2020–21 Copa del Rey

2020–21 Copa del Rey, Copa del Rey'in 119'uncu senesidir. Kupayı kazanacak takım 2021–22 UEFA Avrupa Ligi grup aşamasında yer alacaktır. Hem kazananlar hem de ikinciler dört takımlı 2021–22 Supercopa de España'ya katılmaya hak kazanacak.

Program ve format

Round Draw date Date Fixtures Clubs Format detayı
Preliminary

29 Oct 2020

11 Nov 2020 10 126 → 116 New entries: Clubs qualified through the 2019–20 fifth tier.
Opponents seeding: Teams faced each other according to proximity criteria.
Local team seeding: Luck of the draw.
Knock-out tournament type: Single match
First round

16 Nov 2020

16 Dec 2020 56 116 → 60 New entries: All qualified teams except the four participants in the Supercopa de España.
Opponents seeding: Teams from La Liga faced teams from the lowest divisions. The four remaining teams face teams from Segunda División B.
Local team seeding: Match played at home of team in lower division.
Knock-out tournament type: Single match.
Second round TBD 6 Jan 2021 28 60 → 32 Opponents seeding: Teams from lowest divisions will face La Liga teams.
Local team seeding: Match played at home of team in lower division.
Knock-out tournament type: Single match
Round of 32 TBD 16 Jan 2021 16 32 → 16 New entries: Clubs participating in Supercopa de España gained entry.
Opponents seeding: Teams from lowest divisions will face La Liga teams.
Local team seeding: Match played at home of team in lower division.
Knock-out tournament type: Single match.
Round of 16 TBD 27 Jan 2021 8 16 → 8 Opponents seeding: Teams from lowest divisions will face La Liga teams.
Local team seeding: Match played at home of team in lower division.
Knock-out tournament type: Single match.
Quarterfinals TBD 3 Feb 2021 4 8 → 4 Opponents seeding: Luck of the draw.
Local team seeding: Match played at home of team in lower division.
Knock-out tournament type: Single match.
Semifinals   10 Feb 2021 2 4 → 2 Opponents seeding: Luck of the draw.
Local team seeding: Luck of the draw.
Knock-out tournament type: Double match.
3 Mar 2021
Final   18 Apr 2021 1 2 → 1 Single match at Estadio de La Cartuja, Seville. Both teams qualify for the 2021–22 Supercopa de España.
UEFA Europa League qualification: winner will qualify for the 2021–22 UEFA Europa League Group stage.

Eleme Turu

DateVenueTeam 1ScoreTeam 2
11 November 2020MelillaRusadir (5)1–2Rincón(5)
11 November 2020CeutaAUGC Deportiva (5)0–3Racing Murcia (4)
11 November 2020El EntregoTitánico (4)0–2Anaitasuna (4)
11 November 2020LogroñoRacing Rioja (4)3–0Colegios Diocesanos (4)
11 November 2020BarcelonaMontañesa (4)0–1Cantolagua (4)
11 November 2020Sant Llorenç des CardassarCardassar (4)0–0
(4–3 pen.)
Épila (4)
11 November 2020TomaresTomares (5)3–0Chinato (4)
11 November 2020MiengoMiengo (5)0–1Ribadumia (4)
11 November 2020MóstolesMóstoles (4)0–0
(4–5 pen.)
Marchamalo (4)
11 November 2020Santa María de GuíaGuía (4)0–1Buñol (5)

1. Tur

DateVenueTeam 1ScoreTeam 2
15 Aralık 2020PulpíAtlético Pulpileño (4)1-2
Pedro Montero / Moctar Sidi El Hacen (2)
Lugo (2)
15 Aralık 2020MarchamaloMarchamalo (4)2-3
Carlos Fernandez Avis, Jose Miguel Cerro / Rafa Mir (3)
Huesca (1)
15 Aralık 2020SevillaTomares (5)0-6
Enrique "Kike" Barja Afonso (2), Facundo Sebastián Roncaglia, Enric Gallego, Kike Saverio, Jonathan Calleri
Osasuna (1)
15 Aralık 2020EstellaCantolagua (4)0-5
Toni (2), Jota, José Luis Zalazar, Rubén Alcaraz Jiménez
Valladolid (1)
15 Aralık 2020SestaoSestao River (4)0-2
Samuel Shashoua, Emmanuel "Manu" Apeh
Tenerife (2)
15 Aralık 2020PortugaletePortugalete (3)1-0
David Valero Serrano
Ponferradina (2)
15 Aralık 2020LucenaCiudad de Lucena (4)0-3
Óscar Rodríguez, Luuk de Jong, Joan Jordán Moreno
Sevilla (1)
15 Aralık 2020OurenseOurense CF (4)0-1
Sergio Gonzales
Leganés (2)
15 Aralık 2020CoriaCoria (4)2-3
Iván Fernández, Mahíllo / Víctor Álvarez Rozada, Rafael Sebastián Mújica (2)
Oviedo (2)
30 Aralık 2020Sa PoblaPoblense (3)1-2
Alberto Fernandez Broens / Jordi Xumetra, Roger Barnils
Olot (3)
16 Aralık 2020VigoCoruxo (3)0-4Málaga (2)
16 Aralık 2020VillaviciosaLealtad (3)1-2Alcorcón (2)
16 Aralık 2020BurgosBurgos (3)2-0Andorra (3)
16 Aralık 2020AlbaceteQuintanar del Rey (4)1-2Sporting Gijón (2)
16 Aralık 2020L'Hospitalet de LlobregatL'Hospitalet (3)1-4Almería (2)
16 Aralık 2020San FernandoSan Fernando (3)0-2Castellón (2)
16 Aralık 2020CórdobaCórdoba (3)1-0Albacete (2)
23 Aralık 2020HaroHaro (3)2-1
Mikel Bueno, Ivan Garrido / Ivan Garrido
Linense (3)
16 Aralık 2020SoriaNumancia (3)4-1Lorca Deportiva (3)
16 Aralık 2020LorcaRacing Murcia (4)0-5
Sergio León (3), Giorgi Kochorashvili, Coke
Levante (1)
16 Aralık 2020Sant Llorenç des CardassarCardassar (4)0-3
Thomas Benoît Lemar, Ricard Sanchez, Šime Vrsaljko
Atlético Madrid (1)
16 Aralık 2020TerrassaTerrassa (4)2-4
Jaume Pascual, Alejandro Fernandez / Carlos Soler, Yunus Dimoara Musah, Gonçalo Guedes (2)
Valencia (1)
16 Aralık 2020Las RozasLas Rozas (3)1-0Mirandés (2)
16 Aralık 2020LlagosteraLlagostera (3)0-1Espanyol (2)
16 Aralık 2020IbizaCD Ibiza Islas Pitiusas (4)0-2Sabadell (2)
16 Aralık 2020PalmaAtlético Baleares (3)0-1Fuenlabrada (2)
16 Aralık 2020AmorebietaAmorebieta (3)1-0UD Logroñés (2)
16 Aralık 2020Villaviciosa de OdónInternacional (3)0-3Linares (3)
16 Aralık 2020GuijueloGuijuelo (3)0-1Mallorca (2)
16 Aralık 2020MajadahondaRayo Majadahonda (3)1-2
Fran Nunez / Javier Saura, Alex Vaquero
Yeclano (3)
16 Aralık 2020TorrelavegaGimnástica Torrelavega (4)1-2Zaragoza (2)
16 Aralık 2020MarbellaMarbella (3)1-0Lleida Esportiu (3)
16 Aralık 2020CalahorraCalahorra (3)0-1La Nucía (3)
23 Aralık 2020ZamoraZamora (3)2-1
Dani Hernandez, Raul Vallejo / Imanol Etxeberria Busto
SD Logroñés (3)
17 Aralık 2020AronaMarino (3)0-1
Alexandre Pla Peguero
Cornellà (3)
16 Aralık 2020BuñolBuñol (5)1-2
Daniel 'Dani' Pedro Calvo (kk) / Juan Francisco Martínez, Emiliano Ariel Rigoni
Elche (1)
16 Aralık 2020MálagaRincón (5)0-1
John Alberto Guidetti
Alavés (1)
16 Aralık 2020LeioaLeioa (3)0-6
Yeremi Jesús Pino, Fernando "Fer" Niño, Jaume Vicent Costa, Soufiane "Sofian" Chakla, Alejandro Millan, Alfonso Pedraza
Villarreal (1)
17 Aralık 2020La CoruñaDeportivo La Coruña (3)1-0El Ejido (3)
17 Aralık 2020NavalcarneroNavalcarnero (3)1-0Badajoz (3)
17 Aralık 2020AzkoitiaAnaitasuna (4)1-2
Markel Eskurtza / Enes Ünal, Angel Luiz Rodriguez
Getafe (1)
17 Aralık 2020RibadumiaRibadumia (4)0-2
Jon Ander Garrido, Filip Malbašić
Cádiz (1)
17 Aralık 2020PamplonaSan Juan (4)0-2
Kenedy, Jorge Molina Vidal
Granada (1)
17 Aralık 2020SegoviaGimnástica Segoviana (4)0-2Girona (2)
17 Aralık 2020TeruelTeruel (4)2-3Rayo Vallecano (2)
17 Aralık 2020IbizaUD Ibiza (3)2-1
Kwasi Sibo, Sergio Castel / Brais Abelenda
Compostela (3)
17 Aralık 2020LeónCultural Leonesa (3)1-0Villanovense (3)
17 Aralık 2020MurciaUCAM Murcia (3)0-2
Martín Montoya, Guido Rodríguez
Real Betis (1)
17 Aralık 2020Santa Eulària des RiuPeña Deportiva (3)4-1Tarazona (3)
17 Aralık 2020VareaVarea (4)0-4Las Palmas (2)
17 Aralık 2020PontevedraPontevedra (3)2-1Cartagena (2)
17 Aralık 2020AlcoyAlcoyano (3)4-1
Jonathan Niguez Esclapez, Mourad El Ghezouani, Juanan Casanova, Lopez Angel / Ignacio Altadill
Laredo (3)
17 Aralık 2020ArangurenMutilvera (3)1-0
Javier Brinol
Racing Santander (3)
17 Aralık 2020AlmendralejoExtremadura (3)1-2
Ruben Mesa / Enrique Dominguez, Juan Antonio Guillen Ruiz
Socuéllamos (3)
17 Aralık 2020HaroRacing Rioja (4)0-2
Pedro León Sánchez (2)
Eibar (1)
17 Aralık 2020OviedoLlanera (4)0-5
Lautaro De Léon, Nolito (2), Emre Mor, Hugo Mallo
Celta Vigo (1)

2. Tur

TarihŞehirEv Sahibi TakımSonuçMisafir Takım
05 Ocak 2021LinaresLinares (3)0-2
Oscar, Francisco Lara (og)
Sevilla (1)
05 Ocak 2021CórdobaCórdoba (3)1-0
Willy Ledesma
Getafe (1)
05 Ocak 2021IbizaUD Ibiza (3)5-2
Sergio Castel, Mateo Javier Perez, Manuel Molina, Angel Rodado / Santi Mina, Jordan Holsgrove
Celta Vigo (1)
05 Ocak 2021Zamora or LogroñoZamora (3)1-4
Carlos Ramos / Carlos Bacca, Yeremi Santos, Fer Nino, Daniel Raba
Villarreal (1)
05 Ocak 2021MarbellaMarbella (3)2-3
Esteban Granero, Irving Gudino / Kuki Zalazar, Oscar Plano (2)
Valladolid (1)
05 Ocak 2021AlcorcónAlcorcón (2)2-1
Ernesto Gomez, Jose Leon / Rai Nascimento
Zaragoza (2)
6 Ocak 2021ArangurenMutilvera (3)1-3
Javier Brinol / Juan Miranda, Emerson, Juanmi
Real Betis (1)
6 Ocak 2021LeónCultural Leonesa (3)1-2
Marc Rovirola / Jorge Molina, Darwin Machis
Granada (1)
6 Ocak 2021Sa Pobla or OlotOlot (3)0-3
Sanjurjo Oier, Ante Budimir, Enrique Barja
Osasuna (1)
6 Ocak 2021PortugaletePortugalete (3)1-2
Mario Musy / Sergio Leon (2)
Levante (1)
6 Ocak 2021La CoruñaDeportivo La Coruña (3)0-1
Luis Rioja
Alavés (1)
6 Ocak 2021CornellàCornellà (3)1-0
Adrian Jimenez
Atlético Madrid (1)
6 Ocak 2021La NucíaLa Nucía (3)0-1
Lucas Boye
Elche (1)
6 Ocak 2021SocuéllamosSocuéllamos (3)0-2
Kevin Bua, Miguel de la Fuente
Leganés (2)
6 Ocak 2021Haro or La LíneaHaro (3)1-3
Jon Iruarrizaga / Yacine Qasmi, Andres Martin (2)
Rayo Vallecano (2)
6 Ocak 2021BurgosBurgos (3)0-2
Wu Lei, Max Svensson
Espanyol (2)
6 Ocak 2021NavalcarneroNavalcarnero (3)1-0
Vava Guerreiro
Las Palmas (2)
6 Ocak 2021SoriaNumancia (3)1-2
Juan Menudo / Lucas Robertone (2)
Almería (2)
6 Ocak 2021CastellónCastellón (2)0-2
Valentin Vada, Carlos Ruiz
Tenerife (2)
6 Ocak 2021FuenlabradaFuenlabrada (2)2-0
Adrian Dieguezi Fran Gonzalez (og) / Aleksandar Trajkovski, Abdon Prats (7-6 pen.)
Mallorca (2)
6 Ocak 2021MálagaMálaga (2)1-0
Pablo Chavarria
Oviedo (2)
7 Ocak 2021PontevedraPontevedra (3)0-0
(4-5 pen.)
Cádiz (1)
7 Ocak 2021AlcoyAlcoyano (3)2-1
Mourad El Ghezouani / Jorge Molto / Jaime Seoane
Huesca (1)
7 Ocak 2021YeclaYeclano (3)1-4
Alberto Oca Martinez / Kangin Lee, Uros Racic, Ruben Sobrino, Thierry Correia
Valencia (1)
7 Ocak 2021Santa Eulària des RiuPeña Deportiva (3)0-0
(2-0 pen.)
Sabadell (2)
7 Ocak 2021AmorebietaAmorebieta (3)0-1
Cristian Salvador
Sporting Gijón (2)
7 Ocak 2021Las RozasLas Rozas (3)3-4
Mario Losada, Franco Mingo, Augusto Galvan / Yoshinori Muto, Quique, Pedro Leon, Sergi Enrich
Eibar (1)
7 Ocak 2021GironaGirona (2)2-1
Marcelo Djalo (og), Santiago Bueno / Chris Ramos
Lugo (2)

1/32 Turu

TarihStadyum, ŞehirEv Sahibi TakımSonuçMisafir Takım
16 Ocak 2021Santa Eulària des RiuPeña Deportiva (3)1-4
Fernando Andrada / Michel, Roque Mesa (2), Oscar Plano
Valladolid (1)
16 Ocak 2021Wanda MetropolitanoLeganés (2)0-1
Lucas Ocampos
Sevilla (1)
16 Ocak 2021MontiliviGirona (2)2-0
Valery Fernandez (2)
Cádiz (1)
16 Ocak 2021La Ciudad del FútbolFuenlabrada (2)1-1
Borja Garces / Cristian Antonio (og) (2-4 pen.)
Levante (1)
16 Ocak 2021Juegos Mediterráneos, AlmeríaAlmería (2)5-0
Umar Sadiq (2), Ager Aketxe, Rodrigo Battaglia (og), Juan Villar, Samuel Costa
Alavés (1)
16 Ocak 2021La Ciudad del FútbolRayo Vallecano (2)2-0
Bebe, Alejandro Catena Marugan
Elche (1)
17 Ocak 2021Mariano GonzálezNavalcarnero (3)3-1
Manu Jaimez, Juan Esnaider (2) / Yoshinori Muto
Eibar (1)
17 Ocak 2021La RosaledaMálaga (2)1-2
Caye Quintana / Fede Vico, Jorge Molina
Granada (1)
17 Ocak 2021La Ciudad del FútbolAlcorcón (2)0-2
Koba Koindredi, Manu Vallejo
Valencia (1)
17 Ocak 2021El MolinónSporting Gijón (2)0-2
Sergio Canales, Rodri
Real Betis (1)
17 Ocak 2021RCDE StadiumEspanyol (2)0-2
Javier Martinez Calvo, Kike Barja
Osasuna (1)
17 Ocak 2021Heliodoro Rodríguez LópezTenerife (2)0-1
Fer Nino
Villarreal (1)
20 Ocak 2021El CollaoAlcoyano (3)vReal Madrid (1)
20 Ocak 2021Nuevo ArcángelCórdoba (3)vReal Sociedad (1)
21 Ocak 2021 Stadium: Nou Camp MunicipalCornellà (3)vBarcelona (1)
21 Ocak 2021Can MissesUD Ibiza (3)vAthletic Bilbao (1)

1/16 Turu

Çeyrek Final

Yarı Final

Final

2019-202021-22

Copa Del Rey