2020 Copa Libertadores

Schedule

Stage Draw date First leg Second leg
First stage 17 December 2019 21–22 January 2020 28–29 January 2020
Second stage 4–6 February 2020 11–13 February 2020
Third stage 18–20 February 2020 25–27 February 2020
Group stage
  • Matchday 1: 3–5 March 2020
  • Matchday 2: 10–12 March 2020
  • Matchday 3: 17–19 March 2020
  • Matchday 4: 7–9 April 2020
  • Matchday 5: 21–23 April 2020
  • Matchday 6: 5–7 May 2020
Round of 16 13 May 2020 21–23 July 2020 28–30 July 2020
Quarter-finals 18–20 August 2020 25–27 August 2020
Semi-finals 22–24 September 2020 29 September – 1 October 2020
Final 21 November 2020 at Maracanã, Rio de Janeiro

Qualifying stage

First stage

DateTeam 1Agg.Team 21st leg2nd leg
22-01-2020
29-01-2020
San José 0-5Guaraní0-1
Cristian Javier Baez
0-4
Edgar Benitez, Nicolas Mana, Fernando Fernandez, Redes
21-01-2020
28-01-2020
Carabobo 1-2Universitario1-1
Tortolero / Jonathan Dos Santos
0-1
Damian Alonso
22-01-2020
29-01-2020
Progreso 1-5Barcelona SC0-2
Fidel Francisco Martinez, Emmanuel Martinez
1-3
Alexander Rosso / Damian Diaz, Fidel Francisco Martinez, Pedro Pablo Velasco

Second stage

DateTeam 1Agg.Team 21st leg2nd leg
05-02-2020
12-02-2020
Universitario1-2Cerro Porteño1-1
Jonathan David Dos Santos / Oscar Ramon Ruiz
0-1
Federico Gaston Carrizo
05-02-2020
12-02-2020
Cerro Largo 2-6 Palestino1-1
Borges / Jonathan Oscar Benitez
1-5
Borges / Bryan Carrasco, Carlos Agustin Farias (2), Leandro Ivan Benegas, Renato Nicolas Tarifeno Aranda
04-02-2020
11-02-2020
Independiente Medellín 4-2Deportivo Táchira4-0
Javier Arley Reina (2), Angulo, Cuesta
0-2
Carlos Cermeno, Angarita
04-02-2020
11-02-2020
Macará 0-2Deportes Tolima0-1
Jaminton Leandro Campaz
0-1
Jaminton Leandro Campaz
04-02-2020
11-02-2020
Universidad de Chile 0-2 Internacional0-00-2
Gabriel Boschilla, Marcos Guilherme
05-02-2020
12-02-2020
The Strongest  2-2
(5-6 pen.)
Atlético Tucumán2-0
Jair Alexander Reinoso, Willie Hortencio Barbosa
0-2
Marcelo Ortiz, Leonardo Matias Heredia
(5-6 pen.)
05-02-2020
12-02-2020
Guarani 2-2 Corinthians1-0
Jorge Emanuel Morel
1-2
Federico Fernandez / Luan Guilherme, Mauro Boselli
06-02-2020
13-02-2020
Barcelona SC5-2Sporting Cristal4-0
Francisco Martinez (2), Gabriel Margues, Jonathan Daniel Alvez
1-2
Francisco Martinez / Kevin Sandoval, Christopher Robin Olivares

Third stage

DateTeam 1Agg.Team 21st leg2nd leg
18-02-2020
25-02-2020
Barcelona SC 5-0Cerro Porteno1-0
Fidel Martinez
4-0
Emmanuel Martinez, Fidel Martinez (2), Rodrigo Diaz Montero
18-02-2020
25-02-2020
Palestino1-3Club Guarani0-1
Rodney Ivan Redes Caceres
1-2
Leandro Ivan Benegas / Raul Bobadilla, Rodney Redes
18-02-2020
25-02-2020
İndependiente Medellin1-1
(4-2 pen.)
Atletico Tucuman1-0
Andres Ricaurte
0-1
Leonardo Matias Heredia (4-2 pen.)
18-02-2020
25-02-2020
Deportes Tolima0-1İnternacional0-00-1
Paolo Guerrero

Group stage

Group A

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Flamengo650114-815Round of 16
Independiente del Valle 640214-812Round of 16
Junior 62048-126Copa Sudamericana
Barcelona SC61054-123
04-03-2020Barcelona SC 0-3
Gabriel Torres, Christian Jonathan Ortiz, Cristian Alberto Pellerano
Independiente del Valle
04-03-2020 Junior 1-2
Teofilo Gutierrez / Everton Ribeiro (2)
Flamengo
11-03-2020 Independiente del Valle 3-0
Chiki Guerrero, Moises Caicedo, Lorenzo Faravelli
Junior
11-03-2020 Flamengo 3-0
Gustavo Henrique, Gabriel Barbosa, Bruno Henrique
Barcelona SC
19-03-2020Independiente del Valle 5-0
Moises Caicedo, Angelo Preciado, Gabriel Torres, Jhon Sanchez, Beder Caicedo
Flamengo
19-03-2020 Barcelona SC 1-2
Cristian Colman / Miguel Angel Borja, Sebastian Viera
Junior
22-09-2020Barcelona SC1-2
Leandro Martinez / Pedro, Giorgian De Arrascaeta
Flamengo
22-09-2020Junior4-1
Carmelo Valencia (3), Freddy Hinestroza / Gabriel Torres
Independiente del Valle
30-09-2020Flamengo4-0
Lincoln, Pedro, Bruno Henrigue (2)
Independiente del Valle
30-09-2020Junior0-2
Byron Castillo, Jonathan Daniel Alvez
Barcelona SC
21-10-2020Flamengo3-1
Matheus Thuler, Lincoln, Bruno Henrigue / Teofilo Gutierrez
Junior
21-10-2020Independiente del Valle2-0
Christian Ortiz, Gabriel Torres
Barcelona SC

Group B

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Palmerias651017-216Round of 16
Club Guarani641113-713Round of 16
Bolivar61146-134Copa Sudamericana
Tigre60153-171
04-03-2020Tigre 0-2
Luiz Adriano, Willian
Palmerias
04-03-2020 Club Guarani 2-0
Cristian Javier Baez, Raul Marcelo Bobadilla
Bolivar
10-03-2020 Bolivar 2-0
Jorge Flores, Erwin Saavedra
Tigre
10-03-2020 Palmerias 3-1
Luiz Adriano (3) / Raul Bobadilla
Club Guarani
17-09-2020Bolivar 1-2
Marcos Riquelme / Willian, Gabriel Menino
Palmerias
19-03-2020 Club Guarani 4-1
Bautista Merlini, Cecilio Dominguez, Edgar Benitez, Angel Benitez / Pablo Magnin
Tigre
22-09-2020Tigre1-1
Pablo Magnin / Marcos Riquelme
Bolivar
23-09-2020Club Guarani0-0Palmerias
30-09-2020Palmerias5-0
Willian Gomes de Siqueira, Wesley Ribeiro Silva, Matías Nicolás Viña, Raphael Veiga, Rony
Bolivar
01-10-2020Tigre1-3
Pablo Daniel Magnín / Jhohan Romana, Jose Florentin, Cecilio Dominguez
Club Guarani
21-10-2020Palmerias5-0
Raphael Veiga, Rony, Gustavo Gomez, Ze Rafael, Gabriel Veron
Tigre
21-10-2020Bolivar2-3
Marcos Daniel Riquelme, Roberto Domínguez / Fernando Fabián Fernández, Nicolás Andrés Maná, Jose Florentin
Club Guarani

Group C

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Jorge Wilstermann63128-610Round of 16
Athletico Paranaense63128-510Round of 16
Penarol63039-89Copa Sudamericana
Colo Colo62043-96
03-03-2020Athletico Paranaense 1-0
Guilherme Bissoli Campos
Penarol
04-03-2020 Jorge Wilstermann 2-0
Ricardo Pedriel Suarez, Bryan Josur Cortes (og)
Colo Colo
11-03-2020 Colo Colo 1-0
Pablo Mouche
Athletico Paranaense
11-03-2020 Penarol 1-0
Alejandro Melean (og)
Jorge Wilstermann
17-03-2020Colo Colo 2-1
Gabriel Alonso Suazo, Esteban Efraín Paredes / Facundo Pellistri
Penarol
17-03-2020 Jorge Wilstermann 2-3
Gilbert Álvarez, Serginho / Lucho González, Christian Roberto, Walter Henrique da Silva
Athletico Paranaense
23-09-2020Athletico Paranaense2-0
Felipe Campos (og), Gabriel Suazo (og)
Colo Colo
24-09-2020Jorge Wilstermann3-1
Carlos Melgar, Patito Rodriguez (2) / Fabricio Formiliano
Penarol
29-09-2020Penarol3-0
Gary Kagelmacher, Facundo Torres, Jonathan Urreta
Colo Colo
29-09-2020Athletico Paranaense0-0Jorge Wilstermann
20-10-2020Penarol3-2
Fabricio Formiliano, Gary Christofer Kagelmacher, Matías Britos Cardoso / Lucho González, Richard
Athletico Paranaense
20-10-2020Colo Colo0-1
Moisés Villarroel Angulo
Jorge Wilstermann

Group D

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
River Plate641121-613Round of 16
LDU Quito640212-812Round of 16
Sao Paulo621314-117Copa Sudamericana
Binacional 61053-253
04-03-2020LDU Quito 3-0
Franklin Joshua Guerra, Martinez Borja, Junior Nazareno Sornoza
River Plate
05-03-2020 Binacional 2-1
Marco Rodriguez, Johan Arango / Alexandre Pato
Sao Paulo
11-03-2020 River Plate 8-0
Jorge Carrascal, Robert Rojas, Paulo Diaz, Matias Suarez (2), Ignacio Fernandez (3)
Binacional
11-03-2020 Sao Paulo 3-0
Reinaldo, Dani Alves, Igor Gomes
LDU Quito
17-03-2020Sao Paulo 2-2
Enzo Perez (og), Fabrizio Angileri (og) / Rafael Borre, Julian Alvarez
River Plate
17-03-2020 Binacional 0-1
Paul Matías Zunino
LDU Quito
22-09-2020LDU Quito4-2
Christian Martinez, Jhojan Julio (2), Billy Arce / Santiago Trellez, Brenner
Sao Paulo
22-09-2020Binacional0-6
Nicolas De La Cruz, Matias Suarez, Julian Alvarez, Ignacio Fernandez, Lucas Pratto (2)
River Plate
29-09-2020LDU Quito4-0
Diego Otoya (og), Camilo Mancilla (og), Adolfo Munoz (2)
Binacional
30-09-2020River Plate2-1
Julián Álvarez (2) / Diego Costa
Sao Paulo
20-10-2020River Plate3-0
Julián Álvarez, Rafael Borre, Jorge Andres Carrascal
LDU Quito
20-10-2020Sao Paulo5-1
Vitor Bueno, Brenner, Pablo (2), Robert Abel Arboleda / Jean Deza
Binacional

Group E

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Gremio63215-211Round of 16
İnternacional62227-48Round of 16
Universidad Católica62135-77Copa Sudamericana
América de Cali61323-76
04-03-2020İnternacional 3-0
Paolo Guerrero (2), Marcos Guilherme
Universidad Católica
04-03-2020 América de Cali 0-2
Victor Ferraz, Matheus Henrigue
Gremio
10-03-2020 Universidad Católica 1-2
Marcelino Nunez / Duvan Vergara, Matias Pisano
América de Cali
11-03-2020 Gremio 0-0İnternacional
18-03-2020İnternacional 4-3
Abel Hernandez (2), Gabriel Boschilia (2) / Duvan Vergara, Adrian Ramos, Santiago Moreno
América de Cali
19-03-2020 Universidad Católica 2-0
Fernando Zampedri, Cesar Pinares
Gremio
23-09-2020América de Cali1-1
Duvan Vergara / Fernando Zampedri
Universidad Católica
23-09-2020İnternacional0-1
Pepe
Gremio
29-09-2020Gremio2-0
Pepe, Rodrigues
Universidad Católica
29-09-2020América de Cali0-0İnternacional
22-10-2020Gremio1-1
Diego Souza / Walter Kannemann (og)
América de Cali
22-10-2020Universidad Católica2-1
Fernando Matías Zampedri (2) / Andrés Nicolás D’Alessandro 
İnternacional

Group F

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Nacional65019-315Round of 16
Racing Club65019-415Round of 16
Estudiantes de Mérida61148-124Copa Sudamericana
Alianza Lima60154-111
05-03-2020Estudiantes de Mérida 1-2
Jose Rivas / Nicolas Reniero, Matias Zaracho
Racing Club
05-03-2020 Alianza Lima 0-1
Santiago Rodriguez
Nacional
12-03-2020 Nacional 1-0
Felipe Carballo
Estudiantes de Mérida
12-03-2020 Racing Club 1-0
Nicolas Reneiro
Alianza Lima
17-03-2020Racing Club 0-1
Gonzalo Bergessio
Nacional
18-09-2020 Estudiantes de Mérida 3-2
Edson Rivas (2), Jose Rivas / Alexi Gomez, Joazhino Arroe
Alianza Lima
22-09-2020Estudiantes de Mérida1-3
Ronaldo Rivas / Thiago Vecino (2), Renzo Miguel Orihuela
Nacional
23-09-2020Alianza Lima0-2
Tiago Banega, Benjamin Garre
Racing Club
30-09-2020Nacional1-2
Alexis Soto (og) / Gaston Nicolas Reniero, Hector Fertoli
Racing Club
30-09-2020Alianza Lima2-2
Joazhino Arroe, Patricio Rubio / Jose Alejandro Rivas (2)
Estudiantes de Mérida
21-10-2020Nacional2-0
Gonzalo Rubén Bergessio, Alfonso Trezza
Alianza Lima
21-10-2020Racing Club2-1
Lorenzo Antonio Melgarejo, Matías Nicolás Rojas / Henry Junior Plazas
Estudiantes de Mérida

Group G

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Santos651010-516Round of 16
Delfin62136-77Round of 16
Defensa y Justicia62048-106Copa Sudamericana
Olimpia61236-85
03-03-2020Defensa y Justicia 1-2
Juan Gabriel Rodriguez / Jobson, Kaio Jorge
Santos
04-03-2020 Delfin 1-1
Diego Martin Alaniz / Luis Canga (og)
Olimpia
10-03-2020 Santos 1-0
Lucas Verissimo
Delfin
11-03-2020 Olimpia 2-1
Carlos Rolon, Brian Montenegro / Marcelo Benitez
Defensa y Justicia
17-03-2020Defensa y Justicia 3-0
Gabriel Hachen, Brian Romero, Nicolas Leguizamon
Delfin
17-09-2020 Santos 0-0Olimpia
23-09-2020Defensa y Justicia2-1
Washington Camacho, Braian Romero / Isidro Pitta
Olimpia
24-09-2020Delfin1-2
Juan Rojas / Marinho, Jean Mota
Santos
01-10-2020Olimpia2-3
Jorge Recalde (2) / Carlos Sanchez, Marinho, Kaio Jorge
Santos
01-10-2020Delfin3-0
Janner Corozo, Jose Valencia, Carlos Jhon Garces
Defensa y Justicia
20-10-2020Olimpia0-1
Agustin Ale
Delfin
20-10-2020Santos2-1
Lucas Braga, Marcos Leonardo / Braian Ezeguiel Romero
Defensa y Justicia

Group H

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Boca Juniors64207-114Round of 16
Libertad62138-77Round of 16
Caracas62136-77Copa Sudamericana
İndependiente Medellin62043-96
03-03-2020İndependiente Medellin 1-2
Murillo / Eduardo Bocanegra, Oscar Cardozo
Libertad
03-03-2020 Caracas 1-1
Roberto Enrigue Hernandez / Ramon Abila
Boca Juniors
10-03-2020 Libertad 3-2
Sebastian Ferreira (2), Ivan Franco / Anderson Contreras, Alexis Hernan Blanco
Caracas
10-03-2020 Boca Juniors 3-0
Eduardo Salvio (2), Emanuel Reynoso
İndependiente Medellin
18-09-2020Libertad 0-2
Eduardo Salvio (2)
Boca Juniors
17-09-2020 İndependiente Medellin 2-3
Javier Reina, Leonardo Castro / Eduardo Fereira, Anderson Contreras, Alexis Hernan Blanco
Caracas
23-09-2020Caracas2-1
Jorge Echeverria,
Saul Alejandro Guarirapa Briceno / Matias Espinoza
Libertad
24-09-2020İndependiente Medellin0-1
Eduardo Salvio
Boca Juniors
29-09-2020Boca Juniors0-0Libertad
30-09-2020Caracas0-2
Leonardo Castro, Jesus David Murillo
İndependiente Medellin
22-10-2020Libertad2-4
Adrián Emmanuel Martínez, Carlos Sebastián Ferreira / Larty Angulo, Jose Estupinan, Javier Arley Reina, Carlos Daniel Monges
İndependiente Medellin
22-10-2020Boca Juniors3-0
Lisandro Lopez, Carlos Tevez (2)
Caracas

Final stages

Round of 16

Team 1Agg.Team 21st leg2nd leg
Guaraní A Grêmio24–26 Nov1–3 Dec
Independiente del Valle B Nacional24–26 Nov1–3 Dec
Delfín C Palmeiras24–26 Nov1–3 Dec
Internacional D Boca Juniors24–26 Nov1–3 Dec
Racing E Flamengo24–26 Nov1–3 Dec
Libertad F Jorge Wilstermann24–26 Nov1–3 Dec
Athletico Paranaense G River Plate24–26 Nov1–3 Dec
LDU Quito H Santos24–26 Nov1–3 Dec

Quarter-finals

Team 1Agg.Team 21st leg2nd leg
Winner HS1Winner A8–10 Dec15–17 Dec
Winner GS2Winner B8–10 Dec15–17 Dec
Winner FS3Winner C8–10 Dec15–17 Dec
Winner ES4Winner D8–10 Dec15–17 Dec

Semi-finals

Team 1Agg.Team 21st leg2nd leg
Winner S4F1Winner S15–7 Jan ’2112–14 Jan ’21
Winner S3F2Winner S25–7 Jan ’2112–14 Jan ’21

Final

DateVenueTeam 1ScoreTeam 2
January 2021Maracanã, Rio de Janeiro

Topscorers

Players (Team)Goals
Fidel Martinez (Barcelona SC)8
Julian Alvarez (River Plate)
Eduardo Salvio (Boca Juniors)
5
Luiz Adriano (Palmerias)
Bruno Henrigue (Flamengo)
4
20192021

Copa Libertadores