2019 Copa Sudamericano

CONMEBOL Sudamericana logo (2017).svg

Current Copa Sudamericana official logo, in use since 2017
Founded 2002; 17 years ago
Region South America (CONMEBOL)
Number of teams 47 (from 10 associations)
Qualifier for Recopa Sudamericana
Suruga Bank Championship
Related competitions Copa Libertadores
Current champions Brazil Athletico Paranaense
(1st title)
Most successful club(s) Argentina Boca Juniors
Argentina Independiente
(2 titles each)
Television broadcasters List of broadcasters
Website Official website

First Stage

  FİRST STAGE  
05-02-2019
19-02-2019
Unión La Calera0-0
1-1
Walter Ariel Bou / Everaldo Stum
ChapecoenseUnión La Calera
Second Stage
06-02-2019
20-02-2019
Botafogo1-0
Erik Nascimento Lima
3-0
Erik Nascimento Lima (2), Alex Santana
Defensa y JusticiaBotafogo
Second Stage
07-02-2019
21-02-2019
Deportivo Santaní 1-1
Blas Diaz / Juan David Rodriguez
2-0
Cristhian Aguada, Ivan Cazal
Once CaldasDeportivo Santaní
Second Stage
07-02-2019
21-02-2019
Bahia0-1
Juan Ignacio Ramirez
0-0
LiverpoolLiverpool
Second Stage
12-02-2019
26-02-2019
River Plate0-0
1-1
Mauro Andrés Da Luz / Yeferson Julio Soteldo
SantosRiver Plate
Second Stage
12-02-2019
28-02-2019
Macará2-1
Ronald Champang, Carlos Alexi Arboleda / Gualberto Mojica Olmos
3-0
Michael Estrada (3)
GuabiráMacará
Second Stage
13-02-2019
21-03-2019
Fluminense0-0
2-1
Everaldo, Luciano Neves / Jason Flores
Deportes AntofagastaFluminense
Second Stage
14-02-2019
27-02-2019
Royal Pari2-1
Thiago Ribeiro, Mauro Milano / Facundo Gabriel Coria
1-2
John Jairo Mosquera / Pablo Soda, Martin E.Garcia (4-2 p.=
MonagasRoyal Pari
Second Stage
14-02-2019
27-02-2019
Corinthians1-1
Gustavo / Andres Rios
1-1
Vágner Love / Jonatan Ezequiel Cristaldo (5-4 p.)
RacingCorinthians
Second Stage
19-03-2019
16-04-2019
Deportivo Municipal 0-3
Marcelo Estigarribia, Luis Miguel Rodriguez, Cristian Bernardi
0-2
Tomas Sandoval (2)
CA ColónCA Colón
Second Stage
19-03-2019
18-04-2019
Unión Española1-1
David Llanos / Esteban Rivas
1-1
Jose Aja / Alejandro Rebola (6-5 p.)
Mushuc RunaUnión Española
Second Stage
19-03-2019
16-04-2019
Nacional Potosí 0-1
Brayan Moya
1-0
Vladimir Castellon
(0-2 p.)
ZuliaZulia
Second Stage
20-03-2019
16-04-2019
Independiente0-0
0-0
(3-4 p.)
La EquidadLa Equidad
Second Stage
20-03-2019
17-04-2019
CA Unión2-0
Nicolas Mazzola, Augusto Lotti
0-2
Alejandro Cabeza, Yeimar Gomez Andrade (og) (2-4 p.)
Independiente del ValleIndependiente del Valle
Second Stage
21-03-2019
18-04-2019
Montevideo Wanderers2-0
Damian Macaluso, Christian Bravo
1-1
Rodrigo Pastorini / Ricardo Enrigue Salcedo
Sport HuancayoMontevideo Wanderers
Second Stage
21-03-2019
17-04-2019
Rionegro Águilas1-1
Lucas Mugni (og) / Lucas Mugni
1-1
Jader Obria / Jose Alfredo Castillo (3-0 p.)
Oriente PetroleroRionegro Águilas
Second Stage
02-04-2019
30-04-2019
Universidad Católica0-1
Esteban Paredes
1-0
Jeison Daniel Vasguez (3-0 p.)
Colo-ColoUniversidad Católica
Second Stage
02-04-2019
01-05-2019
Mineros1-0
Wilson Cuero
0-1
Carlos Villagra (3-4 p.)
Sol de AméricaSol de América
Second Stage
03-04-2019
01-05-2019
Independiente 4-1
Emanuel Britez, Angel Arturo Perez, Juan Sanchez Mino, Silvio Romero / Jeferson Collazos Viveros
2-1
Pablo Hernandez, Cecilio Dominguez / Hector Lacherre
BinacionalIndependiente
Second Stage
03-04-2019
30-04-2019
Universidad Técnica de Cajamarca1-1
Jarlin Medarso Q.Leon / Rodrigo Izguierdo
1-3
Emiliano Ciucci / Jose Luis Tancredi, Richard Pellejero (2)
CA CerroCA Cerro
Second Stage
04-04-2019
02-05-2019
Deportivo Cali1-0
KevinAndres Velasco Bonilla
0-1
Alberto Contrera (4-1 p.)
GuaraníDeportivo Cali
Second Stage
04-04-2019
02-05-2019
Argentinos Juniors2-0
Edson Armando Vielma, Damian Batallini
0-1
Wilson Mena
Estudiantes de MéridaArgentinos Juniors
Second Stage

Second Stage

DateHost TeamScoreAway Team
22-05-2019La Equidad2-0
Hansel Orlando, Carlos Peralta
Deportivo Santaní
29-05-2019Deportivo Santaní1-2
Alexis Gonzalez / Hansel Zapata, Carlos Peralta
La Equidad
La Equidad
Third Round
23-05-2019Independiente del Valle5-0
Cristian Pellerano, Alejandro Cabeza (2), Anthony Landazuri, Cristian Dajome
Universidad Católica
30-05-2019Universidad Católica3-2
Jaime Carreo, Duvier Riascos, Angelo Preciado (og) / Cristian Dajome, Alan Franco
Independiente del Valle
Independiente del Valle
Third Round
23-05-2019Fluminense4-1
Joo Pedro (3), Luciano / Hernan Barcos
Atlético Nacional
29-05-2019Atlético Nacional1-0
Hernan Barcos
Fluminense
Fluminense
Third Round
21-05-2019Unión Española0-3
Christofer Gonzales, Christian Ortiz (2)
Sporting Cristal
28-05-2019Sporting Cristal3-0
Cristian Palacios, Christian Ortiz, Christofer Gonzales
Unión Española
Sporting Cristal
Third Round
23-05-2019Argentinos Juniors1-0
Carlos Quintana
Deportes Tolima
30-05-2019Deportes Tolima0-0
Argentinos Juniors
Argentinos Juniors
Third Round
23-05-2019Montevideo Wanderers0-0C.A Cerro
30-05-2019C.A. Cerro0-1
Rodrigo Pastorini
Montevideo Wanderers
Montevideo Wanderers
Third Round
21-05-2019Universidad Católica6-0
Edison Carcelen, Jeison Vasguez, Bruno Vides, Walter Chala, Bryan Ona, Gustavo Cortez
FBC Melgar
28-05-2019FBC Melgar0-0Universidad Católica
Universidad Católica
Third Round
21-05-2019Unión La Calera1-0
Franco Lobos
Atlético Mineiro
28-05-2019Atlético Mineiro1-0
Alerrandro (3-0 pen.)
Unión La Calera
Atlético Mineiro
Third Round
22-05-2019Sol de América0-1
Erik Lima
Botafogo
29-05-2019Botafogo4-0
Cicero, Luiz Fernando, Gustavo, Diego Souza
Sol de América
Botafogo
Third Round
21-05-2019Rionegro Águilas3-2
Edgar Sanchez, Kevin Salazar, Jader Obrian / Cecilio Dominguez, Silvio Romero
Independiente
28-05-2019Independiente2-0
Silvio Romero, Cecilio Dominguez
Rionegro Águilas
Independiente
Third Round
23-05-2019Corinthians2-0
Wagner Love, Gustavo
Deportivo Lara
30-05-2019Deportivo Lara0-2
Junior Urso, Junior Sornoza
Corinthians
Corinthians
Third Round
21-05-2019River Plate0-0CA Colón
28-05-2019CA Colón3-1
Cristian Bernardi, Wilson Morelo, Nicolas Leguizamn / Mauro Da Luz
River Plate
CA Colón
Third Round
22-05-2019Zulia FC2-1
Bryan Velasguez Moya (2) / Nicolas Diaz
Palestino
29-05-2019Palestino0-1
Eder Hernandez
Zulia FC
Zulia FC
Third Round
22-05-2019Deportivo Cali 1-1
Carlos Mario Rodriguez / Gaston Rodriguez Maeso
Peñarol
29-05-2019Peñarol2-0
Agustin Canobbio, Walter Gargano
Deportivo Cali
Peñarol
Third Round
21-05-2019Royal Pari1-0
Jhon Mosguera
Macara
28-05-2019Macara3-2
Jonathan De la Cruz, Galo Corozo, Flavio Ciampichetti / Mauro Milano, Jos Chavez
Royal Pari
Royal Pari
Third Round
22-05-2019Liverpool1-0
Maxixmiliano Bajter
Caracas
28-05-2019Caracas2-0
Jesus Arrieta, Ricardo Andreutti
Liverpool
Caracas
Third Round

Final Stage

Round of 16

Team 1Agg.Team 21st leg2nd leg
Royal Pari  2–4La Equidad1–2
Rodrigo Vargas Castillo / Ethan Gonzalez (2)
1–2
Jhon Mosquera / Ethan Gonzalez, Jaider Riquett
Caracas  0–2Independiente del Valle0–00–2
Alan Franco, Cristian Dajome
Peñarol  2-5Fluminense1–2
Gaston Rodriguez / Yony Gonzalez (2)
1-3
Lucas Viatri / Marcos Paulo (2), Yony Gonzales
Zulia3-3Sporting Cristal1–0
Frank Feltscher
2-3
Andres Maldonado, Bryan Josue Moya / Kevin Sandoval (2), Christofer Gonzales
Colón1–1
(4–3 pen.)
Argentinos Juniors0–1
Matias Romero
1–0
Christian Bernardi (4-3 pen.)
Corinthians  4-1Montevideo Wanderers2-0
Clayson, Pedrinho
2-1
Vagner Love (2) / Christian Bravo
Independiente3-3Universidad Católica1-0
Pablo Pedro Hernandez
2-3
Martin Benitez, Pablo Hernandez / Bruno Leonel Vides, Walter Chala, Luis Amarilla
Botafogo  0-3Atlético Mineiro0–1
Vinícius Goes
0-2
Fabio Santos, Vinicius Barbosa

Quarterfinals

Team 1Agg.Team 21st leg2nd leg
Atletico Mineiro2-1La Equidad2-1
Jair Rodrigues, Elias Mendes / Camacho
3-1
Rever, Yimmi Chara, Elias / Matias Mier
Independiente2-2Independiente del Valle2-1
Silvio Romero (2) / Jhon Jairo Sanchez
0-1
Dani Nieto
Corinthians1-1Fluminense0-01-1
Pedrinho / Pablo Dyego
Zulia1-4Colón1-0
Abel Casguete
0-4
Wilson Morelo, Luis Miguel Rodriguez, Tomas Chancalay, Federico Lertora

Semi Finals

Team 1 Agg.Team 2 1st leg 2nd leg
CA Colon3-3
(4-3 pen.)
Atletico Mineiro2-1
Wilson Morelo, Luis Miguel Rodriguez / Yimmi Chara
1-2
Luis Miguel Rodriguez / Franco Di Santo, Yimmi Chara (3-4 pen.)
Corinthians2-4Independiente del Valle0-2
Gabriel Torres (2)
2-2
Mauro Boselli, Clayson / Jhon Jairo Sanchez, Alejandro Cabeza
DateHostTeam 1ScoreTeam 2
09-11-2019Asunción, ParaguayIndependiente del Valle3-1
Fernando León, Jhon Jairo Sánchez, Cristian Dájome / Emanuel Olivera
CA Colón

Top Scorers

Players (Team)Goals
Silvio Romero (İndependiente)5
Erik (Botafogo)
Brayan Moya (Zulia)
Vagner Love (Corinthians)
Luis Miguel Rodriguez (CA Colon)
Vagner Love (Corinthians)
Cristian Dajome, Alejandro Cabeza (İndependiente del Valle)
4

Copa Sudamericano