2020/2021 TVF Erkekler Voleybol 1. Ligi

Türkiye Erkekler Voleybol Birinci Ligi, Türk voleybolunda Efeler Ligi’den sonra en önemli lig konumundadır. 24 takımla A ve B grubu olarak iki ayrı grupta oynanacak ligden play-off’lar sonrası iki takım Efeler Ligi’ne yükselecektir.

Statü

Voleybol Federasyonu tarafından Bayanlarda A ve B Grupları 12 Takımlı olarak ayrılan her grup, müsabakalarını kendi arasında deplasmanlı İki devreli lig usulüne göre oynar.

Deplasmanlı İki Devreli Lig usulüne göre oynanan müsabakalar sonucunda A ve B grubunda 1., 2. 3. ve 4.  sırayı elde eden toplam 8 takım, Yarı Finallere katılmaya hak kazanır.

I. Etap müsabakaları sonunda aldıkları puana göre yapılan sıralamada A ve B Gruplarında son üç sırayı alan takımlar 2. Lige düşer. (İki grubun 10,11 ve 12.’ci takımları).

YARI FİNAL:  Federasyonca iki gruba ayrılan takımlar,  Federasyonca belirlenen bir ilde Tek Devreli Lig usulüne göre  turnuva maçları oynarlar. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar  Final Grubuna katılmaya hak kazanırlar.

FİNAL: Yarı Final müsabakaları sonucunda finale çıkan 4 takım, Federasyonca belirlenecek ilde tek devreli lig usulüne göre turnuva oynarlar.

Final müsabakaları sonunda alınan puanlara göre yapılan sıralamada 1. ve 2. sırayı elde eden takımlar Türkiye Efeler Ligine yükselirler.

Normal Sezon

A Grubu

SıraTakımlarOGMAS/VSPuanAçıklama
1Milas Belediyesi2219357-1857Play-of Yarı Final
2Alanya Belediyesi2217555-3050Play-of Yarı Final
3Saint Joseph2216655-2746Play-of Yarı Final
4Jeopark Kula Belediyesi2214847-3739Play-of Yarı Final
5Kocaeli BŞB. Kağıtspor22121044-3737
6Konya B.Ş. Belediyesi22121045-4136
7Maliye İhtisas22101243-4827
8Global Connect Travel Düzce GSK2291341-5127
9Bigadiç Belediyesi2291338-5127
10Ziraat Bankkart2271534-5322Küme Düşme TVF 2. Lig 2021-2022
11Melikgazi Belediyesi2251729-5516Küme Düşme TVF 2. Lig 2021-2022
12Halkbank2222023-639Küme Düşme TVF 2. Lig 2021-2022

B Grubu

SıraTakımlarOGMAS/VSPuanAçıklama
1Yeni Kızıltepespor2217558-1953Play-of Yarı Final
2Hatay B.Ş. Belediyesi2217558-2750Play-of Yarı Final
3Cizre Belediyesi2217557-2750Play-of Yarı Final
4Akkuş Belediyesi2216653-2647Play-of Yarı Final
5TÜRŞAD2216653-3045
6Malatya B.Ş. Belediyesi22111136-4131
7Niksar Belediyesi2291338-4530
8Yurt Grup Erzin Yeşilkent Spor2291333-4429
9Şanlıurfa B.Ş. Belediyesi2281435-4923
10Dinamik Gençlik2261629-5418Küme Düşme TVF 2. Lig 2021-2022
11Ünsal Group Şiran Akademi2261624-5218Küme Düşme TVF 2. Lig 2021-2022
12Asur Gençlik220226-662Küme Düşme TVF 2. Lig 2021-2022
2020/2021 Erkekler 1. Ligi Normal Sezon Sonuçları

Play-Off Yarı Final / Bursa

I Grubu

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1Cizre Belediyesi1103-03Play-of Final
2Jeopark Kula Belediyesi1103-03Play-of Final
3Milas Belediyesi1010-30
4Hatay BŞB.1010-30
14-04-2021Başkent Voleybol Salonu, AnkaraMilas Belediyesi0-3
(23-25, 21-25, 26-28)
Jeopark Kula Belediyesi
14-04-2021Başkent Voleybol Salonu, AnkaraHatay BŞB.0-3
(25-27, 23-25, 17-25)
Cizre Belediyesi
15-04-2021Başkent Voleybol Salonu, AnkaraJeopark Kula BelediyesiHatay BŞB.
15-04-2021Başkent Voleybol Salonu, AnkaraCizre BelediyesiMilas Belediyesi
16-04-2021Başkent Voleybol Salonu, AnkaraCizre BelediyesiJeopark Kula Belediyesi
16-04-2021Başkent Voleybol Salonu, AnkaraMilas BelediyesiHatay BŞB.

II Grubu

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1Play-of Final
2Play-of Final
3
4
14-04-2021Başkent Voleybol Salonu, AnkaraYeni Kızıltepe SKAkkuş Belediyesi
14-04-2021Başkent Voleybol Salonu, AnkaraAlanya BelediyesiSaint Joseph
15-04-2021Başkent Voleybol Salonu, AnkaraAkkuş BelediyesiAlanya Belediyesi
15-04-2021Başkent Voleybol Salonu, AnkaraSaint JosephYeni Kızıltepe SK
16-04-2021Başkent Voleybol Salonu, AnkaraSaint JosephAkkuş Belediyesi
16-04-2021Başkent Voleybol Salonu, AnkaraYeni Kızıltepe SKAlanya Belediyesi

Play-Off Final

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1– Şampiyon
– 2021-22 Efeler Ligi
22021-22 Efeler Ligi
3
4