2020 Yaz Olimpiyat Oyunlar Jimnastik

Tokyo'daki 2020 Yaz Olimpiyatları'nda jimnastik, artistik jimnastik, ritmik jimnastik ve tramplen olmak üzere üç kategoride yapılacak. Tüm jimnastik etkinlikleri 2021'de Tokyo Olimpiyat Jimnastik Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

2020 programı, FIG'den yeni bir parkur tabanlı etkinliğin kabulü için yapılan bir başvuruya rağmen, 2016'dan beri değişmedi. Uygulama, sporun dahil edilmemesi ve jimnastikten tamamen ayrı bir spor olarak tanınması için lobi yapan uzman parkur veya serbest koşu organizasyonları ile çekişmeli olduğunu kanıtladı.

Başlangıçta geçici bir mekan olarak planlanan, 2016'da Tokyo 2020 yetkilileri, Olimpiyat Jimnastik Merkezi'nin Oyunlardan sonra bir kongre merkezi olarak işlev gören kalıcı bir mekan olacağını doğruladı. Yenilemeden önce, mekanın 2020 Yaz Paralimpik Oyunları'nda Boccia etkinliğine de ev sahipliği yapması bekleniyor.

Yarışma Sonuçları

Artistik Jimnastik

Erkekler
KategoriAltın MadalyaGümüş Madalya Bronz Madalya
Takım Çok YönlüRusya O.K.
Denis Ablyazin
David Belyavskiy
Artur Dalaloyan
Nikita Nagornyy
Japonya
Daiki Hashimoto
Kazuma Kaya
Takeru Kitazono
Wataru Tanigawa
Çin
Lin Chaopan
Sun Wei
Xiao Ruoteng
Zou Jingyuan
Bireysel Çok YönlüDaiki Hashimoto (Japonya)Xiao Ruoteng (Çin)Nikita Nagornyy (Rusya O.K.)
Zemin EgsersizArtem Dolgopyat (İsrail)Rayderley Zapata (İspanya)Xiao Ruoteng (Çin)
Kulplu AletMax Whitlock (Büyük Britanya)Lee Chih-kai (Taywan)Kazuma Kaya (Japonya)
HalkaLiu Yang (Çin) You Hao (Çin) Eleftherios Petrounias (Yunanistan)
VaultShin Jea-hwan (Güney Kore)Denis Ablyazin (Rusya O.K.) Artur Davtyan (Ermenistan)
Paralel BarZou Jingyuan (Çin) Lukas Dauser (Almanya)Ferhat Arıcan (Türkiye)
Yatay BarDaiki Hashimoto (Japonya) Tin Srbić (Hırvatistan)Nikita Nagornyy (Rusya O.K.)
Kadınlar
KategoriAltın MadalyaGümüş Madalya Bronz Madalya
Takım Çok YönlüRusya O.K.
Lilia Akhaimova
Viktoria Listunova
Angelina Melnikova
Vladislava Urazova
ABD
Simone Biles
Jordan Chiles
Sunisa Lee
Grace McCallum
Büyük Britanya
Jennifer Gadirova
Jessica Gadirova
Alice Kinsella
Amelie Morgan
Bireysel Çok YönlüSunisa Lee (ABD)Rebeca Andrade (Brezilya)Angelina Melnikova (Rusya O.K.)
Uneven barNina Derwael (Belçika)Anastasia Ilyankova (Rusya O.K.) Sunisa Lee (ABD)
Denge AletiGuan Chenchen (Çin) Tang Xijing (Çin)Simone Biles (ABD)
Zemin EgsersizJade Carey (ABD) Vanessa Ferrari (İtalya)Mai Murakami (Japonya)
Angelina Melnikova (Rusya O.K.)
VaultRebeca Andrade (Brezilya)MyKayla Skinner (ABD) Yeo Seo-jeong (Güney Kore)

Ritmik Jimnastik

KategoriAltın MadalyaGümüş Madalya Bronz Madalya
GrupBulgaristan
Simona Dyankova
Stefani Kiryakova
Madlen Radukanova
Laura Traets
Erika Zafirova
Rusya O.K.
Anastasiia Bliznyuk
Anastasiia Maksimova
Angelina Shkatova
Anastasiia Tatareva
Alisa Tishchenko
İtalya
Martina Centofanti
Agnese Duranti
Alessia Maurelli
Daniela Mogurean
Martina Santandrea
Bireysel Çok YönlüLinoy Ashram (İsrail)Dina Averina (Rusya O.K.)Alina Harnasko (Belarus)

Trampolin

KategoriAltın MadalyaGümüş Madalya Bronz Madalya
Erkekler BireyselIvan Litvinovich (Belarus) Dong Dong (Çin) Dylan Schmidt (Yeni Zelenda)
Kadınlar Bireysel Zhu Xueying (Çin) Liu Lingling (Çin)Bryony Page (Büyük Britanya)
20162024

Yaz Olimpiyat Oyunlar Jimnastik