2021-2022 Türkiye Basketbol 2. Ligi

2021-22 Türkiye Basketbol 2. Ligi, Türkiye’nin en üst düzey3. profesyonel basketbol ligi olan Basketbol Ligi’nin 10. sezonudur.

Statü (2021-22)

Normal Sezon karşılaşmaları, otuz yedi (37) takım onlu ve dokuzlu dört (4) gruba (A-B-C-D) ayrılır. Her takımın kendi grubundaki diğer takımlarla biri kendi sahasında, diğeri rakip takımın sahasında olmak üzere deplasmanlı, iki devreli ve lig usulü oynanır.

Bu müsabakalar sonrasında yapılan puan sıralamasına göre; gruplarında birinci (1.) ve ikinci (2.) sırayı alan toplam sekiz (8) takım Son 16 Turu Müsabakaları oynamaya hak kazanır.

Gruplarında üçüncü (3.), dördüncü (4.), beşinci (5.) ve altıncı (6.) sırayı alan toplam on altı (16) takım Son 16 Turu Müsabakalarına kalabilmek için Eleme Turu Müsabakaları oynamaya hak kazanır.

Dokuzlu gruplarda yedinci (7.) ve sekizinci (8.) sıradaki takımlar ile onlu grupta yedinci (7.), sekizinci (8.) ve dokuzuncu (9.) sırayı alan toplam dokuz (9) takım sezonu tamamlar.

Gruplarında son sırayı alan toplam dört (4) takım müteakip sezonda TB2L’de oynama hakkını kaybederler

Türkiye Basketbol 2. Ligi’nde 2021-2022 normal sezon grup müsabakaları 5-8 Kasım 2021 haftasında başlayacak olup 11-14 Mart 2022 tarihlerinde tamamlanacaktır. Normal sezon müsabakalarının tamamlanmasının ardından oynanacak olan Eleme Turu, Son 16 Turu ve Final Grubu müsabakalarının tarih ve yerleri ilerleyen dönemde ilan edilecektir.

2020-21 sezonunda EBBL maçları, salgın nedeniyle yapılamamıştır. Bu nedenle, TB2L’i, 2021-22 sezonunda yer alıp, istekli olan 17 takıma ek olarak, yerel liglerden alınan 20 takımın katılımıyla, 4 gruplu, toplam 37 takımlı lig oluşturulmuştur.

2021-22 takımları

A Grubu

TakımSalonKapasite2021-22 başı
Seyhan BelediyesporMenderes Spor Salonu1.500Grup 4/6
Ankara Anadolu BasketTOBB ETÜ Spor Salonu2.000TBL’den düştü
Gençlik Spor Vakfı    TOBB ETÜ Spor Salonu2.000Yerel/alındı
Nazilli BelediyesporNazilli Spor Salonu1.000Grup 4/6
Beylikdüzü BasketbolBeylikdüzü Spor Salonu2.500Lig 5/26
Lima Spor                          Caferağa Spor Salonu1.150Yerel/alındı
Vefa Spor                      Caferağa Spor Salonu1.150Yerel/alındı
High Touch HTCaferağa Spor Salonu1.150Yerel/alındı
Kastamonu Yurdum GSKHüsnü Tandoğan Spor Salonu750Grup 2/6

B Grubu

TakımSalonKapasite2021-22 başı
Etimesgut BelediyesiD.Bahçeli Eğitim S.YM2.500Lig 5/26
Yeni Sincanspor                Sincan Spor Salonu2.500Yerel/alındı
Diyarbakır Basketbol AteşiYerel/alındı
NEF Vakfı SK                   Küçükçekmece Halkalı Kapalı S.S.1.452Yerel/alındı
Fenerbahçe Koleji       Ülker Sport Salonu2.500Yerel/alındı
İstanbul Efendileri      Beylikdüzü Spor Salonu2.500Yerel/alındı
Çağdaş Bodrum Spor              Binnaz Karakaya S.Salonu450Yerel/alındı
Samsun BasketbolMustafa Dağıstanlı S.S.1.669Yerel/alındı
Çorlu BelediyesiÇorlu Spor Salonu800Grup 3/7
İlkler Şehri UşakÜ. Ömer Halisdemir S.Salonu2.000Yerel/alındı

C Grubu

TakımSalonKapasite2021-22 başı
ABB EgosporTaha Akgül Spor Salonu2.700Lig 4/26
Büyük Anadolu            Taha Akgül Spor Salonu2.700Yerel/alındı
Geçit SporN.Süleymanoğlu S.Salonu2.100Grup 6/7
Gaziantep GençlikKarataş Şahinbey S.Salonu5.500Yerel/alındı
Harem SporCaferağa Spor Salonu1.150Grup 3/6
Kadıköy Basketbol          Caferağa Spor Salonu1.150Lig 7/26
Üsküdar BelediyesporCaferağa Spor Salonu1.150Yerel/alındı
Karşıyaka BelediyesporZühtü Işıl Spor Salonu1.500Yerel/alındı
Saray Spor 1953Çorlu Bld.Spor Salonu800Grup 5/7

D Grubu

TakımSalonKapasite2021-22 başı
Sertaş Spor                      Menderes Spor Salonu1.500Yerel/alındı
Gölbaşı Bld.Başkent YenişehirTaha Akgül Spor Salonu2.700Grup 5/6
Çözüm Ankara KolejiTaha Akgül Spor Salonu2.700Grup 5/6
İstanbul BBSKCebeci İBB Spor Salonu1.250Grup 4/7
Nair Gold İstanbul BasketAyhan Şahenk Spor Salonu3.509TBL’den düştü
Teşvikiye SK                    Caferağa Spor Salonu1.150Yerel/alındı
Pizza Bulls CO Basket    Şehit Mustafa Özel S.Salonu2.150Yerel/alındı
Özel Gelişim Koleji        Gelişim Koleji Spor Salonu400Yerel/alındı
Darıca GençlerbirliğiDarıca Spor Salonu500Grup 6/7

Puan Durumu

2021-2022 Türkiye Basketbol 2. Ligi Normal Sezon Fikstürü

A Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Beylikdüzü Basketbol161511581:109831Son 16 Turu
2Kastamonu Yurdum GSK161421342:104330Son 16 Turu
3Nazilli Belediyespor161241370:105128Play-off
4Vefa Spor                      16881308:126524Play-off
5High Touch HT16881191:120624Play-off
6Lima Spor                          16791271:119623Play-off
7Ankara Anadolu Basket164101167:138420
8Seyhan Belediyespor162141038:145118
9Gençlik Spor Vakfı    162141033:160718

B Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Fenerbahçe Koleji161331368:108729Son 16 Turu
2Çağdaş Bodrum Spor151321195:98528Son 16 Turu
3İstanbul Efendileri161061076:109326Play-off
4Çorlu Belediyesi161061184:106626Play-off
5Yeni Sincanspor16881279:123224Play-off
6İlkler Şehri Uşak16791103:118023Play-off
7Etimesgut Belediyesi155101146:118820
8NEF Vakfı SK163131163:130419
9Samsun Basketbol16214968:134718
10Diyarbakır Basketbol Ateşi0000:00çekildi

C Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Harem Spor161421282:108930Son 16 Turu
2ABB Egospor161151324:122927Son 16 Turu
3Üsküdar Belediyespor161061242:114426Play-off
4Gaziantep Gençlik161061283:120826Play-off
5Karşıyaka Belediyespor161061185:106926Play-off
6Saray Spor 195316881274:130524Play-off
7Geçit Spor164121189:135320
8Büyük Anadolu163131136:137219
9Kadıköy Basketbol162141111:125718

D Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1İstanbul BBSK                 161601444:102732Son 16 Turu
2Teşvikiye SK                    161151132:103727Son 16 Turu
3Nair Gold İstanbul Basket161151214:101527Play-off
4Pizza Bulls CO Basket    16971170:112525Play-off
5Çözüm Ankara Koleji16881211:117624Play-off
6Özel Gelişim Koleji        16791095:125123Play-off
7Sertaş Spor    165111008:121521
8Gölbaşı Bld.Başkent Yenişehir164121102:122320
9Darıca Gençlerbirliği16115
1051:1358
17

Play-off Turu

1 / 16 Turu

Tarih1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç3. Maç
29-03-2022
01-04-2022
Gaziantep Gençlik Gelişim2-0Çözüm Ankara Koleji87-6498-81
29-03-2022
01-04-2022
04-04-2022
Pizza Bulls CO Basket1-2Karşıyaka Belediyespor58-6464-5656-65
29-03-2022
01-04-2022
İstanbul Efendileri2-0Lima Spor92-6582-58
29-03-2022
01-04-2022
Üsküdar Belediyesi2-0Gelişim Koleji111-70110-80
29-03-2022
01-04-2022
Nadir Gold İstanbul Basket0-2Saray Spor 195372-7360-61
29-03-2022
01-04-2022
Çorlu Belediyesi2-0High Touch HT90-7585-59
29-03-2022
01-04-2022
Vefa0-2Yeni Sincan Spor69-7182-85
29-03-2022
01-04-2022
Nazilli Belediyesi2-0İlkler Şehri Uşak81-7671-65

1 / 8 Turu

Tarih1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç3. Maç
07-04-2022
10-04-2022
ABB Egospor2-0Nazilli Belediyesi84-6066-64
07-04-2022
10-04-2022
İstanbul BBSK                 1-2Çorlu Belediyesi65-6776-6973-81
07-04-2022
10-04-2022
Fenerbahçe Koleji2-1Saray Spor 195387-6370-73104-56
07-04-2022
10-04-2022
Kastamonu Yurdum GSK2-1Üsküdar Belediyesi75-7071-7770-67
07-04-2022
10-04-2022
Beylikdüzü Basketbol0-2Gaziantep Gençlik Gelişim75-8075-92
07-04-2022
10-04-2022
Teşvikiye SK0-2İstanbul Efendileri69-7064-80
07-04-2022
10-04-2022
Harem Spor2-1Yeni Sincan Spor84-8593-9284-63
07-04-2022
10-04-2022
Çağdaş Bodrum Spor2-1Karşıyaka Belediyespor77-4656-7078-56

Final Grubu

25-30 Nisan 2022 / Kocaeli

A Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Fenerbahçe Koleji Safiport 330228:2076Yarı Final
2ABB Egospor321202:1985Yarı Final
3Haremspor 312219:2364
4Çorlu Belediyesi303209:2173
25-04-2022Atatürk Spor Salonu, KocaeliHaremspor 56-73ABB Egospor
25-04-2022Atatürk Spor Salonu, KocaeliÇorlu Belediyesi63-69Fenerbahçe Koleji Safiport 
26-04-2022Atatürk Spor Salonu, KocaeliABB Egospor66-65Çorlu Belediyesi
26-04-2022Atatürk Spor Salonu, KocaeliFenerbahçe Koleji Safiport 82-81Haremspor 
27-04-2022Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu, KocaeliÇorlu Belediyesi81-82Haremspor 
27-04-2022Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu, KocaeliABB Egospor63-77Fenerbahçe Koleji Safiport 

B Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Çağdaş Bodrum Spor330245:1816Yarı Final
2Kastamonu Yurdum GSK321214:1915Yarı Final
3İstanbul Efendileri312192:2204
4Gaziantep Gençlik Gelişim303186:2453
25-04-2022Atatürk Spor Salonu, KocaeliÇağdaş Bodrum Spor84-61Kastamonu Yurdum GSK
25-04-2022Atatürk Spor Salonu, KocaeliGaziantep Gençlik Gelişim71-80İstanbul Efendileri
26-04-2022Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu, KocaeliKastamonu Yurdum GSK77-47Gaziantep Gençlik Gelişim
26-04-2022Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu, Kocaeliİstanbul Efendileri52-73Çağdaş Bodrum Spor
27-04-2022Atatürk Spor Salonu, KocaeliKastamonu Yurdum GSK76-60İstanbul Efendileri
27-04-2022Atatürk Spor Salonu, KocaeliÇağdaş Bodrum Spor88-68Gaziantep Gençlik Gelişim

Yarı Final

29-04-2022Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu, KocaeliÇağdaş Bodrum Spor78-54ABB Egospor
29-04-2022Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu, KocaeliFenerbahçe Koleji Safiport 74-60Kastamonu Yurdum GSK

03/04 Maçı

30-04-2022Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu, KocaeliABB Egospor83-82Kastamonu Yurdum GSK

Final

30-04-2022Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu, KocaeliFenerbahçe Koleji Safiport 75-65Çağdaş Bodrum Spor

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
ŞampiyonFenerbahçe Koleji Safiport 2022-23 Türkiye Basketbol Ligi
FinalistÇağdaş Bodrum Spor2022-23 Türkiye Basketbol Ligi
ÜçüncüABB Egospor
DördüncüKastamonu Yurdum GSK
Fenerbahçe Koleji Safiport (1. şampiyonluğu)
Ahmet Can Duran, Ahmet Safa Yılmaz, Barış Yeniay, Berkay Yılmaz, Berten Baştan, Cengizhan İvedi, Ege Ülker, Ekrem Sancaklı, Enes Bayraktar, İsmail Karabilen, İsmet Baran Avşar, Mert Emre Ekşioğlu, Yusuf Bayrak
Baş Antrenör : Ertuğ Tuzcukaya
2020-212022-23

Türkiye Basketbol 2. Ligi