2021-2022 Türkiye Basketbol Gençler Ligi

Basketbol Gençler Ligi, sponsorluk adıyla Garanti BBVA Basketbol Gençler Ligi, Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından 2017’den beri düzenlenen ve basketbolda genç erkekler kategorisinde Türkiye şampiyonunu belirlemek için yapılan spor organizasyonudur.

Lig statüsü

Onar takımlı iki ayrı grupta çift devreli lig usulünce oynanan müsabakalar sonucunda gruplarını ilk 6’da bitiren takımlar final grubuna katılmaya hak kazanırlar. 12 takımla çift devreli lig usulü ile oynanan final grubunu ilk 8 sırada bitiren takımlar içerisinde play off serisini 2-0 ile geçen temsilciler son 4 takım arasına kalırlar. Dörtlü final sistemi ile oynanan ilk gün maçlarının galipleri final maçını, mağlupları ise 3.’lük ve 4.’lük maçı için ertesi gün sahaya çıkarlar. Finalde rakibini geçen ekip sezonu şampiyon tamamlamış sayılmaktadır.

1. Etap

2021-2022 Türkiye Basketbol Gençler Ligi 1. Etap Maç Sonuçları

A Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Anadolu Efes181621578:131834Final Grubu
2F. Bahçe Beko181441462:129532Final Grubu
3G. Saray NEF181351357:122331Final Grubu
4Gelişim Koleji181261374:128830Final Grubu
5Türk Telekom Spor188101421:146226Final Grubu
6Aliağa Petkimspor187111308:137925Final Grubu
7Frutti Extra Bursaspor187111302:138925
8Büyükçekmece Basketbol186121389:145824
9Tarsus Amerikan Koleji184141407:151022
10FVM Işık Okulları Yalovaspor183151282:155821

B Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Gaziantep Basketbol181711502:105135Final Grubu
2Beşiktaş JK181441490:116032Final Grubu
3Darüşşafaka181351422:123831Final Grubu
4Pınar Karşıyaka181081312:125628Final Grubu
5Teşvikiye181081403:128628Final Grubu
6Tofaş18991443:130127Final Grubu
7TED Ankara Kolejliler188101171:128826
8Bahçeşehir Koleji187111350:129925
9Pusulam Koleji Merkezefendi Bld. Basketbol182161210:169020
10Afyon Belediyesi18018973:170718

Final Etabı

2021-2022 Türkiye Basketbol Gençler Ligi Final Grubu Fikstür

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Gaziantep Basketbol221841683:149440Play-off Çeyrek Final
2Beşiktaş JK221571700:156837Play-off Çeyrek Final
3Anadolu Efes221391739:160635Play-off Çeyrek Final
4G. Saray NEF221391609:157235Play-off Çeyrek Final
5Darüşşafaka2212101646:164234Play-off Çeyrek Final
6Gelişim Koleji2212101665:164834Play-off Çeyrek Final
7Pınar Karşıyaka2211111632:165933Play-off Çeyrek Final
8F. Bahçe Beko2211111617:164423Play-off Çeyrek Final
9Teşvikiye2210121598:163532
10Tofaş227151575:162529
11Türk Telekom Spor226161643:181228
12Aliağa Petkimspor224281516:171826

Play-off Etabı

Play-off Çeyrek Final

Pınar Karşıyaka142-147Beşiktaş JK04-05-2022
Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu
84-64
07-05-2022
Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi
58-83
Darüşşafaka134-161G. Saray NEF04-05-2022
Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu
69-87
07-05-2022
Küçükçekmece Halkalı Spor Salonu
65-74
F. Bahçe Beko125-151Gaziantep Basketbol04-05-2022
F. Bahçe Metro Enerji Spor Salonu
67-80
07-05-2022
Karataş Şahinbey Spor Salonu
58-71
Gelişim Koleji155-197Anadolu Efes04-05-2022
Gelişim Koleji Spor Salonu
76-107
07-05-2022
Küçükçekmece Halkalı Spor Salonu
79-90

Play-off Yarı Final

Anadolu Efes139-157Beşiktaş JK19-05-2022
Küçükçekmece Halkalı Spor Salonu
64-74
22-05-2022
Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi
75-83
G. Saray NEF136-168Gaziantep Basketbol19-05-2022
Küçükçekmece Halkalı Spor Salonu
71-77
22-05-2022
Karataş Şahinbey Spor Salonu
65-91

Play-off Final

12 Haziran 2022Sinan Erdem Spor Salonu, İstanbulGaziantep Basketbol74-72Beşiktaş JK

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
ŞampiyonGaziantep Basketbol1. şampiyonluğu
FinalistBeşiktaş JK
Yarı FinalistAnadolu Efes
G. Saray NEF
Gaziantep Basketbol (1. şampiyonluğu)
Ahmet Yasin Ay, Ali Rıza Yılmaz, Arda Birkeser, Baran Erişik, Doğukan Oruk, Emir Arda Sivas, Emirali Göktürk (MVP), Erdemalp Erdem, Göktürk Batın Turhan, Halil İbrahim Aksoy, İbrahim Ethem Yılmaz, Koray Çekici, Muhammet Taha Kaptı, Seyithan Tatar, Turan Altunbaş, Ufuk Tan Ertan
Baş Antrenör : Ali Yıldırım

Final MVP : Emirali Göktürk (MVP),

2020-212022-23

Türkiye Basketbol Gençler Ligi