2020/2021 Men’s European League

Qualification Round 1

DateTeam 1Agg.Team 2First
Match
Second
Match
29/30 August 2020
05/06 September 2020
AHC Potaissa Turda56-53HRK Gorica24-2632-27
29/30 August 2020
05/06 September 2020
HC Dobrogea Sud Constanta54-45HC Victor26-1828-27
29/30 August 2020
05/06 September 2020
SKA Minsk50-56HC CSKA Moscow25-2525-31
28 August 2020
05/06 September 2020
HEDO-B Braun Gyöngyös58-46HC Butel Skopje34-2124-25
29/30 August 2020
05/06 September 2020
HC Metalurg60-57RK Spacva Vibkovci35-2825-29
29 August 2020
05/06 September 2020
Club de Futebol Os Belenenses49-56RK Trimo Trebnje23-2826-28
29 August 2020
05/06 September 2020
HC Kriens-Luzern57-46RK Dubrava29-2728-19
29 August 2020
05/06 September 2020
PAUC Handball25-30Bidasoa Irun25-30
29 August 2020
05/06 September 2020
SL Benfica62-64Aon Fivers28-2634-38
29 August 2020
05/06 September 2020
Skjern Handbold53-51HK Malmö27-2626-25
3 August 2020
05/06 September 2020
Bjerringbro-Silkeborg57-51MT Melsungen31-2726-24
06 September 2020Pfadi WinterthurEsch
Azoty-Pulawy20-0Haslum HK10-010-0
Kristianstad20-0OF Arendal10-010-0

Qualification Round 2

DateTeam 1Agg.Team 2First
Match
Second
Match
22-09-2020HC Metalurg47-46HC Kriens-Luzern26-2421-22
22-09-2020RK Trimp Trebnje23-22Balatonfüredi KSE23-22
22-09-2020Bidasoa Irun54-56RK Nexe30-2724-29
22-09-2020Bjerringbro-Silkeborg50-55HC CSKA Moscow26-2324-32
22-09-2020GOG Gudme64-59Pfadi Winterthur33-2431-35
22-09-2020HC Dobrogea Sud Constanta48-49Sporting CP27-2721-22
22-09-2020HEDO-B Braun Gyöngyös47-61Füchse Berlin23-2524-36
22-09-2020KS Azoty-Pulawy SA46-49IFK Krinstianstad24-2522-24
22-09-2020Skjern Handball60-63Montpellier HB31-3029-33
22-09-2020TTH Holstebro49-54Rhein-Neckar Löwen22-2827-26
22-09-2020AHC Potaissa Turda62-66Fenix Toulouse Handball35-3527-31
22-09-2020BM Benidorm34-31Fivers34-31

Group Phase

Group A

TeamPld.WDLGoalsPts.QualificationADEWİSCHEKTOUFİVHCM
Abanca Ademar Leon26-2630-2841-32
Orlen Wisla Plock27-2532-23
Chekhovskie medvedi27-28
Fenix Toulouse Handball28-2825-2633-29
Aon Fivers3-330-3237-32
HC Metalurg

Group B

TeamPld.WDLGoalsPts.QualificationUSAMDİNPREFÜCSPOIFK
USAM Nimes Gard27-2424-25
C.S. Dinamo Bucuresti29-2726-2625-27
TATRAN Presov22-2822-27
Füchse Berlin33-2935-2730-23
Sporting CP26-30
IFK Kristianstad31-2232-2527-32

Group C

TeamPld.WDLGoalsPts.QualificationMAGALİBJKMONRKNCSK
SC Magdeburg28-2337-30
Alingas HK30-2925-3323-27
Beşiktaş AYGAZ23-4124-3223-35
Montpellier HB32-2140-16
RK Nexe24-3222-23
HC CSKA Moscow32-2429-18

Group D

TeamPld.WDLGoalsPts.QualificationGRUKADEURRHEGOGTRİ
Grundfos Tatabanya KC26-3232-3526-28
Kadetten Schaffhausen29-28
HC Eurofarm Pelister25-2533-26
Rhein-Neckar Löwen30-2828-20
GOG Gudme30-2830-2932-37
RK Trimo Trebnje28-24