FOOTBALL

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası, 16. Avrupa Futbol Şampiyonası olacaktır. Turnuva finalleri, 2020 yılı yazında yapılacaktı. Fakat turnuva koronavirüs salgını nedeniyle 2021 yılına ertelendi. UEFA, yaptığı açıklamada turnuvanın resmî adının ve ev sahiplerinin aynı kalacağını açıkladı.

EURO 2020’de, EURO 2016’da olduğu gibi 24 ülkenin millî takımları mücadele edecektir.

Turnuva detayları
Ev sahibi ülke Almanya
Azerbaycan
Danimarka
Hollanda
İngiltere
İskoçya
İspanya
İtalya
Macaristan
Romanya
Rusya
Şehir 11
Tarih 11 Haziran – 11 Temmuz 2021
Takım 24 (54 federasyondan)
Stadyum(lar)  (11 ev sahibi şehirde)
Final sıralaması
Şampiyon İtalya (2. zaferi)
İkinci İngiltere
Turnuva istatistikleri
Oynanan maç 51
Atılan gol 142 (2.78 maçbaşı)
Seyirci 1,099,278 (21,554 maçbaşı)
Gol kralı Patrik Schick
Cristiano Ronaldo
(5 gol)

Elemeler

UEFA Euro 2020 elemeleri

Stadyumlar

Stadyum AdıŞehir, ÜlkeKapasite
Wembley StadyumuLondra, İngiltere90.000
Allianz ArenaMünih, Almanya75.000
Roma Olimpiyat StadyumuRoma, İtalya72.698
Bakü Olimpiyat StadyumuBakü, Azerbaycan68.700
Arena NaționalăBükreş, Romanya55.600
Parken StadyumuKopenhag, Danimarka38.065
Hampden ParkGlasgow, İskoçya52.063
Ferenc Puskás StadyumuBudapeşte, Macaristan68.000
Olimpiyat StadyumuSevilla, İspanya53.332
Johan Cruyff ArenaAmsterdam, Hollanda54.990
Sankt-Peterburg StadyumuSt. Petersburg, Rusya68.134
  • Grup maçları, son 16, yarı final ve final: Londra (İngiltere)
  • Grup maçları ve çeyrek final: Münih (Almanya), Bakü (Azerbaycan), Sankt-Peterburg (Rusya), Roma (İtalya)
  • Grup maçları ve son 16: Kopenhag (Danimarka), Bükreş (Romanya), Amsterdam (Hollanda), Dublin (İrlanda), Bilbao (İspanya), Budapeşte (Macaristan), Glasgow (İskoçya)
  • A Grubu: Roma (İtalya) ve Bakü (Azerbaycan)
  • B Grubu: Sankt-Peterburg (Rusya) ve Kopenhag (Danimarka)
  • C Grubu: Amsterdam (Hollanda) ve Bükreş (Romanya)
  • D Grubu: Londra (İngiltere) ve Glasgow (İskoçya)
  • E Grubu: Bilbao (İspanya) ve Dublin (İrlanda) Sevilla (İspanya) ve Sankt-Peterburg (Rusya) olarak değiştirildi
  • F Grubu: Münih (Almanya) ve Budapeşte (Macaristan)

Takım Kadroları

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası kadroları

Hakemler

FederasyonHakemYardımcı hakemler
AlmanyaFelix BrychMark Borsch
Stefan Lupp
TürkiyeCüneyt ÇakırBahattin Duran
Tarık Ongun
İspanyaCarlos del Cerro GrandeJuan Carlos Yuste Jiménez
Roberto Alonso Fernández
İsveçAndreas EkbergMehmet Culum
Stefan Hallberg
İsrailOrel GrinfeldRoy Hassan
Idan Yarkoni
RomanyaOvidiu HațeganSebastian Gheorghe
Radu Ghinguleac
RusyaSergei KarasevIgor Demeshko
Maksim Gavrilin
RomanyaIstván KovácsVasile Marinescu
Ovidiu Artene
HollandaBjörn KuipersSander van Roekel
Erwin Zeinstra
HollandaDanny MakkelieHessel Steegstra
Jan de Vries
İspanyaAntonio Mateu LahozPau Cebrián Devís
Roberto Díaz Pérez del Palomar
İngiltereMichael OliverStuart Burt
Simon Bennett
İtalyaDaniele OrsatoAlessandro Giallatini
Fabiano Preti
ArjantinFernando RapalliniJuan Pablo Belatti
Diego Bonfá
AlmanyaDaniel SiebertJan Seidel
Rafael Foltyn
PortekizArtur Soares DiasRui Tavares
Paulo Soares
İngiltereAnthony TaylorGary Beswick
Adam Nunn
FransaClément TurpinNicolas Danos
Cyril Gringore
SlovenyaSlavko VinčićTomaž Klančnik
Andraž Kovačič

Grup Aşaması

A Grubu

TakımOGBMAG/YGPuanEleleme
İtalya33007-092. Tur
Galler31113-242. Tur
İsviçre31114-542. Tur
Türkiye30031-80
TarihStadyum, Şehir1. TakımSkor2. Takım
12-06-2020Stadio Olimpico, RomaTürkiye0-3
Merih Demiral (k.k.), Ciro Immobile, Lorenzo Insigne
Maçın Adamı : Leonardo Spinazzola (İtalya)
İtalya
13-06-2020Olympic Stadium, BaküGaller1-1
Kieffer Moore / Breel Embolo 
Maçın Adamı : Breel Embolo (İsviçre)
İsviçre
16-06-2020Olympic Stadium, BaküTürkiye0-2
Aaron Ramsey, Connor Roberts
Maçın Adamı : Gareth Bale (Galler)
Galler
16-06-2020Stadio Olimpico, Romaİtalya3-0
Manuel Locatelli (2), Ciro Immobile
Maçın Adamı : Manuel Locatelli (İtalya)
İsviçre
20-06-2020Olympic Stadium, Baküİsviçre3-1
Haris Seferovic, Xherdan Shaqiri (2) / İrfan Can Kahveci
Maçın Adamı : Xherdan Shaqiri (İsviçre)
Türkiye
20-06-2020Stadio Olimpico, Romaİtalya1-0
Matteo Pessina
Maçın Adamı : Federico Chiesa (İtalya)
Galler

B Grubu

TakımOGBMAG/YGPuanElemeler
Belçika330075-192. Tur
Danimarka31022-532. Tur
Finlandiya31021-33
Rusya31022-73
TarihStadyum, Şehir1. TakımSkor2. Takım
12-06-2020Parken Stadium, CopenhagenDanimarka0-1
Joel Pohjanpalo
Maçın Adamı : Christian Eriksen (Danimarka)
Finlandiya
13-06-2020Krestovsky Stadium, Saint PetersburgBelçika3-0
Romelu Lukaku (2), Thomas Meunier 
Maçın Adamı : Romelu Lukaku (Belçika)
Rusya
16-06-2020Krestovsky Stadium, Saint PetersburgFinlandiya0-1
Aleksey Miranchuk
Maçın Adamı : Aleksey Miranchuk (Rusya)
Rusya
17-06-2020Parken Stadium, CopenhagenDanimarka1-2
Yussuf Poulsen / Thorgan Hazard, Kevin de Bruyne
Maçın Adamı : Romelu Lukaku (Belçika)
Belçika
20-06-2020Parken Stadium, CopenhagenRusya1-4
Artem Dzyuba / Mikkel Damsgaard, Yussuf Poulsen, Andreas Christensen, Joakim Maehle
Maçın Adamı : Andreas Christensen (Danimarka)
Danimarka
20-06-2020Krestovsky Stadium, Saint PetersburgFinlandiya0-2
Lukas Hradecky (og), Romelu Lukaku
Maçın Adamı : Kevin De Bruyne (Belçika)
Belçika

C Grubu

TakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
Hollanda33008-292. Tur
Avusturya32014-362. Tur
Ukrayna31024-532. Tur
Kuzey Makedonya30032-80
tARİHStadyum, Şehir1. TakımSkor2. Takım
14-06-2020Johan Cruyff Arena, AmsterdamAvusturya3-1
Stefan Lainer, Michael Gregoritsch, Marko Arnautovic / Goran Pandev
Maçın Adamı : David Alaba (Avusturya)
Kuzey Makedonya
14-06-2020Arena Națională, BucharestHollanda3-2
Georginio Wijnaldum, Wout Weghorst, Denzel Dumfries / Andriy Yarmolenko, Roman Yaremchuk
Maçın Adamı : Denzel Dumfries (Hollanda)
Ukrayna
18-06-2020Johan Cruyff Arena, AmsterdamHollanda2-0
Memphis Depay, Denzel Dumfries
Maçın Adamı : Denzel Dumfries (Hollanda) 
Avusturya
18-06-2020Arena Națională, BucharestUkrayna2-1
Andriy Yarmolenko, Roman Yaremchuk / Ezgjan Alioski
Maçın Adamı : Andriy Yarmolenko (Ukrayna)
Kuzey Makedonya
22-06-2020Johan Cruyff Arena, AmsterdamKuzey Makedonya0-3
Memphis Depay, Georginio Wijnaldum (2)
Maçın Adamı : Georginio Wijnaldum (Hollanda)
Hollanda
22-06-2020Arena Națională, BucharestUkrayna0-1
Christoph Baumgartner
Maçın Adamı : Florian Grillitsch (Avusturya)
Avusturya

D Grubu

TakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
İngiltere32102-072. Tur
Hırvatistan31114-342. Tur
Çek Cumhuriyeti31113-242. Tur
İskoçya30121-51
TarihStadyum, Şehir1. TakımSkor2. Takım
14-06-2020Wembley Stadium, Londonİngiltere1-0
Raheem Sterling
Maçın Adamı : Raheem Sterling (İngiltere)
Hırvatistan
15-06-2020Hampden Park, Glasgowİskoçya0-2
Patrik Schick (2)
Maçın Adamı : Patrik Schik (Çekya)
Çek Cumhuriyeti
19-06-2020Hampden Park, GlasgowHırvatistan1-1
Ivan Perisic / Patrik Schick
Maçın Adamı : Luka Modric (Hırvatistan)
Çek Cumhuriyeti
19-06-2020Wembley Stadium, Londonİngiltere0-0
Maçın Adamı : Billy Gilmour (İskoçya)
İskoçya
23-06-2020Hampden Park, GlasgowHırvatistan3-1
Nikola Vlasic, Luka Modric, Ivan Perisic / Callum McGregor
Maçın Adamı : Nikola Vlasic (Hırvatistan)
İskoçya
23-06-2020Wembley Stadium, LondonÇek Cumhuriyeti0-1
Raheem Sterling
Maçın Adamı : Bukayo Saka (İngiltere)
İngiltere

E Grubu

TakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
İsveç32104-272. Tur
İspanya31206-152. Tur
Slovakya31022-73
Polonya30124-61
TarihStadyum, Şehir1. TakımSkor2. Takım
15-06-2020San Mamés, Bilbaoİspanya0-0
Maçın Adamı : Victor Lindelöf (İsveç)
İsveç
15-06-2020Aviva Stadium, DublinPolonya1-2
Karol Linetty / Wojciech Szczesny (k.k.), Milan Skriniar
Maçın Adamı : Milan Skriniar (Slovakya)
Slovakya
19-06-2020Aviva Stadium, Dublinİsveç1-0
Emil Forsberg
Maçın Adamı : Alexander Isak (İsveç)
Slovakya
20-06-2020San Mamés, Bilbaoİspanya1-1
Alvaro Morata / Robert Lewandowski
Maçın Adamı : Jordi Alba (İspanya)
Polonya
24-06-2020San Mamés, BilbaoSlovakya0-5
Martin Dubravka (og), Aymeric Laporte, Pablo Sarabia, Ferran Torres, Juraj Kucka (og)
Maçın Adamı : Sergio Busquets (İspanya)
İspanya
24-06-2020Aviva Stadium, Dublinİsveç3-2
Emil Forsberg (2) , Viktor Claesson / Robert Lewandowski (2)
Maçın Adamı : Emil Forsberg (İsveç)
Polonya

F Grubu

TakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
Fransa31204-352. Tur
Almanya31116-542. Tur
Portekiz31117-64En İyi Üçüncüler Grubu
Macaristan30213-62
TarihStadyum, Şehir1. TakımSkor2. Takım
16-06-2020Puskás Aréna, Budapest Macaristan0-3
Raphael Guerreiro, Cristiano Ronaldo (2)
Maçın Adamı : Cristiano Ronaldo (Portekiz)
Portekiz
16-06-2020Allianz Arena, MunichFransa1-0
Mats Hummels (k.k.)
Maçın Adamı : Paul Pogba (Fransa)
Almanya
20-06-2020Puskás Aréna, BudapestMacaristan1-1
Attila Fiola / Antoine Griezmann
Maçın Adamı : László Kleinheisler (Macaristan)
Fransa
20-06-2020Allianz Arena, MunichPortekiz2-4
Cristiano Ronaldo, Diogo Jota / Ruben Dias (og), Raphael Guerreiro (og), Kai Havertz, Robin Gosens 
Maçın Adamı : Robin Gosens (Almanya)
Almanya
24-06-2020Puskás Aréna, BudapestPortekiz2-2
Cristiano Ronaldo (2) / Karim Benzema (2)
Maçın Adamı : Karim Benzema (Fransa)
Fransa
24-06-2020Allianz Arena, MunichAlmanya2-2
Kai Havertz, Leon Goretzka / Adam Szalai, Andras Schafer
Maçın Adamı : Joshua Kimmich (Almanya)
Macaristan

En İyi Grup Üçüncüleri Sıralaması

SıraGrpTakımOGBMAGYGGFPEleme
1FPortekiz311176+ 10Son 16 Turu
2DÇek Cumhuriyeti311132+ 10Son 16 Turu
3Aİsviçre311145– 10Son 16 Turu
4CUkrayna310245– 10Son 16 Turu
5BFinlandiya310213– 20
6ESlovakya310227– 50

Eleme Aşaması

Tur Atlayan Takımlar

GroupGrup 1.siGrup 2.siGrup 3.sü
(En iyi 4)
AİtalyaGallerİsviçre
BBelçikaDanimarka
CHollandaAvusturyaUkrayna
DİngiltereHırvatistanÇek Cumhuriyeti
Eİsveçİspanya
FFransaAlmanyaPortekiz

Son 16 Turu

26 Haziran 2021Johan Cruyff Arena, AmsterdamGaller0-4
Kasper Dolberg (2), Joakim Maehle, Martin Braithwaite
Maçın Adamı : Kasper Dolberg (Danimarka)
Danimarka
26 Haziran 2021Wembley Stadium, Londraİtalya2-1
Federico Chiesa, Matteo Pessina / Sasa Kalajdzic
Maçın Adamı : Leonardo Spinazzola (İtalya)
Avusturya
27 Haziran 2021Puskás Aréna, BudapeşteHollanda0-2
Tomas Holes, Patrik Schick
Maçın Adamı : Tomas Holes (Çek Cumhuriyeti)
Çek Cumhuriyeti
27 Haziran 2021La Cartuja, SevillaBelçika1-0
Thorgan Hazard
Maçın Adamı : Thorgan Hazard (Belçika)
Portekiz
28 Haziran 2021Parken Stadium, KopenhagHırvatistan3-5
Unai Simon (og), Mislav Orsic, Mario Pasalic / Pablo Sarabia, Cesar Azpilicueta, Ferran Torres, Alvaro Morata, Mikel Oyarzabal
Maçın Adamı : Sergio Busquets (İspanya)
İspanya
28 Haziran 2021Arena Națională, BükreşFransa3-3
Karim Benzema (2), Paul Pogba / Haris Seferovic (2), Mario Gavranovic (4-5 pen.)
Maçın Adamı : Granit Xhaka (İsviçre)
İsviçre
29 Haziran 2021Wembley Stadium, Londraİngiltere2-0
Raheem Sterling, Harry Kane
Maçın Adamı : Harry Maguire (İngiltere)
Almanya
29 Haziran 2021Hampden Park, Glasgowİsveç1-2
Emil Forsberg / Oleksandr Zinchenko, Artem Dovbyk
Maçın Adamı : Oleksandr Zinchenko (Ukrayna)
Ukrayna

Çeyrek Final

02 Temmuz 2021Krestovsky Stadium, Saint Petersburgİspanya1-1
Xherdan Shaqiri / Denis Zakaria (k.k.)
Maçın Adamı : Unai Simon (İspanya)
İsviçre
02 Temmuz 2021Olympic Stadium, BakuBelçika1-2
Romelu Lukaku / Nicolo Barella, Lorenzo Insigne
Maçın Adamı : Lorenzo Insigne (İtalya)
İtalya
02 Temmuz 2021Allianz Arena, MunichÇek Cumhuriyeti1-2
Patrik Schick / Thomas Delaney, Kasper Dolberg
Maçın Adamı : Thomas Delaney (Danimarka)
Danimarka
03 Temmuz 2021Stadio Olimpico, Romeİngiltere4-0
Harry Kane (2), Harry Maguire, Jordan Henderson
Maçın Adamı : Harry Kane (İngiltere)
Ukrayna

Yarı Final

06 Temmuz 2021Wembley Stadium, Londraİtalya1-1
Federico Chiesa / Alvaro Morata (4-2 pen.)
Maçın Adamı : Federico Chiesa (İtalya)
İspanya
07 Temmuz 2021Wembley Stadium, Londraİngiltere2-1
Simon Kjaer (k.k.), Harry Kane / Mikkel Damsgaard
Maçın Adamı : Harry Kane (İngiltere)
Danimarka

Final

11 Temmuz 2021Wembley Stadium, Londraİtalya1-1
Leonardo Bonucci / Luke Shaw (3-2 pen.)
İngiltere

İstatistikler

Gol Krallığı
SıraFutbolcu (Takımı)Gol
1Cristiano Ronaldo (Portekiz)
Patrik Schick (Çekya)
5
2Emil Forsberg (İsveç)
Romelu Lukaku (Belçika)
Karim Benzema (Fransa)
Harry Kane (İngiltere)
4
3Georginip Wijnaldum (Hollanda)
Robert Lewandowski (Polonya)
Kasper Dolberg (Danimarka)
Raheem Sterling (İngiltere)
Hais Seferoviç (İsviçre)
Xherdan Shagiri (İsviçre)
3
Gol Krallığı
SıraFutbolcu (Takımı)Asist
1Steven Zuber (İsviçre)4
Pierre-Emile Hojberg (Danimarka)
Luke Shaw (İngiltere)
3
2Domenico Berardi (İtalya)
Rafa Silva (Portekiz)
Gareth Bale (Galler)
Robin Gosens (Almanya)
Joshua Kiimich (Almanya)
2

Turnuva Ödülleri

Turnuva OyuncusuGianluigi Donnarumma (İtalya)
Turnuvanın Genç OyuncusuPedri (İspanya)
Altın AyakkabıCristiano Ronaldo (Portekiz) 5 gol
Kaleci Defans Orta Saha Forvet
Gianluigi Donnarumma (İtalya) Harry Maguire (İngiltere)
Kyle Walker (İngiltere)
Leonardo Bonucci (İtalya)
Leonardo Spinazzola (İtalya)
Pierre-Emile Højbjerg (Danimarka)
Jorginho (İtalya)
Pedri (İspanya)
Romelu Lukaku (Belçika)
Raheem Sterling (İngiltere)
Federico Chiesa (İtalya)
20162024

Avrupa Futbol Şampiyonası