2019/2020 EuroLeague Women

On 16 June 2020, FIBA Europe announced the season was declared void and would not be finished.

Schedule

Phase Round Draw date Round date
Qualifying round First leg 23 July 2019 25 September 2019
Second leg 2 October 2019
Regular season Matchday 1 16–17 October 2019
Matchday 2 23–24 October 2019
Matchday 3 30–31 October 2019
Matchday 4 6–7 November 2019
Matchday 5 27–28 November 2019
Matchday 6 4–5 December 2019
Matchday 7 11–12 December 2019
Matchday 8 18–19 December 2019
Matchday 9 8–9 January 2020
Matchday 10 15–16 January 2020
Matchday 11 22–23 January 2020
Matchday 12 28 January 2020
Matchday 13 19–20 February 2020
Matchday 14 26 February 2020
Quarterfinals First leg 11 March 2020
Second leg 18 March 2020
Third leg 25 March 2020
Final Four Semifinals 17 April 2020
Final 19 April 2020

Qualifying round

Team 1Agg.Team 21st leg2nd leg
Botaş SK147-172Arka Gdynia72-8875-84
Olympiacos130-152ESB Villeneuve-d’Ascq 63-6667-86
Aluinvent DVTK Miskolc 153-156Reyer Venezia85-7568-81

Groupe Stage

Group A

TeamPld.WLPointsPts.Qualification
UMMC Ekaterinburg 141311258-85327 Quarters Finals
USK Prague 141221199-84626 Quarters Finals
Nadezhda1495938-91123 Quarters Finals
Bourges 1486969-96122 Quarters Finals
Venezia 1459800-96119 Transfer to EuroCup Women
Braine 14311924-107317 Transfer to EuroCup Women
Çukurova Basketbol 14311787-117717
TTT Riga 14311866-95916
DateTeam 1Team 2First
Stage
Second
Stage
16-10-2019Braine UMMC Ekaterinburg 79-8773-101
16-10-2019 Venezia Bourges 73-6345-68
16-10-2019 TTT Riga USK Prague 66-7348-98
17-10-2019 Gelecek Koleji Çukurova BasketbolNadezhda 53-6964-74
23-10-2019 Gelecek Koleji Çukurova BasketbolVenezia 86-8161-70
23-10-2019 Bourges USK Prague 64-9364-82
23-10-2019 UMMC EkaterinburgNadezhda 89-6771-50
23-10-2019
15-01-2020
Braine TTT Riga 76-7162-81
30-10-2019Venezia UMMC Ekaterinburg 61-8644-97
30-10-2019
15-01-2020
USK Prague Gelecek Koleji Çukurova Basketbol82-28109-50
31-10-2019
15-01-2020
TTT Riga Bourges 55-7075-79
31-10-2019
15-01-2020
Nadezhda Braine 62-5580-47
06-11-2019Gelecek Koleji Çukurova BasketbolTTT Riga 60-5551-83
06-11-2019 USK Prague UMMC Ekaterinburg 67-7465-88
06-11-2019 Braine Bourges 63-7259-80
06-11-2019 Nadezhda Venezia 78-5163-61
27-11-2019TTT Riga UMMC Ekaterinburg 89-8167-87
28-11-2019 USK Prague Nadezhda 87-6386-67
28-11-2019 Venezia Braine 58-7561-58
28-11-2019 Bourges Çukurova Basketbol92-6288-50
04-12-2019Venezia USK Prague 50-7757-89
04-12-2019 UMMC Ekaterinburg Bourges 86-4787-51
04-12-2019 Nadezhda TTT Riga 69-6165-55
04-12-2019 Braine Çukurova Basketbol90-5960-70
11-12-2019Gelecek Koleji Çukurova BasketbolUMMC Ekaterinburg 56-11237-112
11-12-2019 TTT Riga Venezia 60-6820-0
11-12-2019 USK Prague Braine 102-6289-65
11-12-2019 Bourges Nadezhda 66-5765-74

Group B

TeamPld.WLPointsPts.Qualification
F.Bahçe Öznur Kablo 141131003-83825Quarters Finals
Lyon 14861020-98422 Quarters Finals
Famila Schio 1486794-79322 Quarters Finals
Lattes Montpellier 1477969-98021 Quarters Finals
Dynamo Kursk 1477957-99321 Transfer to EuroCup Women
Uni Girona 1468904-91320 Transfer to EuroCup Women
Euroleasing Sopron 1468803-84619
Arka Gdynia 14311926-102917
DateTeam 1Team 2First
Stage
Second
Stage
16-10-2019Dynamo Kursk Lyon 79-6459-84
16-10-2019 Lattes Montpellier Euroleasing Sopron 53-6677-70
16-10-2019 F.Bahçe Öznur Kablo Uni Girona 86-8262-57
17-10-2019 Schio Arka Gdynia 51-4774-47
23-10-2019Arka Gdynia Lattes Montpellier 73-7779-85
23-10-2019 Dynamo Kursk Schio 70-6553-70
24-10-2019 Euroleasing Sopron F.Bahçe Öznur Kablo 62-6052-70
24-10-2019 Lyon Uni Girona 89-6765-63
30-10-2019F.Bahçe Öznur Kablo Arka Gdynia 68-4880-52
30-10-2019 Lattes Montpellier Dynamo Kursk 76-6490-78
31-10-2019 Uni Girona Euroleasing Sopron 64-5856-66
31-10-2019 Schio Lyon 69-5948-85
06-11-2019Dynamo Kursk F.Bahçe Öznur Kablo 54-7355-76
06-11-2019 Lyon Euroleasing Sopron 62-5953-67
06-11-2019 Arka Gdynia Uni Girona 71-6968-70
06-11-2019 Schio Lattes Montpellier 65-6073-60
27-11-2019F.Bahçe Öznur Kablo Schio 58-4375-54
27-11-2019 Lattes Montpellier Lyon 80-7377-78
27-11-2019 Uni Girona Dynamo Kursk 79-6164-76
28-11-2019 Euroleasing Sopron Arka Gdynia 59-6177-67
04-12-2019Lattes Montpellier F.Bahçe Öznur Kablo 76-7458-74
04-12-2019 Dynamo Kursk Euroleasing Sopron 78-4774-61
05-12-2019 Schio Uni Girona 58-5553-65
05-12-2019 Lyon Arka Gdynia 71-8792-82
11-12-2019F.Bahçe Öznur Kablo Lyon 82-6765-78
11-12-2019 Arka Gdynia Dynamo Kursk 86-9258-64
12-12-2019 Euroleasing Sopron Schio 59-510-20
12-12-2019 Uni Girona Lattes Montpellier 56-5557-45

Quarterfinals

DateTeam 1SeriesTeam 21st
Leg
2nd
Leg
UMMC EkaterinburgBasket Lattes Montpellier 
LDLC Asvel FemininNadezhda Orenburg
ZVVZ USK PrahaFamila Schio
F.Bahçe Öznur KabloTango Bourges Basket

Final Four

Awards

MVP of the Week Regular Season

WeekPlayerTeamEFF
1 Alina Iagupova Fenerbahçe Öznur Kablo29
2 Maria Vadeeva UMMC Ekaterinburg39
3 Stephanie Mavunga BLMA40
4 Alina Iagupova (2) Fenerbahçe Öznur Kablo41
5 Romane Bernies
Cristina Ouviña
 BLMA
ZVVZ USK Praha
28
6 Celeste Trahan-Davis Castors Braine36
7 Alyssa Thomas ZVVZ USK Praha45
8 Alyssa Thomas (2) ZVVZ USK Praha40
9 Stephanie Mavunga (2) BLMA30
10 Marissa Coleman
Gabby Williams
Tango Bourges Basket
BLMA 
32
11 Sandrine Gruda Famila Schio32
12 Epiphanny Prince Dynamo Kursk32
13 Brionna Jones ZVVZ USK Praha33
14 Brionna Jones (2) ZVVZ USK Praha27
2018-192020-21

Women Euroleague