2021-2022 Basketbol Şampiyonlar Ligi

2021-22 Basketbol Şampiyonlar Ligi, FIBA ​​tarafından başlatılan Avrupa çapında bir profesyonel basketbol yarışması olan Basketbol Şampiyonlar Ligi'nin (BCL) altıncı sezonu olacak.
Sezon 2020–21
Takım Sayısı 44
Tarihler Elemeler:
13–17 Eylül 2021
Grup ve Final Aşaması
5 Ekim 2021 – 15 Mayıs 2022
Final sıralaması
Şampiyon Lenovo Tenerife
İkinci Baxi Manresa
Üçüncü MHP Riesen Ludwigsburg
Dördüncü Hapoel Holon
Ödüller
Sezon MVP Chima Moneke (Baxi Manresa)
Final MVP Marcelo Huertas (Lenovo Tenerife)

Katılım Sağlayan Takımlar

Grup Aşaması
Pınar KarşıyakaBaxi Manresa MHP Riesen LudwigsburgIgokea
Beşiktaş IcrypexUnicajaEWE Baskets OldenburgERA Nymburk 
TofaşLavrio MegaboltHapoel HolonFalco Szombathely 
Darüşşafaka TekfenAEK Hapoel JerusalemVEF Rīga 
Galatasaray Doğa SigortaPAOKHappy Casa BrindisiRytas 
Lenovo TenerifeJDA Dijon Dinamo SassariStal Ostrów Wielkopolski 
San Pablo BurgosSIG Strasbourg Filou OostendeBC Nizhny Novgorod
Eleme Aşaması
Kapfenberg Bulls OpavaPeristeri Sporting CP
Belfius Mons-HainautBakken Bears Hapoel EilatU-BT Cluj-Napoca
Tsmoki-MinskBC Kalev/CramoDe’ Longhi Treviso BasketParma Basket
Levski LukoilSalon Vilpas Juventus Fribourg Olympic 
SplitLe MansMornar Prometey 
AEK LarnacaBrose BambergZZ Leiden London Lions 

Takvim

Aşama Tur Kura Tarihi 1. Maç 2. Maç 3. Maç
Eleme Turları 1. Eleme Turu 7 Temmuz 2021 13–14 Eylül 2021
2. Eleme Turu 15–16 Eylül 2021
3. Eleme Turu 17 Eylül 2021
Normal Sezon Round 1 5–6 Ekim 2021
Round 2 Grup A–D 12–13 Ekim 2021
Grup E–H 19–20 Ekim 2021
Round 3 Grup A–D 26–27 Ekim 2021
Grup E–H 2–3 Kasım 2021
Round 4 Grup A–D 9–10 Kasım 2021
Grup E–H 16–17 Kasım 2021
Round 5 Grup A–D 7–8 Aralık 2021
Grup E–H 14–15 Aralık 2021
Round 6 21–22 Aralık 2021
Play-ins 4–5 Ocak 2022 11–12 Ocak 2022 18–19 Ocak 2022
1/16 Turu Round 1 25–26 Ocak 2022
Round 2 1–2 Şubat 2022
Round 3 8–9 Şubat 2022
Round 4 8–9 Mart 2022
Round 5 15–16 Mart 2022
Round 6 22–23 Mart 2022
Play-off Çeurek Final TBD 5–6 Nisan 2022 12–13 Nisan 2022 19–20 Nisan 2022
Final Four Yarı Final 13 Mayıs 2022
Final 15 Mayıs 2022

Eleme Turları

A Grubu Elemeleri / Arina – Yunanistan

TarihSalon, Şehir2. TakımSkor2. Takım
13-09-2021Çeyrek FinalSalon Vilpas97-106U-BT Cluj-Napoca
13-09-2021Çeyrek FinalKK Split65-50AEK Larnaca
15-09-2021Yarı FinalU-BT Cluj-Napoca84-77Peristeri B.C.
15-09-2021Yarı FinalKK Split67-76Fribourg Olympic
17-09-2021FinalU-BT Cluj-Napoca77-64Fribourg Olympic

B Grubu Elemeleri / Treviso – İtalya

TarihSalon, Şehir2. TakımSkor2. Takım
13-09-2021Çeyrek FinalNutribullet Treviso89-62London Lions
13-09-2021Çeyrek FinalZZ Leiden76-74Belfius Mons-Hainaut
15-09-2021Yarı FinalNutribullet Treviso92-90Bakken Bears
15-09-2021Yarı FinalZZ Leiden67-69Tsmoki-Minsk
17-09-2021FinalNutribullet Treviso95-78Tsmoki-Minsk

C Grubu Elemeleri / Tallinn – Estonya

TarihSalon, Şehir2. TakımSkor2. Takım
13-09-2021Çeyrek FinalBC Juventus90-68Kapfenberg Bulls
13-09-2021Çeyrek FinalBC Kalev/Cramo86-69Sporting CP
15-09-2021Yarı FinalBC Juventus83-79Brose Bamberg
15-09-2021Yarı FinalBC Kalev/Cramo104-89KK Mornar
17-09-2021FinalBC Juventus81-86BC Kalev/Cramo

D Grubu Elemeleri / Sofya – Bulgaristan

TarihSalon, Şehir2. TakımSkor2. Takım
13-09-2021Çeyrek FinalHapoel Eilat76-79Parma Basket
13-09-2021Çeyrek FinalBC Prometey96-56BC Levski Lukoil
15-09-2021Yarı FinalParma Basket82-69Le Mans Sarthe Basket
15-09-2021Yarı FinalBC Prometey100-78BK Opava
17-09-2021FinalBC Prometey67-65Parma Basket

Normal Sezon

A Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1MHP Riesen Ludwigsburg642494:450101/16 Turu
2Lenovo Tenerife642476:45010Play-in Turu
3BC Prometey624459:4349Play-in Turu
4Banco di Sardegna Sassari615421:5167
06-10-2021
08-11-2021
MHP Arena
Palasport Roberta Serradimigni
MHP Riesen Ludwigsburg94-81
75-82
Dinamo Sassari
06-10-2021
10-11-2021
SC Prometey
Santiago Martín
BC Prometey70-73
78-80
Lenovo Tenerife
13-10-2021
21-12-2021
SC Prometey
MHP Arena
BC Prometey64-86
71-60
MHP Riesen Ludwigsburg
13-10-2021
21-12-2021
Santiago Martín
Palasport Roberta Serradimigni
Lenovo Tenerife87-60
84-63
Dinamo Sassari
27-10-2021
08-12-2021
Palasport Roberta Serradimigni
SC Prometey
Dinamo Sassari79-87
56-89
BC Prometey
27-10-2021
08-12-2021
MHP Arena
Santiago Martín
MHP Riesen Ludwigsburg80-69
99-83
Lenovo Tenerife

B Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Baxi Manresa651487:445111/16 Turu
2Hapoel Jerusalem633475:4619
3Pınar Karşıyaka633453:4758Play-in Turu
4Stal Ostrów Wielkopolski615449:4837
05-10-2021
06-12-2021
Pais Arena
Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu
Hapoel Jerusalem84-86
85-65
Pınar Karşıyaka
06-10-2021
07-12-2021
Pavelló Nou Congost
Arena Ostrów
Baxi Manresa81-76
88-75
Stal Ostrów Wielkopolski
12-10-2021
06-01-2022
Pais Arena
Pavelló Nou Congost
Hapoel Jerusalem68-73
9-85
Baxi Manresa
13-10-2021
22-12-2021
Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu
Arena Ostrów
Pınar Karşıyaka80-77
86-69
Stal Ostrów Wielkopolski
26-10-2021
09-11-2021
Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu
Pavelló Nou Congost
Pınar Karşıyaka67-72
69-88
Baxi Manresa
27-10-2021
10-11-2021
Arena Ostrów
Pais Arena
Stal Ostrów Wielkopolski76-65
76-83
Hapoel Jerusalem

C Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Unicaja Malaga642467:403101/16 Turu
2JDA Dijon633442:4339Play-in Turu
3Lavrio Megabolt633411:4409
4BC Nizhny Novgorod624459:5038
05-10-2021Lavrio Indoor Hall
Peace and Friendship Stadium
Palais des Sports Jean-Michel Geoffroy
Lavrio Megabolt65-63
49-73
JDA Dijon 
06-10-2021CEC Nagorny
Palacio de Deportes José María Martín Carpena
BC Nizhny Novgorod62-79
69-93
Unicaja Malaga
19-10-2021
21-12-2021
Palais des Sports Jean-Michel Geoffroy
CEC Nagorny
JDA Dijon 89-75
85-93
BC Nizhny Novgorod
20-10-2021
21-12-2021
Palacio de Deportes José María Martín Carpena
Lavrio Indoor Hall
Unicaja Malaga86-70
58-70
Lavrio Megabolt
01-11-2021
17-11-2021
Palacio de Deportes José María Martín Carpena
Palais des Sports Jean-Michel Geoffroy
Unicaja Malaga83-54
68-78
JDA Dijon 
02-11-2021
17-11-2021
Lavrio Indoor Hall
Peace and Friendship Stadium
Lavrio Megabolt95-86
62-74
BC Nizhny Novgorod

D Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Falco Szombathely 651461:442111/16 Turu
2Nutribullet Treviso642483:44610Play-in Turu
3VEF Rīga624463:4748Play-in Turu
4AEK B.C.615471:5167
05-10-2021PalaVerde
Arena Riga EOC
Nutribullet Treviso91-85
71-74
VEF Rīga
06-10-2021Arena Savaria
Ano Liosia Olympic Hall
Falco Szombathely 83-78
89-83
AEK B.C.
19-10-2021
22-12-2021
Ano Liosia Olympic Hall
PalaVerde
AEK B.C.77-92
69-81
Nutribullet Treviso
20-10-2021
22-12-2021
Arena Riga EOC
Arena Savaria
VEF Rīga74-80
59-68
Falco Szombathely 
03-11-2021
17-11-2021
PalaVerde
Arena Savaria
Nutribullet Treviso68-60
80-81
Falco Szombathely 
03-11-2021
15-11-2021
Arena Riga EOC
Ano Liosia Olympic Hall
VEF Rīga92-76
79-88
AEK B.C.

E Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Galatasaray Doğa Sigorta651525:486111/16 Turu
2KK Igokea633460:4549Play-in Turu
3PAOK621442:4598
4ERA Nymburk 621481:5098
05-10-2021
29-12-2021
Laktaši Sports HallKK Igokea68-64
75-64
PAOK
06-10-2021
22-12-2021
Sinan Erdem Spor SalonuGalatasaray Doğa Sigorta101-85
92-86
ERA Nymburk 
12-10-2021
09-11-2021
PAOK Sports Arena
Sportovní centrum Nymburk
PAOK83-84
75-71
ERA Nymburk 
13-10-2021
09-11-2021
Laktaši Sports Hall
Sinan Erdem Spor Salonu
KK Igokea85-89
74-82
Galatasaray Doğa Sigorta
25-10-2021
08-12-2021
Sportovní centrum
Sinan Erdem Spor Salonu
PAOK81-74
75-87
Galatasaray Doğa Sigorta
26-10-2021
07-12-2021
Sports Hall Kralovka, Prag
Laktaši Sports Hall
ERA Nymburk 
69-76
86-82
69-76
KK Igokea

F Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Tofaş642483:463101/16 Turu
2SIG Strasbourg 633491:4899Play-in Turu
3Filou Oostende633516:5009Play-in Turu
4BC Kalev/Cramo624463:5018
05-10-2021Tofaş Nilüfer Spor Salonu
Versluys dôme
Tofaş92-83
83-78
Filou Oostende
06-10-2021
07-12-2021
Rhénus Sport
Kalev Sports Hall
SIG Strasbourg 75-73
93-86
BC Kalev/Cramo
11-10-2021
21-12-2021
Versluys dôme
Rhénus Sport
Filou Oostende77-83
92-91
SIG Strasbourg 
12-10-2021
21-12-2021
Tofaş Nilüfer Spor Salonu
Kalev Sports Hall
Tofaş77-81
70-72
BC Kalev/Cramo
26-10-2021
10-11-2021
Kalev Sports Hall 
Versluys dôme
BC Kalev/Cramo85-87
66-96
Filou Oostende
26-10-2021
10-11-2021
Rhénus Sport
Tofaş Nilüfer Spor Salonu
SIG Strasbourg 74-76
75-85
Tofaş

G Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1U-BT Cluj-Napoca651523:505111/16 Turu
2Hapoel Holon642494:45810Play-in Turu
3Darüşşafaka Tekfen624459:4708Play-in Turu
4Happy Casa Brindisi615464:5077
05-10-2021
22-12-2021
BT Arena Horia DemianU-BT Cluj-Napoca66-60
103-101
Darüşşafaka Tekfen
06-10-2021
22-12-2021
PalaPentassugliaHappy Casa Brindisi61-88
80-84
Hapoel Holon
18-10-2021
15-12-2021
PalaPentassuglia
BT Arena Horia Demian
Happy Casa Brindisi71-76
94-104
U-BT Cluj-Napoca
07-12-2021
15-12-2021
Darüşşafaka Ayhan Şahenk (BSL)
Holon Toto Hall BT Arena
Darüşşafaka Tekfen86-79
57-64
Hapoel Holon
03-11-2021
17-11-2021
Holon Toto Hall BT Arena
BT Arena Horia Demian
Hapoel Holon78-68
101-106
U-BT Cluj-Napoca
03-11-2021
16-11-2021
Darüşşafaka Ayhan Şahenk (BSL)
Volkswagen Arena
PalaPentassuglia
Darüşşafaka Tekfen82-76
73-82
Happy Casa Brindisi

H Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Rytas 642475:442101/16 Turu
2San Pablo Burgos642487:47210Play-in Turu
3Beşiktaş Icrypex633487:4728
4EWE Baskets Oldenburg615450:4917
04-10-2021Coliseum Burgos, Burgos
BJK Akatlar Arena, İstanbul
San Pablo Burgos82-74
82-75
Beşiktaş Icrypex
06-10-2021Große EWE Arena, Oldenburg
Avia Solutions Group Arena, Vilnius
EWE Baskets Oldenburg76-72
69-71
Rytas 
19-10-2021
21-12-2021
Große EWE Arena, Oldenburg
BJK Akatlar Arena, İstanbul
EWE Baskets Oldenburg81-83
72-88
Beşiktaş Icrypex
19-10-2021
21-12-2021
Avia Solutions Group Arena, Vilnius
Coliseum Burgos, Burgos
Rytas 87-69
84-77
San Pablo Burgos
02-11-2021
17-11-2021
Coliseum Burgos, Burgos
Große EWE Arena, Oldenburg
San Pablo Burgos92-80
85-72
EWE Baskets Oldenburg
02-11-2021
17-11-2021
BJK Akatlar Arena, İstanbul
Avia Solutions Group Arena, Vilnius
Beşiktaş Icrypex82-79
69-82
Rytas 

Play-in

1. TakımSeri2. Takım1. Maç2. Maç3. Maç
Lenovo Tenerife2-1 Pınar Karşıyaka76-6980-8874-71
Hapoel Jerusalem1-1Prometey95-7079-8275-85
JDA Dijon2-0VEF Riga84-7783-79
NutruBullet Treviso Basket2-0 Lavrio Megabolt87-7290-78
KK Igokea1-2Filou Oostende87-7264-8577-83
SIG Strasbourg 2-0 PAOK105-7880-79
Hapoel Holon B.C.2-1 Beşiktaş Icrypex72-7372-7074-68
Hereda San Pablo Burgos1-2Darüşşafaka Tekfen83-7866-8568-80

Round 16

I Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Hapoel Holon B.C.642465:44310Çeyrek Final
2MHP Riesen Ludwigsburg642438:41410Çeyrek Final
3JDA Dijon633461:4769
4Galatasaray Doğa Sigorta615433:4647
26-01-2022
09-03-2022
Arena Ludwigsburg, Ludwigsburg
Palais des Sports Jean-Michel Geoffroy, Dijon
MHP Riesen Ludwigsburg95-73
84-72
JDA Dijon
14-03-2022Arena Ludwigsburg, Ludwigsburg
Sinan Erdem Dome, İstanbul
MHP Riesen Ludwigsburg76-71
64-58
Galatasaray Doğa Sigorta
01-02-2022Palais des Sports Jean-Michel Geoffroy, Dijon
Holon Toto Arena, Holon
JDA Dijon78-66
83-90
Hapoel Holon B.C.
08-03-2022
10-03-2022
Holon Toto Arena, Holon
Sinan Erdem Dome, İstanbul
Hapoel Holon B.C.98-89
71-74
Galatasaray Doğa Sigorta
09-02-2022
16-03-2022
Sinan Erdem Dome, İstanbul
Palais des Sports Jean-Michel Geoffroy, Dijon
Galatasaray Doğa Sigorta72-75
29-80
JDA Dijon
09-02-2022
16-03-2022
Holon Toto Arena, Holon
Arena Ludwigsburg, Ludwigsburg
Hapoel Holon B.C.69-51
71-68
MHP Riesen Ludwigsburg

J Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Baxi Manresa642537:48310Çeyrek Final
2Tofaş642483:44010Çeyrek Final
3Darüşşafaka Tekfen642492:49510
4NutruBullet Treviso Basket606464:5586
25-01-2022
08-03-2022
Tofaş Spor Salonu, Bursa
Volkswagen Arena, İstanbul
Tofaş91-81
74-75
Darüşşafaka Tekfen
01-02-2022Volkswagen Arena, İstanbulDarüşşafaka Tekfen88-76
85-81
NutruBullet Treviso Basket
02-02-2022Tofaş Spor Salonu, BursaTofaş74-68
70-85
Baxi Manresa
08-02-2022
26-03-2022
PalaVerde, VillorbaNutruBullet Treviso Basket51-92
80-82
Tofaş
09-02-2022
26-03-2022
Pavelló Nou Congost, ManresaBaxi Manresa89-74
84-89
Darüşşafaka Tekfen
07-03-2022
10-03-2022
Pavelló Nou Congost, Manresa
PalaVerde, Villorba
Baxi Manresa103-88
108-88
NutruBullet Treviso Basket

K Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1U-BT Cluj-Napoca541412:3899Çeyrek Final
2Unicaja Malaga523371:3647Çeyrek Final
3Filou Oostende514381:4056
4Prometey321242:2485
25-01-2022
08-03-2022
Palacio de Deportes José María Martín Carpena, Málaga
Horia Demian Cluj, Cluj-Napoca
Unicaja Malaga73-79
86-70
U-BT Cluj-Napoca
10-02-2022Versluys Dome, OostendeFilou Oostende87-91Prometey
02-02-2022
16-03-2022
Palacio de Deportes José María Martín Carpena, MálagaUnicaja Malaga75-59
68-86
Filou Oostende
07-02-2022Horia Demian Cluj, Cluj-NapocaU-BT Cluj-Napoca86-75
85-74
Filou Oostende
08-02-2022SC “Prometey”, DniprodzerzhynskPrometey70-69Unicaja Malaga
08-03-2022SC “Prometey”, DniprodzerzhynskPrometey81-92U-BT Cluj-Napoca

L Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Lenovo Tenerife660494:40712Çeyrek Final
2SIG Strasbourg 633463:4499Çeyrek Final
3Rytas Vilnius624455:4938
4Falco Szombathely615458:5217
25-01-2022
09-03-2022
Arena Savaria, Szombathely
Pabellón Insular Santiago Martín, San Cristóbal de La Laguna
Falco Szombathely73-79
62-87
Lenovo Tenerife
26-01-2022
08-03-2022
Avia Solutions Group Arena, Vilnius
Rhénus Sport, Strasbourg
Rytas Vilnius71-76
73-71
SIG Strasbourg 
01-02-2022
23-03-2022
Rhénus Sport, Strasbourg
Pabellón Insular Santiago Martín, San Cristóbal de La Laguna
SIG Strasbourg 67-85
66-71
Lenovo Tenerife
02-02-2022
23-03-2022
Avia Solutions Group Arena, Vilnius
Arena Savaria, Szombathely
Rytas Vilnius91-88
81-86
Falco Szombathely
08-02-2022
15-03-2022
Pabellón Insular Santiago Martín, San Cristóbal de La Laguna
Avia Solutions Group Arena, Vilnius
Lenovo Tenerife89-75
83-64
Rytas Vilnius
08-02-2022
14-03-2022
Arena Savaria, Szombathely
Rhénus Sport, Strasbourg
Falco Szombathely63-85
86-98
SIG Strasbourg 

Playoff

Çeyrek Final

Tarih1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç3. Maç
05-04-2022
13-04-2022
19-04-2022
U-BT Cluj-Napoca1-2MHP Riesen Ludwigsburg76-7375-9273-79
05-04-2022
12-04-2022
Baxi Manresa2-0Unicaja Malaga86-6391-89
06-04-2022
12-04-2022
Hapoel Holon2-0SIG Strasbourg 93-7581-80
06-04-2022
12-04-2022
Lenovo Tenerife2-0Tofaş78-7774-73

Final Four

06-08 Mayıs 2022

Bilbao Arena, Bilbao

Yarı Final

06-05-2022Bilbao Arena, BilbaoMHP Riesen Ludwigsburg55-63Baxi Manresa
06-05-2022Bilbao Arena, BilbaoHapoel Holon71-78Lenovo Tenerife

03/04 Maçı

08-05-2022Bilbao Arena, BilbaoMHP Riesen Ludwigsburg88-68Hapoel Holon

Final

08-05-2022Bilbao Arena, BilbaoBaxi Manresa87-98Lenovo Tenerife

Bireysel Ödüller

Sezon Ödülleri

Sezon MVPChima MonekeBaxi Manresa
Final MVPMarcelo HuertasLenovo Tenerife
En Genç OyuncuGiordano BortolaniNutriBullet Treviso
En İyi KoçPedro MartínezBaxi Manresa

Sezonun Kadroları

En İyi 5En İyi İkinci 5
Joe Ragland (Hapoel U-NET Holon)Marcelo Huertas (Lenovo Tenerife)
Jonah Radebaugh (MHP RIESEN Ludwigsburg)Joe Thomasson (Baxi Manresa)
Chima Moneke (Baxi Manresa)DeVaughn Akoon-Purcell (G. Saray NEF)
Chris Johnson (Hapoel U-NET Holon) Elijah Stewart (U-BT Cluj-Napoca)
Giorgi Shermadini (Lenovo Tenerife)Ivan Buva (Rytas Vilnius)

Ay’ın MV’si

AyOyuncuTakımı
Ekim 2021Jonah RadebaughRiesen Ludwigsburg
Kasım 2021Ivan BuvaRytas Vilnius
Aralık 2021Brandon BrownU-BT Cluj-Napoca
Ocak 2022Doğuş ÖzdemiroğluDarüşafaka
Şubat 2022David HolstonJDA Dijon
Mart 2022Joe RaglandHapoel Holon
Nisan 2022Chima MonekeBaxi Manresa
2020-212022-23

FİBA Şampiyonlar Ligi