2019 Golden European League

Participating Team

BelgiumLatviaSlovakiaTurkeyCroatiaEstonia
SpainNetherlandsBelarusCzech RepublicFinlandUkraine

League Round

Pool A      
RankTeamWLSetsPointsQualification
1Turkey6018-218Final Round
1Latvia3311-1210
1Slovakia249-156
1Belgium158-172
DateHostHost TeamScoreAway Team
05/26/2019SivasTurkey 3–0
(25-21, 26-24, 25-20)
 Latvia
05/26/2019BrussellBelgium 3–2
(14-25, 21-25, 25-19, 25-21, 15-13)
 Slovakia
05/29/2019RigaLatvia 2–3
(21-25, 29-27, 26-24, 16-25, 17-19)
 Slovakia
05/29/2019BrussellBelgium 1–3
(25-22, 14-25, 22-25, 21-25)
 Turkey
1 JunNitraSlovakia 0–3
(20-25, 18-25, 17-25)
 Turkey
2 JunRigaLatvia 3–1
(22-25, 25-19, 25-20, 25-21)
 Belgium
8 JunMalatyaTurkey 3–0
(25-15, 25-11, 25-17)
 Slovakia
9 JunTBDBelgium 1–3
(25-16, 21-25, 22-25, 23-25)
 Latvia
12 JunTBDSlovakia 1–3
(22-25, 15-25, 25-16, 21-25)
 Latvia
12 JunTrabzonTurkey 3–1
(25-20, 23-25, 25-14, 25-16)
 Belgium
15 JunRigaLatvia 0–3
(18-25, 16-25, 14-25)
 Turkey
15 JunNitraSlovakia 3–1
(21-25, 25-22, 25-20, 25-21)
 Belgium
Pool B
RankTeamWLSetsPointsQualification
1Netherlands4214-1210Final Round
1Spain3314-1011
1Estonia3313-1111Final Round (Hosts)
1 Croatia248-164
DateTimeHost TeamScoreAway Team
05/25/2019TBDSpain 3–1
(25-18, 25-18, 21-25, 25-19)
 Estonia
05/26/2019TBDNetherlands 3–2
(25-20, 17-25, 26-24, 20-25, 15-10)
 Croatia
05/29/2019TBDSpain 2–3
(16-25, 25-18, 24-26, 25-22, 12-15)
 Netherlands
05/29/2019TBDCroatia 3–1
(24-26, 25-10, 25-13, 25-21)
 Estonia
1 JunTBDEstonia 3–2
(25-22, 25-23, 19-25, 20-25, 16-14)
 Netherlands
2 JunTBDCroatia 0–3
(22-25, 22-25, 15-25)
 Spain
8 JunTBDEstonia 3–2
(27-29, 17-25, 25-13, 25-21, 15-10)
 Croatia
9 JunTBDNetherlands 3–2
(25-15, 25-23, 22-25, 20-25, 15-11)
 Spain
12 JunTBDSpain 1–3
(19-25, 25-23, 28-30, 20-25)
 Croatia
12 JunTBDNetherlands 3–0
(25-19, 25-17, 25-17)
 Estonia
15 JunTBDEstonia 0–3
(24-26, 23-25, 20-25)
 Spain
15 JunTBDCroatia 3–0
(25-19, 25-23, 25-22)
 Netherlands
Pool C
RankTeamWLSetsPointsQualification
1Belarus4215-813Final Round
1Czech Republic4215-912
1Finland4213-1210
1Ukraine064-181
DateTimeHost TeamScoreAway Team
05/25/2019TBDFinland 1–3
(30-28, 22-25, 17-25, 22-25)
 Ukraine
05/26/2019TBDBelarus 3–1
(19-25, 25-18, 25-20, 27-25)
 Czech Republic
05/29/2019TBDCzech Republic 3–2
(17-25, 20-25, 25-18, 25-18, 15-13)
 Ukraine
05/29/2019TBDBelarus 3–0
(25-23, 25-23, 25-20)
 Finland
1 JunTBDBelarus 3–1
(25-18, 25-22, 20-25, 26-24)
 Ukraine
2 JunTBDCzech Republic 3–1
(17-25, 25-22, 25-15, 25-22)
 Finland
8 JunTBDCzech Republic 3–1
(25-21, 25-18, 19-25, 25-23)
 Belarus
9 JunTBDUkraine 3–0
(25-16, 25-20, 25-23)
 Finland
12 JunTBDFinland 0–3
(22-25, 23-25, 20-25)
 Belarus
12 JunTBDUkraine 3–0
(25-20, 25-20, 25-13)
 Czech Republic
15 JunTBDFinland 2–3
(25-18, 25-27, 15-25, 25-21, 13-15)
 Czech Republic
15 JunTBDUkraine 3–2
(23-25, 25-23, 25-22, 23-22, 15-11)
 Belarus

Final Round / Estonia

Semi Finals

DateVenuesTeam 1ScoreTeam 2
21-06-2019Saku Suurhall, Tallinn, Netherlands1-3
(22-25, 31-29, 19-25, 21-2)
Belarus
21-06-2019 Saku Suurhall, Tallinn, Turkey3-1
(25-23, 22-25, 25-21, 28-26)
Estonia

3rd place match

DateVenuesTeam 1ScoreTeam 2
22-06-2019Saku Suurhall, Tallinn, Netherlands3-0
(25-22, 25-16, 25-16)
Estonia

Final

DateVenuesTeam 1ScoreTeam 2
22-06-2019 Saku Suurhall, Tallinn, Belarus0-3
(16-25, 21-25, 19-25)
Turkey

Awards

Most Valuable Player Arslan Ekşi (Turkey)
Best Setter
Best Outside Spikers
Best Middle Blockers
Best Opposite Spiker
Best Libero

Standings

RankTeamNote
1TurkeyChampion
Challenger Cup
2BelarusFinalist
Challenger Cup
3NetherlandsThird
4EstoniaFourth

Champion Team Squads

İzzet Ünver, Çağatay Durmaz, Burutay Subaşı, Yasin Aydın, Arslan Ekşi, Yiğit Gülmezoğlu, Adis Lagumdzija, Oğuzhan Karasu, Metin Toy, Burak Mert, Doğukan Ulu, Ertuğrul Gazi Metin, Oğuşcan Yatgın, Volkan Döne Head Coach : Nedim Özbey

European League