2021-2022 EuroCup Basketbol

2021–22 EuroCup Basketbol sezonu, Euroleague Basketbol'un orta düzey profesyonel kulüp basketbol turnuvasının 20. sezonu olacak. ULEB Cup'tan EuroCup olarak değiştirildiğinden bu yana 14. sezon ve 7DAYS isim sponsorluğu altında altıncı sezon olacak.
Sezon 2021–22
Takım Sayısı 20
Maç Sayısı 176
Tarihler 19 Ekim 2021- 11 Mayıs 2022
Final sıralaması
Şampiyon Segafredo Virtus Bologna
Finalist Frutti Extra Bursaspor
Yarı Finalistler Valencia Basket
MoraBanc Andorra
Ödüller
MVP Mouhammadou Jaiteh (Segafredo Virtus Bologna)
Final MVP Miloš Teodosić (Segafredo Virtus Bologna)
Yükselen Yıldız Khalifa Diop (Cran Canaria)

Takım Bilgileri

TakımBaş AntrenörSalon, Şehir
Valencia BasketJoan PeñarroyaPabellon Municipal Fuente San Luis, Valencia
Club Joventut BadalonaCarles DuranPavelló Olímpic, Badalona
Herbalife Gran CanariaPorfirio FisacGran Canaria Arena, Las Palmas
MoraBanc AndorraIbon NavarroPoliesportiu d’Andorra, Andorra la Vella, Andorra
Budućnost VOLIAleksandar DžikićMorača Sport Merkezi, Podgorica
KK Cedevita OlimpijaJurica GolemacArena Stožice, Ljubljana
Partizan NISŽeljko ObradovićNew Belgrade Hall (5,000)
Belgrade Arena (18,386)
Segafredo Virtus BolognaSergio ScarioloSegafredo Arena, Bologna
Umana Reyer VeneziaWalter De RaffaelePalasport Giuseppe Taliercio, Venezia
Dolomiti Energia TrentoEmanuele MolinPalaTrento, Trento
JL BourgSavo VucevicEkinox, Bourg-en-Bresse
Metropolitans 92Vincent ColletMarcel Cerdan Sports Palace, Levallois
ratiopharm UlmJaka LakovičRatiopharm Arena, Ulm
Hamburg TowersPedro CallesEdel-optics.de Arena, Hamburg
Türk TelekomBurak GörenAnkara Arena, Ankara
Frutti Extra BursasporDušan AlimpijevićTofaş Spor Salonu, Bursa
PromitheasLuis CasimiroDimitris Tofalos Arena, Patras
LietkabelisNenad ČanakCido Arena, Panevėžys
WKS Śląsk WrocławAndrej UrlepHala Orbita, Wrocław
PBC Lokomotiv KubanEvgeniy PashutinBasket-Hall Krasnodar, Krasnodar

Normal Sezon

2021-2022 EuroCup Basketbol Normal Sezon Fikstürü

A Grubu

SıraTakımOGMAS/YSAçıklama
1Club Joventut Badalona161241297:11301/8 Final
2Partizan NIS161241353:12041/8 Final
3Metropolitans 92161151314:12561/8 Final
4MoraBanc Andorra161061304:12711/8 Final
5Lietkabelis16971263:11811/8 Final
6Türk Telekom16881211:12521/8 Final
7Hamburg Towers166101315:14111/8 Final
8WKS Śląsk Wrocław163131190:13201/8 Final
9Dolomiti Energia Trento161151112:1334
10PBC Lokomotiv Kuban0000:0İhraç edildi.

B Grubu

SıraTakımOGMAS/YSAçıklama
1Herbalife Gran Canaria181261453:13661/8 Final
2Valencia Basket181261554:14401/8 Final
3Cedevita Olimpija181171540:14791/8 Final
4Segafredo Virtus Bologna181171519:14651/8 Final
5Budućnost VOLI181081413:14201/8 Final
6Umana Reyer Venezia18991380:13551/8 Final
7Frutti Extra Bursaspor188101459:14991/8 Final
8ratiopharm Ulm187111432:14651/8 Final
9JL Bourg186121415:1471
10Promitheas184141279:1484

Eleme Aşaması

1/8 Finalleri

TarihlerSalon, Şehir1. TakımSkor2. Takım
19-04-2022Pavelló Olímpic, BadalonaClub Joventut Badalona73-79ratiopharm Ulm
20-04-2022Segafredo Arena, BolognaSegafredo Virtus Bologna75-67Lietkabelis
20-04-2022Palais des sports Marcel-Cerdan, Levallois-PerretMetropolitans 9287-66Umana Reyer Venezia
20-04-2022La Fonteta, ValenciaValencia Basket98-80Hamburg Towers
20-04-2022Gran Canaria Arena, Las PalmasHerbalife Gran Canaria87-60WKS Śląsk Wrocław
20-04-2022Poliesportiu d’Andorra, Andorra la VellaMoraBanc Andorra74-64Budućnost VOLI
19-04-2022Arena Stožice, LjubljanaCedevita Olimpija93-80Türk Telekom
20-04-2022Štark Arena, BelgradePartizan NIS95-103Frutti Extra Bursaspor

Çeyrek Final

TarihlerSalon, Şehir1. TakımSkor2. Takım
26-04-2022Segafredo Arena, BolognaSegafredo Virtus Bologna83-77ratiopharm Ulm
27-04-2022La Fonteta, ValenciaValencia Basket98-86Metropolitans 92
26-04-2022Gran Canaria Arena, Las PalmasHerbalife Gran Canaria77-79MoraBanc Andorra
27-04-2022Arena Stožice, LjubljanaCedevita Olimpija83-85Frutti Extra Bursaspor

Yarı Final

04 Mayıs 2022La Fonteta, ValenciaValencia Basket73-83Segafredo Virtus Bologna
03 Mayıs 2022Poliesportiu d’AndorraMoraBanc Andorra68-85Frutti Extra Bursaspor

Final

11 Mayıs 2022Segafredo Arena, BolognaSegafredo Virtus Bologna80-67Frutti Extra Bursaspor

Sezon Ödülleri

All–7DAYS EuroCup 1. TakımıAll–7DAYS EuroCup 2. Takımı
Jaron Blossomgame (ratiopharm Ulm)Kevin Punter (Partizan NIS Belgrade)
Will Cummings (Metropolitans 92)Caleb Homesley (Hamburg Towers)
Mam Jaiteh (Virtus Segafredo Bologna)Semaj Christon (ratiopharm Ulm)
Derek Needham (Frutti Extra Bursaspor)Jaka Blažič (Cedevita Olimpija)
Miloš Teodosić (Virtus Segafredo Bologna)Bojan Dubljević (Valencia Basket)
KategoriOyuncuTakım
Sezonun KoçuDušan AlimpijevićFrutti Extra Bursaspor
Sezonun Yükselen YıldızıKhalifa DiopHerbalife Gran Canaria

Final MVP’si

OyuncuTakım
Miloš TeodosićVirtus Segafredo Bologna

Yarı Final MVP’si

OyuncuTakım
Kevarrius HayesFrutti Extra Bursaspor

Çeyrek Final MVP’si

OyuncuTakım
Mouhammadou JaitehVirtus Segafredo Bologna

1/8 Final MVP’si

OyuncuTakım
Andrew AndrewsFrutti Extra Bursaspor

Hafta’nın MVP’si

HaftaOyuncuTakımıPIR
1Johnathan MotleyLokomotiv Kuban39
2John ShurnaGran Canaria26
3Johnathan Motley (2)Lokomotiv Kuban38
4Jaron Blossomgameratiopharm Ulm35
5Justin CobbsBudućnost VOLI44
6Errick McCollumLokomotiv Kuban39
7Cristiano Felício
Sindarius Thornwell
ratiopharm Ulm26
8Errick McCollum (2)Lokomotiv Kuban37
9Caleb HomesleyHamburg Towers45
10Errick McCollum (3)Lokomotiv Kuban33
11Anthony ClemmonsTürk Telekom32
12Jaylon BrownHamburg Towers34
13Mathias LessortPartizan NIS Belgrade32
14Mouhammadou JaitehVirtus Segafredo Bologna41
15Lukas MeisnerHamburg Towers29
16Semaj Christonratiopharm Ulm31
17Kevarrius HayesFrutti Extra Bursaspor37
18Zach LeDayPartizan NIS Belgrade30

Ayrıca :

2021-22 Euro Lig

2021-22 FİBA Şampiyonlar Ligi

2021-22 FİBA Avrupa Kupası

2021-222022-23

EuroCup Basketbol