2020/2021 Sigortashop Kadınlar 1. Ligi

  • Türkiye Kadınlar Birinci Voleybol Ligi ya da sponsorluk anlaşması gereğince Sigorta Shop Kadınlar Voleybol 1. Ligi, Türk voleybolunda Sultanlar Ligi’nden sonra en önemli lig konumundadır. 24 takımla A ve B grubu olarak iki ayrı grupta oynanacak ligden play-off’lar sonrası iki takım Sultanlar Ligi’ne yükselecektir.
  • 2020-2021 yılından itibaren lig 2 sezon boyunca Sigorta Shop Kadınlar Voleybol 1. Ligi olarak anılmaya başlamıştır.

Statü

Voleybol Federasyonu tarafından Kadınlar da A ve B Grupları 12 Takımlı olarak ayrılan her grup, müsabakalarını kendi arasında deplasmanlı İki devreli lig usulüne göre oynar.

Deplasmanlı İki Devreli Lig usulüne göre oynanan müsabakalar sonucunda A ve B grubunda 1., 2. 3. ve 4.  sırayı elde eden toplam 8 takım, Yarı Finallere katılmaya hak kazanır.

I. Etap müsabakaları sonunda aldıkları puana göre yapılan sıralamada A ve B Gruplarında son üç sırayı alan takımlar 2. Lige düşer. (İki grubun 10,11 ve 12.’ci takımları).

YARI FİNAL:  Federasyonca iki gruba ayrılan takımlar,  Federasyonca belirlenen bir ilde Tek Devreli Lig usulüne göre  turnuva maçları oynarlar. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar  Final Grubuna katılmaya hak kazanırlar.

FİNAL: Yarı Final müsabakaları sonucunda finale çıkan 4 takım, Federasyonca belirlenecek ilde tek devreli lig usulüne göre turnuva oynarlar.

Final müsabakaları sonunda alınan puanlara göre yapılan sıralamada 1. ve 2. sırayı elde eden takımlar Türkiye Vestel Venus Sultanlar Ligine yükselirler.

Normal Sezon

A Grubu

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1Edremit Bld. Altınoluk2220263-1060Play-of Yarı Final
2Karşıyaka2219358-1957Play-of Yarı Final
3İstanbul BBSK2217556-2850Play-of Yarı Final
4Göztepe2214848-3741Play-of Yarı Final
5Çanakkale Belediyesi2213949-3739
6Vakıfbank-222121044-3636
7Büyükçekmece Voleybol Akademi22111140-4230
8Fenerbahçe-22291337-4626
9Özel Gelişim Koleji2271530-5221
10Çiftlikköy Bld.2251723-56162021-22 TVF 2. Lig
11Mehmet Erdem Marmara Akademi2231923-58132021-22 TVF 2. Lig
12İzmirspor2222011-6172021-22 TVF 2. Lig
TakımVKFKSKEDRFBİBBBÇKÇFTÇNKMAMÖGKİZMGÖZ
Vakıfbank1-30-33-02-33-13-01-33-13-01-3
Karşıyaka3-00-33-13-03-03-03-13-03-03-1
Edremit Bld. Altınoluk3-13-03-03-03-03-02-33-13-03-03-0
Fenerbahçe3-01-33-10-33-03-23-01-33-21-3
İstanbul BBSK3-13-12-33-03-03-03-23-13-13-13-0
Büyükçekmece Voleybol Akademi1-31-30-33-11-33-20-33-23-03-0
Çiftlikköy Bld.0-30-32-30-30-33-23-13-00-3
Çanakkale Belediyesi1-33-23-13-11-33-03-03-01-3
Mehmet Erdem Marmara Akademi0-30-30-31-30-33-12-32-33-01-3
Özel Gelişim Koleji2-30-30-33-23-22-31-33-03-00-31-3
İzmirspor0-31-30-30-30-30-33-10-30-30-31-3
Göztepe1-30-30-33-12-33-23-03-23-03-03-0

B Grubu

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1Bolu Bld.2018256-2050Play-of Yarı Final
2Sigorta Shop Kalecik Bld.2015550-2246Play-of Yarı Final
3Nevşehir Bld.2014646-2641Play-of Yarı Final
4Adam Voleybol2013747-3336Play-of Yarı Final
5Generali Sigorta Sakarya Voleybol2012844-3236
6Çukurova Bld.2011943-3235
7TED Ankara Koleji2091137-3531
8Turkuaz Seramik OSB Teknik Koleji Gençlik2081228-4023
9Merinos2071334-4324
10Numune Gençlik2031711-5582021-22 TVF 2. Lig
11Antalyaspor200203-6002021-22 TVF 2. Lig
Pursaklar Voleybol İhtisas2021-22 TVF 2. Lig
Ligden Çekildi
TakımBOLADMNEVÇUKMERNUMKOLANTTEDSAKKAL
Bolu Bld.3-13-13-23-23-03-03-03-13-23-0
Adam Voleybol1-33-03-13-23-03-03-03-03-22-3
Nevşehir Bld.3-13-13-03-03-03-03-03-21-33-2
Çukurova Bld.2-33-23-03-13-02-33-03-02-30-3
Merinos0-32-31-33-13-03-23-03-21-31-3
Numune Gençlik1-30-30-30-33-20-33-10-30-30-3
Turkuaz Seramik OSB Teknik Koleji Gençlik0-31-33-00-30-33-03-00-33-10-3
Antalyaspor0-30-30-30-30-31-31-30-30-30-3
TED Ankara Koleji1-32-30-32-33-13-03-13-03-03-0
Generali Sigorta Sakarya Voleybol0-32-33-21-33-03-03-03-03-00-3
Sigorta ShopKalecik Bld.3-13-11-33-03-03-13-03-03-02-3

Play-Off Yarı Final / Bursa

I Grubu

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1Play-of Final
2Play-of Final
3
4
13-04-2021Cengiz Göllü Spor Salonu, BursaEdremit Bld. AltınolukGöztepe SK
13-04-2021Cengiz Göllü Spor Salonu, BursaSigorta Shop Kalecik BelediyesiNevşehir Belediyesi
14-04-2021Cengiz Göllü Spor Salonu, BursaGöztepe SKSigorta Shop Kalecik Belediyesi
14-04-2021Cengiz Göllü Spor Salonu, BursaNevşehir BelediyesiEdremit Bld. Altınoluk
15-04-2021Cengiz Göllü Spor Salonu, BursaNevşehir BelediyesiGöztepe SK
15-04-2021Cengiz Göllü Spor Salonu, BursaEdremit Bld. AltınolukSigorta Shop Kalecik Belediyesi

II Grubu

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1Play-of Final
2Play-of Final
3
4
13-04-2021Cengiz Göllü Spor Salonu, BursaBolu BelediyesiAdam Voleybol
13-04-2021Cengiz Göllü Spor Salonu, BursaKarşıyakaİstanbul BBSK
14-04-2021Cengiz Göllü Spor Salonu, BursaAdam VoleybolKarşıyaka
14-04-2021Cengiz Göllü Spor Salonu, Bursaİstanbul BBSKBolu Belediyesi
15-04-2021Cengiz Göllü Spor Salonu, Bursaİstanbul BBSKAdam Voleybol
15-04-2021Cengiz Göllü Spor Salonu, BursaBolu BelediyesiKarşıyaka

Play-Off Final

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1– Şampiyon
– 2021-22 Sultanlar Ligi
22021-22 Sultanlar Ligi
3
4

2019-202021-22

Türkiye Kadınlar Birinci Voleybol Ligi