2020 UEFA European Under-19 Championship qualification

Qualifying round

Group 1

PosTeamPldWDLGFGAGDPtsQualification
1Turkey (H)330083+59 Elite round
2Bulgaria320173+46 Elite round
3Montenegro301258−31
4Armenia3012410−61
13-11-2019Montonegro1-3
Niksa Vujanoviç / Dimitar Tonev, Vladimir Nikolov, Filip Krastev
Bulgaria
13-11-2019 Turkey4-1
Muhammet Arslantaş, Taha Tunç (2), Ali Yavuz Kol / Narek Grigoryan
Armenia
16-11-2019 Bulgaria 3-0
Vladimir Nikolov, Aleksandar Todorov, Denislav Angelov
Armenia
16-11-2019 Turkey 2-1
Muhammet Arslantaş, Ali Yavuz Kol / Luka Todoroviç
Montonegro
19-11-2019 Bulgaria 1-2
Filip Krastev / Atakan Gündüz, Veysel Karani Ünal
Turkey
19-11-2019 Armenia 3-3
Zhirayr Shaghoyan (2), Gevorg Tarakhchyan / Ivan Vukcevic (2), Milan Vukotic
Montonegro

Group 2

PosTeamPldWDLGF/GA PtsQualification
1Spain33007-09 Elite round
2Serbia (H)31119-54 Elite round
3Lithuania31021-103
4Romania30121-31
08-10-2019Spain2-0
Miguel Gutierrez, Pablo Ramon
Lithuania
08-10-2019 Romania 1-1
David Miculescu / Lazar Pavloviç
Serbia
11-10-2019 Spain 1-0
Borja Sainz
Romania
11-10-2019 Serbia 8-0
Strahinja Erakoviç, Lazar Pavloviç (3), Damjan Dostanic (2), Dejan Zukiç, Stefan Radmanovac
Lithuania
14-10-2019 Serbia 0-4
Victor Mollejo, Marc Tenas, Sergi Rosenas, Borja Sainz
Spain
14-10-2019 Lithuania 1-0
Linas Zingertas
Romania

Group 3

PosTeamPldWDLGF/GA PtsQualification
1Scotland (H)3 Elite round
2Germany3 Elite round
3Belarus3
4Andorra3
09-10-2019Germany3-0
Leon Dajaku, Tom Krauss, Lazar Samardzic
Andorra
09-10-2019 Belarus2-2
Dmitri Prischepa, Roman Davyskiba / Nathan Patterson, Adedapo Awokoya-Mebude
Scotland
12-10-2019 Germany 9-2
Leon Dajaku (2), Tom Krauss, Lazar Samardzic , Kevin Schade (3), Kevin Ehlers, Niklas Tauer / Evgeni Kozel, Glen Gurban
Belarus
12-10-2019 Scotland 2-0
Jack Stephen Burroughs, Jamie Hamilton
Andorra
15-10-2019 Scotland 1-0
Joshua McPake
Germany
15-10-2019 Andorra 0-2
Pavel Pashevich, Vladislav Lozhkin
Belarus

Group 4

PosTeamPldWDLGF/GA PtsQualification
1Belgium (H)33006-19 Elite round
2Iceland32019-76 Elite round
3Greece331027-73
4Albania330034-110
13-11-2019Iceland0-3
Charles De Ketelaere, Nicolas Raskin, Antoine Colassin
Belgium
13-11-2019 Greece5-1
Panagiotis Tzimas, Georgios Vagiannidis, Georgios Vrakas, Giorgoa Liavas, Andreas Athanasakopoulos / Armando Dobra
Albania
16-11-2019 Greece 2-5
Vasilis Sourlis, Panagiotis Tzimas / Orri Hratn Kjartansson, Valgeir Valgeirsson, Kristall Mani Ingason (2), İsak Bergmann Johannesson
Iceland
16-11-2019 Belgium 2-1
Ignace Van Der Brempt, Charles De Ketelaere / Armando Broja
Albania
19-11-2019 Belgium 1-0
Arne Cuypers
Greece
19-11-2019 Albania 2-4
Marvin Cuni, Angelo Ndrecka / Atli Barkarson, İsal Snaer Borvaldsson, Andri Gudjohnsen, Karl Fridleifur Gunnarsson
Iceland

Group 5

PosTeamPldWDLGF/GA PtsQualification
1Wales32107-27Elite round
2Russia331207-35Elite round
3Poland331024-83
4Kosovo330122-71
13-11-2019Russia1-1
Igor Shkolik / Adonis Aliu
Kosovo
13-11-2019 Wales3-0
Joseph Adams, Sam Pearson, Keenan Patten
Poland
16-11-2019 Russia 2-2
Kirill Kosarev, Danila Prokhin / Neco Shay Williams (2)
Wales
16-11-2019 Poland 4-1
Maik Nawrocki (2), Bartosz Bialek, Bartosz Bida / Granit Berisha
Kosovo
19-11-2019 Poland 0-4
Kirill Kosarev, Ilya Vakhaniya, Edgar Sevikyan, Igor Shkolik
Russia
19-11-2019 Kosovo 0-2
Harry Pinchard, Neco Shay Williams
Wales

Group 6

PosTeamPldWDLGF/GA PtsQualification
1İtaly (H)33007-09Elite round
2Slovakia32015-46Elite round
3Cyprus31023-43
4Malta30030-70
13-11-2019Cyprus1-2
Daniil Parautis / Sebastian Nebyla, Filip Lichy
Slovakia
13-11-2019 İtaly2-0
Sebastiano Esposito, Alessio Riccardi
Malta
16-11-2019 Slovakia 3-0
Samuel Lavrincik, Erik Basista, Jan Bernat
Malta
16-11-2019 İtaly 2-0
Sebastiano Esposito, Alessio Riccardi
Cyprus
19-11-2019 Slovakia 0-3
Alessio Riccardi (2), Jakub Surovcik (og)
İtaly
1911-2019 Malta0-2
Thomas Nikolau Andronikos Kakoulli
Cyprus

Group 7

PosTeamPldWDLGF/GA PtsQualification
1Czech Republic (H)321011-17 Elite round
2Norway321010-27 Elite round
3Azerbaijan31022-53
4San Marino30031-160
09-10-2019Azerbaijan 0-1
Elnur İbragimov (og)
Norway
09-10-2019 Czech Republic 6-0
Matej Vit (2), Filip Firbacher, Michal Szewieczeck, Tomas Vlcek, Jakub Zeronik
San Marino
12-10-2019 Norway 8-1
Emil Konradsen Ceide, Kornelius Hansen, Sivert Mannsverk, Mustapha Fofana, Noah Holm, Edvard Sandvik Tagseth, Kristoffer Askildsen, Leo Cornic
San Marino
12-10-2019 Czech Republic 4-0
Filip Firbacher (2), Lukas Cerv, Jakub Zeronik
Azerbaijan
15-10-2019 Norway 1-1
Noah Holm / Jakub Kosar
Czech Republic
15-10-2019 San Marino 0-2
Rufat Abdullazade, Tural Bayramov
Azerbaijan

Group 8

PosTeamPldWDLGF/GA PtsQualification
1Denmark (H)32014-26Elite round
2France32017-16Elite round
3Finland31113-44 Elite round
4Faroe Islands30121-81
13-11-2019France 5-0
Arthur Zagre, Adrien Truffert (2), Ulrick Eneme Ella, Koba Koindredi
Faroe Islands
13-11-2019 Finland 2-1
Arlind Sejdijaj, Jeremiah Streng / Frederick Franck Winther
Denmark
16-11-2019 France 2-0
Yanis Begraoui (2)
Finland
16-11-2019 Denmark 2-0
Anis Ben Slimane (2)
Faroe Islands
19-11-2019 Denmark 1-0
Gustav Tang Isaksen
France
19-11-2019 Faroe Islands 1-1
Noah Nurmi (og) / Terry Ablade
Finland

Group 9

PosTeamPldWDLGF/GA PtsQualification
1Ukraine32107-27 Elite round
2Slovenia312010-35 Elite round
3Sweden (H)31117-44
4Estonia30030-150
13-11-2019Ukraine 4-0
Mykhaylo Mudryk, Artem Shulianskyi, Danylo Sikan, Maksym Hrnyi
Estonia
13-11-2019 Slovenia 2-2
Renato Simic, Matija Burin / Benjamin Nygren, Jack Daniel Kalichi Lahne
Sweden
16-11-2019 Sweden 4-0
Benjamin Nygren (2), Ralf-Sander Suvinomm (og), Rami Hajal
Estonia
16-11-2019 Ukraine 1-1
Vikentii Voloshyn / Jost Urbancic
Slovenia
19-11-2019 Sweden 1-2
Jack Daniel Kalichi Lahne / Danylo Sikan (2)
Ukraine
19-11-2019 Estonia 0-7
Renato Simic (2), Rok Maher, Kai Cipot, Nik Prelec (3)
Slovenia

Group 10

PosTeamPldWDLGF/GA PtsQualification
1Austria (H)330018-19 Elite round
2Switzerland320119-46 Elite round
3Republic Ireland31022-143
4Gibraltar30031-430
14-11-2019Austria 14-0
Alexander Prass, Dalibor Velimirovic, Matthias Seidl, Marlon Mustapha (2), Amir Abdijanovic (2), Thierno Ballo, Paul-Friedrich Koller, Marcel Monsberger (4), Chukwubuike Adamu
Gibraltar
14-11-2019 Switzerland 2-1
Julian Tobias Emilio Vonmoos, Lorent Tolaj / Oisin McEntee
Republic Ireland
17-11-2019 Republic Ireland 13-0
Tyreik Wright (4), Lewis Richards, Andrew Omobamidele, Jamie Bowden (2), Mark Guinness, Ross Tierney, Thomas Cannon, Shay Jones (og), Ryan Cassidy
Gibraltar
17-11-2019 Austria 2-1
Thierno Ballo, Chukwubuike Adamu / Darian Males
Switzerland
20-11-2019 Republic Ireland 0-2
Thierno Ballo, Chukwubuike Adamu
Austria
20-11-2019 Gibraltar 1-16
Craig Galliano / Orges Bunjaku (3), Lorent Tolaj (7), Felix Khonde Mambimbi, Darian Males (2), Ilan Benjamin Sauter, Simon Sohm
Switzerland

Group 11

PosTeamPldWDLGF/GA PtsQualification
1England330013-19 Elite round
2North Macedonia31113-54 Elite round
3Bosnia and Herzegovina31112-44
4Luxembourg30030-80
13-11-2019England 4-0
Taylor Jay Harwood-Bellis, Bobby Duncan (2), Xavier Casmier Amaechi
Luxembourg
13-11-2019 North Macedonia 0-0Bosnia and Herzegovina
16-11-2019 England 5-0
Thomas Doyle, Anthony Michael Gordon, James David Garner (2), Bukayo Saka
North Macedonia
16-11-2019 Bosnia and Herzegovina 1-0
Melvin Bajrovic
Luxembourg
19-11-2019 Bosnia and Herzegovina 1-4
Andrej Dokanovic / Faustino Adebola Rasheed Anjorin, Ethan Benjamin Laird, Taylor Jay Harwood-Bellis, Anthony Michael Gordon
England
19-11-2019 Luxembourg 0-3
David Toshevski, Arbi Vosha, Abdulvahit Murati
North Macedonia

Group 12

PosTeamPldWDLGF/GA PtsQualification
1Netherlands330015-29 Elite round
2Latvia (H)31118-84 Elite round
3Israel 31112-24
4Moldova 30030-130
08-10-2019Netherlands5-0
Wout Burger, Sepp van den Berg, Joshua Orobosa Zirkzee, Daishawn Orpheo Marvin Redan (2)
Moldova
08-10-2019 Latvia0-0Israel
11-10-2019 Israel 2-0
Nir Drori, Nadav Niddam
Moldova
11-10-2019 Netherlands 8-2
Daishawn Redan, Crysencio Summerville (4), Wout Burger, Marouan Azarkan (2) / Roberts Zelmanis, Eduards Daskevics
Latvia
14-10-2019 Israel 0-2
Wout Burger, Marouan Azarkan
Netherlands
14-10-2019 Moldova 0-6
Eduard Daskevics, Jekabs Laguns, Raivis Vilumsons, Roberts Zelmanis (2), Raimonds Krollis
Latvia

Group 13

PosTeamPldWDLGF/GA PtsQualification
1Georgia33009-39 Elite round
2Croatia32015-26 Elite round
3Hungary (H)31027-63
4Kazakhstan30031-110
09-10-2019Croatia 3-0
Ivan Brnic(2), Mario Cuic
Kazakhstan
09-10-2019 Hungary 2-4
András Huszti, Alan Skribek / Khvicha Kvaratskhelia, Giorgi Guliashvili, Giorgi Moistsrapishvili, Anzoe Mekvabishvili
Georgia
12-10-2019 Georgia 3-1
Giorgi Iakobidze (2), Zuriko Davitashvili / Zhalgas Zhaksylykov
Kazakhstan
12-10-2019 Croatia 2-0
Ivan Saric, Mario Vuskovic
Hungary
15-10-2019 Georgia 2-0
Giorgi Guliashvili, Zuriko Davitashvili
Croatia
15-10-2019 Kazakhstan 0-5
Patrik Nyári (2), Dominik Cipf (2), Kristof Toth-Gabor
Hungary

Elite round

Group 1

PosTeamPldWDLGFGAGDPtsQualification
1Austria00000000 Final tournament
2Wales (H)00000000
3Germany00000000
4Serbia00000000
25-03-2020
25-03-2020
28-03-2020
28-03-2020
31-03-2020
31-03-2020

Group 2

PosTeamPldWDLGFGAGDPtsQualification
1Spain (H)00000000 Final tournament
2Belgium00000000
3Bulgaria00000000
4North Macedonia00000000
25-03-2020
25-03-2020
28-03-2020
28-03-2020
31-03-2020
31-03-2020

Group 3

PosTeamPldWDLGFGAGDPts Qualification
1Georgia00000000 Final tournament
2Scotland00000000
3France (H)00000000
4Russia00000000
25-03-2020
25-03-2020
28-03-2020
28-03-2020
31-03-2020
31-03-2020

Group 4

PosTeamPldWDLGFGAGDPtsQualification
1England00000000 Final tournament
2Ukraine00000000
3Denmark (H)00000000
4Latvia00000000
25-03-2020
25-03-2020
28-03-2020
28-03-2020
31-03-2020
31-03-2020

Group 5

PosTeamPldWDLGFGAGDPtsQualification
1Italy (H)00000000 Final tournament
2Norway00000000
3Iceland00000000
4Slovenia00000000
25-03-2020
25-03-2020
28-03-2020
28-03-2020
31-03-2020
31-03-2020

Group 6

PosTeamPldWDLGFGAGDPtsQualification
1Portugal00000000 Final tournament
2Turkey00000000
3Croatia (H)00000000
4Slovakia00000000
25-03-2020
25-03-2020
28-03-2020
28-03-2020
31-03-2020
31-03-2020

Group 7

PosTeamPldWDLGFGAGDPtsQualification
1Netherlands (H)00000000 Final tournament
2Czech Republic00000000
3Switzerland00000000
4Finland00000000
25-03-2020
25-03-2020
28-03-2020
28-03-2020
31-03-2020
31-03-2020

Qualified teams

Qualified asTeam
HostsNorthern Ireland
Elite round Group 1 winners
Elite round Group 2 winners
Elite round Group 3 winners
Elite round Group 4 winners
Elite round Group 5 winners
Elite round Group 6 winners
Elite round Group 7 winners