2021-2022 UEFA Avrupa Ligi

2021–22 UEFA Avrupa Ligi, UEFA tarafından düzenlenen Avrupa ikincil kulüp futbol turnuvasının 51. sezonu ve UEFA Kupası'ndan UEFA Avrupa Ligi olarak yeniden adlandırılmasından bu yana 13. sezon olacak.

Final, İspanya'nın Sevilla kentindeki Ramón Sánchez Pizjuán'da oynanacak. Başlangıçta Budapeşte, Macaristan'daki Puskás Aréna'da oynanması planlanmıştı. Bununla birlikte, 2020 finalinin ertelenmesi ve yerinin değiştirilmesi nedeniyle, nihai ev sahipleri bir yıl geriye kaydırıldı ve bunun yerine 2023 finaline Budapeşte ev sahipliği yaptı. 2021–22 UEFA Avrupa Ligi'nin galipleri otomatik olarak 2022–23 UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına katılmaya hak kazanacak ve ayrıca 2022 UEFA Süper Kupası'nda 2021–22 UEFA Şampiyonlar Ligi galiplerine karşı oynama hakkı kazanacak.
RheinEnergieStadion, Köln
Turnuva Bilgileri
Tarihler Elemeler
05-26 Ağustos 2021
Grup/Final Aşaması :
16 Eylül 2020-18 Mayıs 2021
Takım Sayısı Toplam 57
Final sıralaması
Şampiyon  
Finalist  
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı  
Gol Sayısı (Maç başı)  
Seyirci  
Gol Kralı  
MVP

Takvim

Aşama Tur Kura Tarihi 1. Maçlar 2. Maçlar
Eleme Aşaması 3. Eleme Turu 19 Temmuz 2021 5 Ağustos 2021 12 Ağustos 2021
Play-off 2 Ağustos 2021 19 Ağustos 2021 26 Ağustos 2021
Grup Aşaması 1. Maç Günü 27 Ağustos 2021 16 Eylül 2021
2. Maç Günü 30 Eylül 2021
3. Maç Günü 21 Ekim 2021
4. Maç Günü 4 Kasım 2021
5. Maç Günü 25 Kasım 2021
6. Maç Günü 9 Aralık 2021
Final Eleme Aşaması Pla-off Turu 13 Aralık 2021 17 Şubat 2022 24 Şubat 2022
1/16 Turu 25 Şubat 2022 10 Mart 2022 17 Mart 2022
Çeyrek Final 18 Mart 2022 7 Nisan 2022 14 Nisan 2022
Yarı Final 28 Nisan 2022 5 Mayıs 2022
Final 18 Mayıs 2022 at Ramón Sánchez Pizjuán, Sevilla

Katılım Sağlayan takımlar

Başlangıç TuruHak kazanan Takımlar Tur Atlayan takımlar
Final Aşaması
Grup AşamasıReal Sociedad (La Liga 5.)
Real Betis (La Liga 6.)
Leicester City (FA Kupası Şampiyonu)
Eintracht Frankfurt (Bundesliga 5.)
Bayer Leverkusen (Bundesliga 6.)
SSC Napoli (Seri A 5.)
Olympigue Lyon (Ligue 1 4.)
Olympique de Marsilya (Ligue 1 5.)
S.C. Braga (Portekiz Kupa Şampiyonu)
Brøndby IF (Şampiyonlar Ligi Play-off Kaybedenleri)
Ferencváros TC (Şampiyonlar Ligi Play-off Kaybedenleri)
Ludogorets Razgrad (Şampiyonlar Ligi Play-off Kaybedenleri)
GNK Dinamo Zagreb (Şampiyonlar Ligi Play-off Kaybedenleri)
AS Monaco (Şampiyonlar Ligi Play-off Kaybedenleri)
PSV Eindhoven (Şampiyonlar Ligi Play-off Kaybedenleri)
Play-off TuruRoyal Antwerp F.C. (Belçika Kupa Şampiyonu)
Zorya Luhansk (Ukrayna Lig 3.)
AZ Alkmaar (Hollanda Lig 3.)
F.Bahçe A.Ş. (Türkiye Süper Lig 3.)
Sturm Graz (Avusturya Lig 3.)
Randers FC (Danimarka Kupa Şampiyonu)
Sparta Prague (Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu Kaybedenleri)
K.R.C. Genk (Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu Kaybedenleri)
Spartak Moscow (Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu Kaybedenleri)
FC Midtjylland (Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu Kaybedenleri)
Slavia Prague (Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu Kaybedenleri)
Rangers FC (Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu Kaybedenleri)
Red Star Belgrade (Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu Kaybedenleri)
Olympiacos
(Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu Kaybedenleri)
CFR Cluj
(Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu Kaybedenleri)
Legia Warsaw
(Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu Kaybedenleri)
3. Eleme TuruOmonia (Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
Flora (Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
Mura (Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
Žalgiris (Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
Kairat (Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
Alashkert (Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
Lincoln Red Imps (Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
Slovan Bratislava (Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
Neftçi Baku (Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
HJK Helsinki (Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
Celtic FC (Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
Rapid Wien (Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
G.Saray A.Ş. (Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
St. Johnstone (2020-21 İskoçya Kupa Şampiyonu)
FK Jablonec (2020-21 Çekya Ligi 3.)
Anorthosis Famagusta (2020-21 Kıbrıs Kupa Şampiyonu)

3. Eleme Turu

Şampiyonlar Yolu

05-08-2021
10-05-2021
Omonia 1-0
Marinos Tzionis
1-2
Andronikos Kakoulis / Rauno Sappinen (2) (5-4 pen.)
 Flora
05-08-2021
12-05-2021
Mura 0-0
1-0
Ziga Kous
Žalgiris
05-08-2021
12-05-2021
Kairat 0-0
2-3
Aibol Abiken, Artur Shushenachev / Jose Embalo (2), Aleksandar Glisic
Alashkert
05-08-2021
10-05-2021
Lincoln Red Imps 1-3
Liam Walker / Guram Kashia, Jaromir Zmrhal, Ezekiel Henty
1-1
Gomez Kike / Jaromir Zmrhal
Slovan Bratislava
05-08-2021
12-05-2021
Neftçi Baku 2-2
Sabir Bougrine, Emin Makhmudov / Roope Riski, Jair
0-3
Riku Riski, Roope Riski (2)
HJK Helsinki

Ana Yol

05-08-2021
12-05-2021
FK Jablonec2-4
Vaclav Pilar, Nir Biton (og) / James Forrest, Liel Abada, Kyogo Furuhashi, Ryan Christie
0-3
David Turnbull (2), James Forrest
Celtic FC
05-08-2021
12-05-2021
Rapid Wien3-0
Ercan Kara, Taxiarchis Fountas, Marco Grull
1-2
Ercan Kara / Kyle Lafferty, Onisiforos Rousias
Anorthosis Famagusta
05-08-2021
12-05-2021
G.Saray A.Ş. 1-1
Sacha Boey / Jason Kerr
4-2
Mbaye Diagne, Sofiane Feghouli, Muhammed Kerem Akturkoğlu, Emre Kılınç / İsmail Çipe (k.k.), Michael OHalloran
St Johnstone

Play-off Turu

19-08-2021
26-08-2021
Randers FC1-1
Frederik Lauenborg / Muhammed Kerem Aktürkoğlu
1-2
Marvin Egho / Patrick van Aanholt, Frederik Lauenborg (og)
G.Saray A.Ş. 
19-08-2021
26-08-2021
Rapid Wien3-0
Taxiarchis Fountas, Ercan Kara, Marco Grull
3-2
Marco Grull, Leo Greiml, Taxiarchis Fountas / Oleksandr Hladkyi, Shahab Zahedi 
Zorya Luhansk
19-08-2021
26-08-2021
Celtic FC2-0
Kyogo Furuhashi, Timo Letschert (og)
1-2
Kyogo Furuhashi / Zakaria Aboukhlal, Carl Starfelt (og)
AZ Alkmaar
19-08-2021
26-08-2021
F.Bahçe A.Ş. 1-0
Muhammed Gümüşkaya
5-2
Enner Valencia (3), Fatih Yiğit Şanlıtürk, Matti Peltola (og) / Roope Riski (2)
HJK Helsinki
19-08-2021
26-08-2021
NS Mura1-3
Ziga Skoflek / Jakob Jantscher, Otar Kiteishvili, Kelvin Yeboah
0-2
Otar Kiteishvili, Jakob Jantscher
Sturm Graz
19-08-2021
26-08-2021
AC Omonia4-2
Loizos Loizou (2), Andronikos Kakoulis, Iyayi Atiemwen / Koji Miyoshi, Manuel Benson
0-2
Koji Miyoshi, Pieter Gerkens (2-3 pen.)
Royal Antwerp F.C.
19-08-2021
26-08-2021
Olympiacos FC3-0
Mady Camara, Pape Abou Cisse, Vasil Bozhikov (og)
2-2
Youseff El Arabi, Henry Onyekuru / Ezekiel Henty, Andre Green
Slovan Bratislava
19-08-2021
26-08-2021
Rangers FC1-0
Alfredo Morelos
0-0
FC Alashkert
19-08-2021
26-08-2021
Slavia Prague2-2
Alexander Bah, Lukas Masopust / Josip Juranovic, Mahir Emreli
1-2
Ubong Ekpai / Mahir Emreli (2)
Legia Warsaw
17-08-2021
26-08-2021
Red Star Belgrade4-0
Milan Pavkov, Aleksandar Katai, El Fardou Ben, Mirko Ivanic
2-1
Aleksandar Katai, Milan Pavkov / Gabriel Debeljuh
CFR Cluj

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Olympigue Lyon 22005-06Round 16
2Sparta Prag21101-04Play-off Round
3Brøndby IF20110-31UEFA Avrupa Konferans Ligi Round 32
4Rangers FC20020-30
16-09-2021Ibrox Stadium, GlasgowRangers FC0-2
Karl Brillant Toko Ekambi, James Henry Tavernier (k.k.)
Olympigue Lyon 
16-09-2021Brøndby Stadium, BrøndbyvesterBrøndby IF0-0Sparta Prag
30-09-2021Parc Olympique Lyonnais, Décines-CharpieuOlympigue Lyon 3-0
Karl Toko Ekambi (2), Houssem Aouar 
Brøndby IF
30-09-2021Stadion Letná, PragueSparta Prag1-0
David Hancko
Rangers FC
21-10-2021Stadion Letná, PragueSparta PragOlympigue Lyon 
21-10-2021Ibrox Stadium, GlasgowRangers FCBrøndby IF
04-11-2021Parc Olympique Lyonnais, Décines-CharpieuOlympigue Lyon Sparta Prag
04-11-2021Brøndby Stadium, BrøndbyvesterBrøndby IFRangers FC
25-11-2021
25-11-2021
09-12-2021
09-12-2021

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1PSV Eindhoven21106-34Round 16
2AS Monaco21102-14Play-off Round
3Real Sociedad20203-32UEFA Avrupa Konferans Ligi Round 32
4Sturm Graz20021-50
16-09-2021Philips Stadion, EindhovenPSV Eindhoven2-2
Mario Götze, Cody Mathès Gakpo / Adnan Januzaj, Alexander Isak
Real Sociedad
16-09-2021Stade Louis II, MonacoAS Monaco1-0
Krépin Diatta
Sturm Graz
30-09-2021Liebenauer Stadium, GrazSturm Graz1-4
Jon Gorenc-Stankovic / Philipp Max, Yorbe Vertessen, Ibrahim Sangare, Eran Zahavi
PSV Eindhoven
30-09-2021Anoeta, San SebastiánReal Sociedad1-1
Mikel Merino / Axel Disasi
AS Monaco
21-10-2021Liebenauer Stadium, GrazSturm GrazReal Sociedad
21-10-2021Philips Stadion, EindhovenPSV EindhovenAS Monaco
04-11-2021Stade Louis II, MonacoAS MonacoPSV Eindhoven
04-11-2021Anoeta, San SebastiánReal SociedadSturm Graz
25-11-2021
25-11-2021
09-12-2021
09-12-2021

C Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Legia Varşova22002-06Round 16
2Spartak Moskova21013-03Play-off Round
3SSC Napoli20114-51UEFA Avrupa Konferans Ligi Round 32
4Leicester City20112-31
15-09-2021Otkritie Arena, MoscowSpartak Moskova0-1
Lirim M. Kastrati
Legia Varşova
16-09-2021King Power Stadium, LeicesterLeicester City2-2
Ayoze Pérez, Harvey Lewis Barnes / Victor Osimhen (2)
SSC Napoli
30-09-2021Stadio Diego Armando Maradona, NaplesSSC Napoli2-3
Eljif Elmas, Victor Osimhen / Quincy Promes (2), Mikhail Ignatov
Spartak Moskova
30-09-2021Stadion Wojska Polskiego, WarsawLegia Varşova1-0
Mahir Emreli 
Leicester City
21-10-2021Otkritie Arena, MoscowSpartak MoskovaLeicester City
21-10-2021Stadio Diego Armando Maradona, NaplesSSC NapoliLegia Varşova
04-11-2021King Power Stadium, LeicesterLeicester CitySpartak Moskova
04-11-2021Stadion Wojska Polskiego, WarsawLegia VarşovaSSC Napoli
25-11-2021
25-11-2021
09-12-2021
09-12-2021

D Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Olympiacos22005-16Round 16
2Eintracht Frankfurt21102-14Play-off Round
3F.Bahçe A.Ş.20111-41UEFA Avrupa Konferans Ligi Round 32
4Royal Antwerp F.C.20021-30
16-09-2021Waldstadion, FrankfurtEintracht Frankfurt1-1
Sam Lammers / Mesut Özil
F.Bahçe A.Ş.
16-09-2021Karaiskakis Stadium, PiraeusOlympiacos2-1
Youssef El-Arabi, Oleg Reabciuk / Mbwana Ally Samatta
Royal Antwerp F.C.
30-09-2021Bosuilstadion, AntwerpRoyal Antwerp F.C.0-1
Goncalo Paciencia
Eintracht Frankfurt
30-09-2021Şükrü Saracoğlu Stadium, IstanbulF.Bahçe A.Ş.0-3
Tiquinho Soares, Giorgos Masouras (2)
Olympiacos
21-10-2021Şükrü Saracoğlu Stadium, IstanbulF.Bahçe A.Ş.Royal Antwerp F.C.
21-10-2021Waldstadion, FrankfurtEintracht FrankfurtOlympiacos
04-11-2021Karaiskakis Stadium, PiraeusOlympiacosEintracht Frankfurt
04-11-2021Bosuilstadion, AntwerpRoyal Antwerp F.C.F.Bahçe A.Ş.
25-11-2021
25-11-2021
09-12-2021
09-12-2021

E Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1G.Saray A.Ş. 21101-04Round 16
2SS Lazio21012-13Play-off Round
3Marsilya20201-12UEFA Avrupa Konferans Ligi Round 32
4Lokomotif Moskova20111-31
16-09-2021RZD Arena, MoscowLokomotif Moskova1-1
Faustino Adebola Rasheed Anjorin / Cengiz Ünder
Marsilya
16-09-2021Türk Telekom Stadium, IstanbulG.Saray A.Ş. 1-0
Thomas Fotaq Strakosha (k.k.)
SS Lazio
30-09-2021Stadio Olimpico, RomeSS Lazio2-0
Toma Bašić, Patric
Lokomotif Moskova
30-09-2021Stade Vélodrome, MarseilleMarsilyaG.Saray A.Ş. 
21-10-2021Stadio Olimpico, RomeSS LazioMarsilya
21-10-2021RZD Arena, MoscowLokomotif MoskovaG.Saray A.Ş. 
04-11-2021Türk Telekom Stadium, IstanbulG.Saray A.Ş. Lokomotif Moskova
04-11-2021Stade Vélodrome, MarseilleMarsilyaSS Lazio
25-11-2021
25-11-2021
09-12-2021
09-12-2021

F Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Red Star Belgrade22003-16Round 16
2S.C. Braga21014-34Play-off Round
3Ludogorets Razgrad20111-21UEFA Avrupa Konferans Ligi Round 32
4FC Midtjylland20112-41
16-09-2021MCH Arena, HerningFC Midtjylland1-1
Gustav Tang Isaksen / Kiril Vasilev Despodov
Ludogorets Razgrad
16-09-2021Red Star Stadium, BelgradeRed Star Belgrade2-1
Milan Rodić, Aleksandar Katai / Wenderson Galeno
S.C. Braga
30-09-2021Huvepharma Arena, RazgradLudogorets Razgrad0-1
Guelor Kanga
Red Star Belgrade
30-09-2021Estádio Municipal, BragaS.C. Braga3-1
Wenderson Galeno (2), Ricardo Horta / Evander
FC Midtjylland
21-10-2021Huvepharma Arena, RazgradLudogorets RazgradS.C. Braga
21-10-2021MCH Arena, HerningFC MidtjyllandRed Star Belgrade
04-11-2021Estádio Municipal, BragaS.C. BragaLudogorets Razgrad
04-11-2021Red Star Stadium, BelgradeRed Star BelgradeFC Midtjylland
25-11-2021
25-11-2021
09-12-2021
09-12-2021

G Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Bayer Leverkusen22006-16Round 16
2Real Betis22007-46Play-off Round
3Ferencvaros20022-50UEFA Avrupa Konferans Ligi Round 32
4Celtic FC20023-80
16-09-2021BayArena, LeverkusenBayer Leverkusen2-1
Exequiel Alejandro Palacios, Florian Richard Wirtz / Ryan Mmaee
Ferencvaros
16-09-2021Benito Villamarín, SevilleReal Betis4-3
Juan Miranda, Juanmi (2), Borja Iglesias / Albian Ajeti, Josip Juranović, Anthony Ralston
Celtic FC
30-09-2021Celtic Park, GlasgowCeltic FC0-4
Piero Hincapie, Florian Wirtz, Lucas Alario, Amine Adli
Bayer Leverkusen
30-09-2021Ferencváros Stadion, BudapestFerencvaros1-3
Myrto Uzuni / Nabil Fekir, Henry Wingo (og), Cristian Tello
Real Betis
21-10-2021Celtic Park, GlasgowCeltic FCFerencvaros
21-10-2021BayArena, LeverkusenBayer LeverkusenReal Betis
04-11-2021Benito Villamarín, SevilleReal BetisBayer Leverkusen
04-11-2021Ferencváros Stadion, BudapestFerencvarosCeltic FC
25-11-2021
25-11-2021
09-12-2021
09-12-2021

H Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1West Ham United2204-06Round 16
2GNK Dinamo Zagreb21013-23Play-off Round
3K.R.C. Genk21011-33UEFA Avrupa Konferans Ligi Round 32
4Rapid Wien20020-30
16-09-2021Stadion Maksimir, ZagrebGNK Dinamo Zagreb0-2
Michail Gregory Antonio, Declan Rice
West Ham United
16-09-2021Allianz Stadion, ViennaRapid Wien0-1
Ebere Paul Onuachu
K.R.C. Genk
30-09-2021Luminus Arena, GenkK.R.C. Genk0-3
Luka Ivanusec, Bruno Petkovic (2)
GNK Dinamo Zagreb
30-09-2021London Stadium, LondonWest Ham United2-0
Declan Rice, Said Benrahma
Rapid Wien
21-10-2021Allianz Stadion, ViennaRapid WienGNK Dinamo Zagreb
21-10-2021London Stadium, LondonWest Ham UnitedK.R.C. Genk
04-11-2021Luminus Arena, GenkK.R.C. GenkWest Ham United
04-11-2021Stadion Maksimir, ZagrebGNK Dinamo ZagrebRapid Wien
25-11-2021
25-11-2021
09-12-2021
09-12-2021

İstatistikler

Gol Krallığı
SıraFutbolcu (Takımı)Gol
1Victor Osimhen (SSC Napoli)
Karl Toko Ekambi (Ol. Lyon)
Wanderson Galeano (SC Braga)
3
2Giorgos Masouras (Olympiacos)
Juanmi (Real Betis)
Florian Wirtz (Bayer Leverkusen)
Declan Rice (West Ham United)
Bruno Petković (Dinamo Zagreb)
Quincy Promes (Spartak Moscow)
2
3
Asist Krallığı
SıraFutbolcu (Takımı)Asist
1Mario Götze (PSV)3
2Mario González
Joseba Zaldúa (SC Braga)
Nabil Fekir (Ol. Lyon)
Mady Camara (Olympiacos)
2
3

Ayrıca :

2021-2022 UEFA Şampiyonlar Ligi

2021-2022 UEFA Avrupa Konferans Ligi

2021-2022 UEFA Süper Kupa

2021-2022 UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi

2021-2022 UEFA Gençlik Ligi

2020-212022-23

UEFA Avrupa Ligi