2021-2022 CAF Şampiyonlar Ligi

               
2021–22 CAF Şampiyonlar Ligi (sponsorluk nedenleriyle resmi olarak 2021–22 TotalEnergies CAF Şampiyonlar Ligi), Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) tarafından düzenlenen Afrika'nın önde gelen kulüp futbolu turnuvasının 58. ve mevcut CAF Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu.

Final, son şampiyon Al Ahly ve Wydad AC arasında, arka arkaya ikinci finale ev sahipliği yapan Fas'ın Kazablanka kentindeki Muhammed V Stadı'nda oynandı. Wydad AC, Al Ahly'yi 2-0 yenerek 3. şampiyonluğunu kazandı.

Galip olarak Wydad AC, 2022 CAF Süper Kupası'nda 2021-22 CAF Konfederasyon Kupası'nın galibi RS Berkane'e karşı oynama hakkını kazandı.
Stade Mohamed V, Casablanca.jpg

Stade Mohammed V, Casablanca, Morocco, 
Turnuva Bilgileri
Tarih Elemeler : 
10 Eylül– 24 Ekim 2021
Grup ve Finalller : 
11 Şubat – 30 Mayıs 2022
Teams Grup ve Finalller : 16
Toplam : 54 (42 federasyon)
Final sıralaması
Şampiyon Wydad AC (3. şampiyonluğu)
Finalist Al Ahly
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı 61
Gol Sayısı 134 (2.2 per match)
Gol Kralı Tiago Azulão
(6 gol)

Takvim

Aşamalar Round Kura Tarihi 1. Maçlar 2. Maçlar
Eleme Turları First round 13 Ağustos 2021 10–12Eylül 2021 17–19 Eylül 2021
Second round 15–16 Ekim 2021 22–23 Ekim 2021
Grup Aşaması 1. Maç günü   11–12 Şubat 2022
2. Maç günü 18–19 Şubat 2022
3. Maç günü 25–26 Şubat 2022
4. Maç günü 11–12 Mart 2022
5. Maç günü 18–19 Mart 2022
6. Maç günü 1–2 Nisan 2022
Final Aşaması Çeyerk Final   15–16 Nisan 2022 20–21 April 2022
Yarı Final 6–7 Mayıs 2022 13–14 May 2022
Final 29 Mayıs 2022

Eleme Turları

1. Tur

Tarih1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç
10-09-2021
18-09-2021
CI Kamsar 1Hearts of Oak
12-09-2021
19-09-2021
LPRC Oilers 4-2ASKO Kara3–0
Terry Sackor, Irvin Gbotone, James Richardson
1-2
11-09-2021
17-09-2021
AS SONABEL 0–4Stade Malien0–1
Abdramane Traor Rba
0–3
Abdramane Traor Rba (2), Moussa Diakit
11-09-2021
17-09-2021
USGN 2–1Le Messager Ngozi1–1
Issoufou Hinsa / Adolphe Hakizimana
1–0
Djibrilla Diori
12-09-2021
19-09-2021
KMKM 0-4Al Ittihad0–2
Muad Eisay, Rabia Al Shadi
0-2
Youssef Kara, Mohamed Zubya
12-09-2021
19-09-2021
Arta/Solar7 1-4Tusker1–1
Sibiri Alain Traoré / Joshua Ibrahimi
0-3
Kibwana Shomari, Joshua Ibrahim, Ojok Deogracious
11-09-2021
19-09-2021
Mogadishu City 1-2APR0–01-2
11-09-2021
19-09-2021
AS Bouenguidi 1-3AS Maniema Union1–1
Nzengeli Mpia / Maice Nguele (k.k.)
0-2
10-09-2021
18-09-2021
AmaZulu 3-2Nyasa Big Bullets0–1
Chiukepo Msowoya
3-1
Bonginkosi Ntuli (2), Siphelele Mthembu / H. Kabichi
11-09-2021
17-09-2021
Jwaneng Galaxy 2–1DFC 8ème2–0
Lucky Mokoena, Wendell Rudath
0–1
Delphin Mokonou
12-09-2021
19-09-2021
Young Africans 0-2Rivers United0–1
Moses Omoduemuke 
0-1
Uche Onwuasonaya
12-09-2021
19-09-2021
Fasil Kenema 3-3Al Hilal2–2
Bereket Desta, Okiki Afolabi / Mohamed Abdel Rahman, Yasir Mozamil
1-1
11-09-2021
19-09-2021
Teungueth 0-2ASEC Mimosas0–1
Oumar Diakite
0-1
12-09-2021
18-09-2021
Akwa United 1-2CR Belouizdad1–0
Ubong Friday
0-2
11-09-2021
18-09-2021
UD Songo 1-1
(3-4 pen.)
AS Otohô1–0
Pachoio Lau King 
0-1
Nkounkou
12-09-2021
18-09-2021
Fovu de Baham 2-2Petro de Luanda2–2
Alexander Nsangue, Stephen Ikpeme / Tiago Azulao, Jaredi Teixeira
0-0
11-09-2021
18-09-2021
ESAE 1-3FC Nouadhibou1–1
Faizou Kpara / Mohamed “Momo” M’Changama
0-2
B. Mouhsine, T. Hemeya
11-09-2021
19-09-2021
Fortune 3-3
(4-5 pen.)
ES Sétif3–0
Ebrima Kamara, Patrick Sylva, Alieu Barry
0-3
(4-5 pen.)
11-09-2021
18-09-2021
Sagrada Esperança 0-0
(5-4 pen.)
FC Platinum0–00–0
(5-4 pen.)
11-09-2021
18-09-2021
Royal Leopards 2-2ZESCO United1–0
Solomon Sakala (k.k.)
1-2
Junior / Tafadzwa Rusike, Winston Kalengo
10-09-2021
17-09-2021
Express 2-2Al Merrikh2–1
Eric Kambale, Martin Kizza / Bakri Abdelgadir Babiker Mohamed
0-1
12-09-2021
17-09-2021
Akonangui 0-3Zanaco0–2
Elvans Katema, Ernest Mbewe
0-1
Abraham Siankombo

2. Tur

İlk turun 16 kazananı grup aşamasına yükselirken, ilk turun 16 kaybedeni Konfederasyon Kupası play-off turuna girer.
Tarih1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç
15/16-10-2021
24-10-2021
Hearts of Oak2-6Wydad Casablanca1-0
Isaac Mensah
1-6
Patrick Razak / Saimon Happygod Msuva (2), Ayman, Achraf Dari, Yahya Jabrane, Anas Serrhat
15/16-10-2021
23-10-2021
LPRC Oilers0-4Raja Casablanca0-2
Houssine Rahimi, Mahmoud Benhalib
0-2
Mahmoud Benhalib, Oussama Soukhal
15/16-10-2021
24-10-2021
Stade Malien 1-3Horoya Athletic Club0-1
Enock Atta Agyei
1-2
Sekou Konate / Dramane Nikièma, Salif Coulibaly
15/16-10-2021
24-10-2021
USGN 2-7Al Ahly1-1
Moumouni Djibrilla Dior / Ali Maloul
1-6
Issoufou Hinsa / Mohamed Sherif, Mohamed Magdy (2), Hussein Ali El Shahat, Mahmoud Kahraba, Hamdy Fathy Abdelhalim
15/16-10-2021
24-10-2021
Al Ittihad0-1Espérance de Tunis0-00-1
Nassim Ben Khalifa
15/16-10-2021
22-10-2021
Tusker0-5Zamalek0-1
Achraf Bencharki
0-4
Youssef Ibrahim (2), Seifeddine Jaziri, Achraf Bencharki
15/16-10-2021
22-10-2021
APR0-5 Étoile du Sahel1-1
Djabel Manishimwe / Tayeb Meziani
0-4
Yassine Chikhaoui (2), Mohamed Dhaoui, Aly Soumah
15/16-10-2021
24-10-2021
AS Maniema Union2-4Mamelodi Sundowns2-2
Kitea Kalowa, Tenda Mutuila / Themba Zwane (2)
0-2
Lyle Lakay, Peter Shalulile
15-10-2021
23-10-2021
AmaZulu1-1TP Mazembe0-01-1
Bonginkosi Ntuli / Adam Bossu
15/16-10-2021
24-10-2021
Jwaneng Galaxy 3-3Simba0-2
John Bocco (2)
3-1
Wendell Rudath (2), Gape Mohutsiwa / Larry Bwalya
15/16-10-2021
24-10-2021
Rivers United1-2Al Hilal1-1
Mohamed Saeed Ahmed (K.K.) / Yasir Mozamil Mohamed
0-1
Yaser Muzmel Muhamed Al-Tayeb
15/16-10-2021
24-10-2021
ASEC Mimosas3-3CR Belouizdad3-1
Kamir Konate (2), Serge Pokou / Sofiane Bouchar
0-2
Chouaib Keddad, Khaled Bousseliou
15/16-10-2021
23-10-2021
AS Otohô2-4Petro de Luanda2-2
Wilfrid Nkaya, Roland Okouri / Gleison, Vidinho
0-2
Vidinho, Megue
15/16-10-2021
24-10-2021
FC Nouadhibou3-3ES Sétif3-1
Hemeya Tanjy (2), Cheikh El Khalil Moulaye Ahmed / Abderrahim Deghmoum
0-2
Abderrahim Deghmoum, Khalil Darfalou
15/16-10-2021
23-10-2021
Sagrada Esperança4-1 Royal Leopards3-1
Jorge Caranga, Guilherme Cabuco (2) / Bonginkosi Dlamini
0-1
Junior Magagula
15/16-10-2021
23-10-2021
Al Merrikh 4-2Zanaco FC3-0
Tony Edjomariegwe, Ramadan Agab, Wagdi Alla
1-2
Tony Edjomariegwe / Emmanuel Manda, Abraham Siankombo

Grup Aşaması

Grup aşamasında, her grup kendi sahasında deplasmanda karşılıklı olarak oynanacaktır. Her grubun kazananları ve ikincileri, eleme aşamasının çeyrek finaline yükselecek.

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Mamelodi Sundowns651010-216Çeyrek Final
2Al Ahly63127-510Çeyrek Final
3Al Hilal61144-84
4Al Merrikh61145-114
05 Mart 2022Al Ahly WE Al Salam Stadium, CairoAl AhlyAl Merrikh
11/12 Şubat 2022Loftus Versfeld Stadium, PretoriaMamelodi Sundowns1-0
Themba Zwane
Al Hilal
18/19 Şubat 2022Al-Hilal Stadium, OmdurmanAl Hilal3-2
Mohamed Sherif (2), Mustafa Karshoum (k.k.) / Tony Edjomariegwe, Elsamani Saadeldin
Al Ahly
18/19 Şubat 2022Al-Merrikh Stadium, OmdurmanAl Merrikh0-0Mamelodi Sundowns
25/26 Şubat 2022Al-Merrikh Stadium, OmdurmanAl Merrikh2-1
Elsamani Saadeldin (2) / Mohamed Abdelrahman
Al Hilal
25/26 Şubat 2022Al Ahly WE Al Salam Stadium, CairoAl Ahly0-1
Thapelo Morena
Mamelodi Sundowns
11 Mart 2022Al-Hilal Stadium, OmdurmanAl Hilal1-0
Ysir Mozami Mohamed El Tayeb
Al Merrikh
12 Mart 2022Loftus Versfeld Stadium, PretoriaMamelodi Sundowns1-0
Peter Shalulile
Al Ahly
19 Mart 2022Al-Merrikh Stadium, OmdurmanAl Merrikh1-3
Ramadan Agab / Percy Tau, Mohamed Sherif, Ahmed Abdel Kader
Al Ahly
18 Mart 2022Al-Hilal Stadium, OmdurmanAl Hilal2-4
Yaser Muzmel, Osman Mokhtar Elnour Eltayib / Peter Shalulile, Teboho Mokoena, Thapelo Morena (2)
Mamelodi Sundowns
1/2 Nisan 2022Al Ahly WE Al Salam Stadium, CairoAl Ahly1-0
Hussein El Shahat
Al Hilal
1/2 Nisan 2022Loftus Versfeld Stadium, PretoriaMamelodi Sundowns3-0
George Maluleka, Amethyst Bradley Ralani, Kermit Erasmus
Al Merrikh

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Raja Casablanca65017-215Çeyrek Final
2ES Setif63036-59Çeyrek Final
3AmaZulu62133-67
4Horoya AC61145-84
11/12 Şubat 2022Stade Mohammed V, CasablancaRaja Casablanca1-0
Mouhcine Moutouali
AmaZulu
11/12 Şubat 2022General Lansana Conté Stadium, ConakryHoroya AC0-1
Ahmed Kendouci
ES Setif
18/19 Şubat 2022Stade 8 Mai 1945, SétifES Setif0-1
Mohamed Zrida
Raja Casablanca
18/19 Şubat 2022Moses Mabhida Stadium, DurbanAmaZulu1-0
Luvuyo Memela
Horoya AC
25/26 Şubat 2022Moses Mabhida Stadium, DurbanAmaZulu1-0
Luvuyo Memela
ES Setif
25/26 Şubat 2022Stade Mohammed V, CasablancaRaja Casablanca1-0
Mohsine Moutouali
Horoya AC
12 Mart 2022Stade 8 Mai 1945, SétifES Setif2-0
Riad Benayad, Akram Djahnit
AmaZulu
12 Mart 2022General Lansana Conté Stadium, ConakryHoroya AC2-1
Ocansey Mandela, Yakhouba Gnagna Barry / Hamid Ahadad
Raja Casablanca
18 Mart 2022Moses Mabhida Stadium, DurbanAmaZulu0-2
Hamid Ahadad, Ilias Haddad
Raja Casablanca
18 Mart 2022Stade 8 Mai 1945, SétifES Setif3-2
Akram Djahnit, Riad Benayad (2) / Seyei Sebe Baffour, Morlaye Sylla
Horoya AC
01 Nisan 2022General Lansana Conté Stadium, ConakryHoroya AC1-1
Dramane Nikièma / Salif Coulibaly (k.k.)
AmaZulu
03 Nisan 2022Stade Mohammed V, CasablancaRaja Casablanca1-0
Marouane Hadhoudi
ES Setif

C Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Espérance de Tunis642012-21Çeyrek Final
2CR Belouizdad632110-51Çeyrek Final
3Étoile du Sahel61324-76
4Jwaneng Galaxy60155-171
11/12 Şubat 2022Stade Hammadi Agrebi, TunisEspérance de Tunis4-0
Mohamed Ali Ben Rondhane (3), Kingsley Eduwo
Jwaneng Galaxy
11/12 Şubat 2022Stade Hammadi Agrebi, TunisÉtoile du Sahel0-0CR Belouizdad
18/19 Şubat 2022Stade du 5 Juillet, AlgiersCR Belouizdad1-1
Karim Aribi / Zied Machmoum
Espérance de Tunis
18/19 Şubat 2022Botswana National Stadium, GaboroneJwaneng Galaxy1-1
Thabang Sesinyi / Souleymane Coulibaly
Étoile du Sahel
25/26 Şubat 2022Botswana National Stadium, GaboroneJwaneng Galaxy1-2
Gilbert Baruti / Kheireddine Merzougui (2)
CR Belouizdad
25/26 Şubat 2022Stade Hammadi Agrebi, TunisEspérance de Tunis0-0Étoile du Sahel
11 Mart 2022Stade du 5 Juillet, AlgiersCR Belouizdad4-1
Mohamed Islam Bakir, Karim Aribi, Housseyn Selmi, Kheireddine Merzougui / Thabang Vicent Sesinyi
Jwaneng Galaxy
12 Mart 2022Stade Hammadi Agrebi, TunisÉtoile du Sahel0-2
Abdelkader Bedrane, Mohamed Ali Ben Rodhane
Espérance de Tunis
19 Mart 2022Stade du 5 Juillet, AlgiersCR Belouizdad2-0
Sofiane Bouchar, Mohamed Islam Belkhir
Étoile du Sahel
19 Mart 2022Botswana National Stadium, GaboroneJwaneng Galaxy0-3
Kingsley Eduwo (2), Anayo Iwuala
Espérance de Tunis
01 Nisan 2022Stade Hammadi Agrebi, TunisÉtoile du Sahel3-2
Vinny Kombe, Baligh Jemmali, Yassine Amri / Gilbert Baruti (2)
Jwaneng Galaxy
02 Nisan 2022Stade Hammadi Agrebi, TunisEspérance de Tunis2-1
Mohamed Amine Ben Hamida, Anayo Iwuala / Houssem Eddine Mrezigue
CR Belouizdad

D Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Wydad Casablanca650115-515Çeyrek Final
2Petro de Luanda63219-811Çeyrek Final
3Zamalek SC60423-64
4Sagrada Esperança60241-92
11/12 Şubat 2022Stade Mohammed V, CasablancaWydad Casablanca3-0
Achraf Dari, Yahya Jabrane, Guy Mbenza
Sagrada Esperança
11/12 Şubat 2022Cairo International Stadium, CairoZamalek SC2-2
Youssef Obama, Mahmud Hamdi / Gleison Moreira, Victor Pedro Nangue
Petro de Luanda
18/19 Şubat 2022Estádio 11 de Novembro, LuandaPetro de Luanda2-1
Tiago Azulão, Yano / Jalal Daoudi
Wydad Casablanca
18/19 Şubat 2022Estádio 11 de Novembro, LuandaSagrada Esperança0-0Zamalek SC
25/26 Şubat 2022Estádio 11 de Novembro, LuandaSagrada Esperança0-1
Tiago Azulão
Petro de Luanda
25/26 Şubat 2022Stade Mohammed V, CasablancaWydad Casablanca3-1
Zouhair El Moutaraji, Amine Farhane, Yahya Jabrane / Ahmed Sayed
Zamalek SC
12 Mart 2022Estádio 11 de Novembro, LuandaPetro de Luanda3-0
Tiago Azulao (2), Erico Castro
Sagrada Esperança
11 Mart 2022Cairo International Stadium, CairoZamalek SC0-1
Yahya Jabrane
Wydad Casablanca
19 Mart 2022Estádio 11 de Novembro, LuandaSagrada Esperança1-2
Joaquim Cristóvão Paciência / Zouhair El Moutaraji, Juvhel Tsoumou
Wydad Casablanca
19 Mart 2022Estádio 11 de Novembro, LuandaPetro de Luanda0-0Zamalek SC
01 Nisan 2022Cairo International Stadium, CairoZamalek SC0-0Sagrada Esperança
02 Nisan 2022Stade Mohammed V, CasablancaWydad AC5-1
Juvhel Tsoumou, Achraf Dari, Zouhair El Moutaraji, Ayman El Hassouni, Muaid Ellafi / Pedro Pinto
Petro de Luanda

Final Aşaması

GrupGrup KazananıGrup İkincisi
AMamelodi SundownsAl Ahly
BRaja CasablancaES Sétif
CEspérance de TunisCR Belouizdad
DWydad ACPetro de Luanda

Çeyrek Final

TarihEv Sahibi Stadyum, Şehir1. TakımSkor2. Takım
16 Nisan 2022
22 Nisan 2022
Al Ahly WE Al Salam Stadium, Cairo
Stade Mohammed V, Casablanca
Al Ahly2-1
Amr El Solia, Hüseyin eş-Şehat / Muhamed Zrida
1-1
Mohamed Abdelmonem / Fabrice Ngoma
Raja Casablanca
15 Nisan 2022
22 Nisan 2022
Stade du 5 Juillet, Algiers
tade Hammadi Agrebi, Tunis
ES Sétif0-0
1-0
Abdelmoumene Djabou
Espérance de Tunis
16 Nisan 2022
23 Nisan 2022
Stade du 5 Juillet, Algiers
Stade Mohammed V, Casablanca
CR Belouizdad0-1
Guy Mbenza
0-0
Wydad AC
16 Nisan 2022
23 Nisan 2022
Estádio 11 de Novembro, Luanda
FNB Stadium, Johannesburg
Petro de Luanda2-1
Tiago Azualo, Yano / Lyle Lakay
1-1
Tiago Azualo / Brian Onyango
Mamelodi Sundowns

Yarı Final

TarihEv Sahibi Stadyum, Şehir1. TakımSkor2. Takım
07 Mayıs 2022
13/14 Mayıs 2022
Al Ahly WE Al Salam Stadium, Cairo
Stade du 5 Juillet, Algiers
Al Ahly4-0
Percy Tau (2), Taher Mohamed, Mohamed Sherif
2-2
Ahmed Abdel Kader, Mohamed Sherif / Ahmed Kendouci, Riad Benayad
ES Sétif
07 Mayıs 2022
13/14 Mayıs 2022
Estádio 11 de Novembro, Luanda
Stade Mohammed V, Casablanca
Petro de Luanda1-3
Job / Tiago Azulão (k.k.), Yahya Jabrane, Guy Mbenza
1-1
Gleison / Amine Farhane
Wydad AC

Final

TarihEv Sahibi Stadyum, Şehir1. TakımSkor2. Takım
29 Mayıs 2022Stade Mohammed V, CasablancaAl Ahly0-2
Zouhair El Moutaraji  (2)
Wydad AC

Gol Krallığı

SıraFutbolcu (Takımı)Gol
1Tiago Azulão (Petro de Luanda)6
2Mohamed Sherif (Al Ahly)
Zouhair El Moutaraji (Wydad AC)
5
3Mohamed Ali Ben Romdhane (Espérance de Tunis)4

Ayrıca :

2021-22 CAF Konfederasyon Kupası

2020-212022-23

CAF Şampiyonlar Ligi