuachu / Tete, Alan Patrick
1-2
Cyriel Dessers / Lassina Franck Traore, Marcos Antonio
Shakhtar Donetsk
03-08-2021
10-08-2021
Sparta Prague0-2
Aurelien Tchouameni, Kevin Volland
1-3
David Moberg Karlsson / Gelson Martins, Aleksandr Golovin, Sofiane Diop
AS Monaco 

Play-off Round

Şampiyonlar Yolu

17-08-2021
25-08-2021
Red Bull Salzburg 2-1
Karim Adeyemi, Brendan Aaronson / Mikael Uhre
2-1
Benjamin Sesko, Brendan Aaronson / Andreas Maxso
Brøndby IF
18-08-2021
24-08-2021
Young Boys3-2
Elia Meschack, Vincent Sierro, Ulisses Garcia / Franck Boli (2)
3-2
Cedric Zesiger, Christian Fassnacht, Felix Khonde Mambimbi / Henry Wingo, Ryan Mmaee
Ferencváros TC
18-08-2021
24-08-2021
Malmö FF 2-0
Veljko Birmancevic, Jo Inge Berget
1-2
Veljko Birmancevic / Anton Nedyalkov, Pieros Sotiriou 
Ludogorets Razgrad
17-08-2021
25-08-2021
Sheriff Tiraspol3-0
Adama Traore (2), Dimitrios Kolovos
0-0
GNK Dinamo Zagreb

Lig Yolu

17-08-2021
25-08-2021
AS Monaco0-1
Pedrinho
2-2
Wissam Ben Yedder (2) / Marlos, Ruben Aguilar (og)
Shakhtar Donetsk
18-08-2021
24-08-2021
SL Benfica  2-1
Rafa Silva, Julian Weigl / Cody Gakpo
0-0
PSV Eindhoven

Grup Aşaması

2021-2022 UEFA Şampiyonlar Ligi Grup Aşaması Maç Fikstürü

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Paris Saint Germain21103-14Round 16
2Club Brugge KV21103-24 Round 16
3Manchester City21016-53UEFA Avrupa Ligi Round 32
4RB Leipzig20024-80

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Liverpool22008-36Round 16
2Atlético Madrid21102-14 Round 16
3FC Porto20111-51UEFA Avrupa Ligi Round 32
4AC Milan20023-50

C Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1AFC Ajax22007-16Round 16
2Borussia Dortmund22003-16 Round 16
3Beşiktaş A.Ş.20021-40UEFA Avrupa Ligi Round 32
4 Sporting CP20021-60

D Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Sheriff Tiraspol22004-16Round 16
2Real Madrid21012-23 Round 16
3İnter Milan20110-14UEFA Avrupa Ligi Round 32
4Shakhtar Donetsk20110-21

E Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Bayern München22008-06Round 16
2SL Benfica 21103-04 Round 16
3Dynamo Kyiv20110-51UEFA Avrupa Ligi Round 32
4FC Barcelona20020-80

F Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Atalanta21103-24Round 16
2Young Boys21012-23 Round 16
3Manchester United21013-33UEFA Avrupa Ligi Round 32
4Villarreal CF20111-21

G Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Red Bull Salzburg21103-24Round 16
2Sevilla FC 20202-22 Round 16
3Vfl Wolfsburg20201-12UEFA Avrupa Ligi Round 32
4OSC Lille20111-21

H Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Juventus22004-06Round 16
2FC Chelsea21011-13 Round 16
3Zenit St.Petersburg21014-13UEFA Avrupa Ligi Round 32
4Malmö FF20020-70

İstatistikler

Gol Krallığı

SıraFutbolcu (Takımı)Gol
1Sebastien Haller (AFC Ajax)5
2Christopher Nkunku (RB Leipzig)
Robert Lewandowski (FC Bayern München)
4
3Mohamed Salah (Liverpool)3

Asist Krallığı

Sıra Futbolcu (Takımı) Asist
1Antony (AFC Ajax) 3
2Cristiano (Sheriff Tiraspol)
Kylian Mbappe (PSG)
Duvan Zapata (Atalanta)
2
2020-212022-23

UEFA Şampiyonlar Ligi