2019–20 UEFA Youth League

UYL 2015 Logo.png

Qualified teams for 2019–20 UEFA Youth League

Rank Association Teams
UEFA Champions League Path Domestic Champions Path
1 Spain
  • Barcelona
  • Atlético Madrid
  • Real Madrid
  • Valencia
Real Zaragoza (2018–19 División de Honor Juvenil U-19)
2  England
  • Manchester City
  • Liverpool
  • Chelsea
  • Tottenham Hotspur
Derby County (2018–19 U18 Premier League)
3  Italy
  • Juventus
  • Napoli
  • Atalanta (2018–19 Campionato Primavera 1)
  • Internazionale
 
4  Germany
  • Bayern Munich
  • Borussia Dortmund (2018–19 U19 Bundesliga)
  • RB Leipzig
  • Bayer Leverkusen
 
5  France
  • Paris Saint-Germain
  • Lille
  • Lyon
Rennes (2018–19 Championnat National U19)
6  Russia
  • Zenit Saint Petersburg
  • Lokomotiv Moscow (2018 U17 RFS Cup)
 
7  Portugal Benfica Porto (2018–19 Campeonato Nacional Juniores S19)
8 Ukraine Shakhtar Donetsk Dynamo Kyiv (2018–19 Ukrainian U19 League)
9  Belgium
  • Genk (2018–19 Belgian U18 League)
  • Club Brugge
 
10  Turkey Galatasaray (2019 U19 Süper Kupa)[14]  
11  Austria Red Bull Salzburg (2018–19 Jugendliga U18)  
12 Switzerland   Young Boys (2018–19 Swiss U18 League)
13  Czech Republic Slavia Prague (2018–19 Czech U19 League)  
14  Netherlands Ajax (2018–19 Eredivisie U19)  
15  Greece Olympiacos PAOK (2018–19 Superleague K19)
16  Croatia Dinamo Zagreb (2018–19 1. HNL Juniori U19)  
17  Denmark   Midtjylland (2018–19 U19 Ligaen)
18  Israel   Maccabi Petah Tikva (2018–19 Israeli Noar Premier League)
19  Cyprus   APOEL (2018–19 Cypriot U19 League)
20  Romania   Viitorul Constanța (2018–19 Liga Elitelor U19)
21  Poland   Korona Kielce (2018–19 Polish U18 Central Junior League)
22  Sweden   Elfsborg (2018 Swedish U17 League)
23  Azerbaijan   Gabala (2018–19 Azerbaijani U19 League)
24  Bulgaria   Ludogorets Razgrad (2019 U18 BFU Cup)
25  Serbia Red Star Belgrade Brodarac (2018–19 Serbian U19 League)
26  Scotland   Rangers (2018–19 Scottish U18 League)
27  Belarus   Minsk (2018–19 Belarusian U18 League)
28 Kazakhstan   Astana (2018 Kazakhstani U17 League)
29  Norway   Sogndal (2018 Norwegian U19 Cup)
30  Slovenia   Domžale (2018–19 Slovenian U19 League)
32 Slovakia   Slovan Bratislava (2018–19 Slovak U19 League)
33  Moldova   Sheriff Tiraspo (2018–19 Divizia Națională U19)
34  Albania   Shkëndija Tiranë (2018–19 Albanian U19 League)
35  Iceland   ÍA[V-YC] (2018 Icelandic U19 League)
36  Hungary   MTK Budapest[V-YC] (2018–19 Hungarian U19 League)
37  North Macedonia   Shkëndij (2018–19 Macedonian U19 League)
38  Finland   FC Honka (2018 U17 B-Junior League)
39  Republic of Ireland   Bohemians (2018 League of Ireland U19 Division)
40  Bosnia and Herzegovina   Zrinjski Mostar (2018–19 Bosnia and Herzegovina U19 Junior League)
41  Latvia   Liepāja (2018 Latvian U18 League)
42  Estonia   FCI Levadia (2018 Estonian U19 League)

Round and draw dates

Phase Round Draw date First leg Second leg
UEFA Champions League Path
Group stage
Matchday 1 29 August 2019
(Monaco)
17–18 September 2019
Matchday 2 1–2 October 2019
Matchday 3 22–23 October 2019
Matchday 4 5–6 November 2019
Matchday 5 26–27 November 2019
Matchday 6 10–11 December 2019
Domestic Champions Path First round 3 September 2019 2 October 2019 23 October 2019
Second round 6 November 2019 27 November 2019
Knockout phase Play-offs 16 December 2019 11–12 February 2020
Round of 16 14 February 2020 3–4 March 2020
Quarter-finals 17–18 March 2020
Semi-finals 17 April 2020 at Colovray Stadium, Nyon
Final 20 April 2020 at Colovray Stadium, Nyon

Groupe Stage Fixture

Week 1

DateGroupeHost TeamScoreAway Team
17-09-2019ENapoli1-1Liverpool
17-09-2019ESalzburg1-1Genk
17-09-2019Fİnter4-0Slavia Praha
17-09-2019FBorussia Dortmund2-1FC Barcelona
17-09-2019GOlympigue Lyon4-2Zenit
17-09-2019GSL Benfica2-1RB Leipzig
17-09-2019HAFC Ajax4-0OSC Lille
17-09-2019HFC Chelsea3-3Valencia CF
18-09-2019AClub Brugge3-2G.Saray
18-09-2019AParis Saint Germain1-2Real Madrid
18-09-2019BOlympiacos1-1Tottenham Hotspur
18-09-2019BBayern München0-0Crvena Zvezda
18-09-2019CDinamo Zagrep1-0Atalanta
18-09-2019CShakhtar Donetsk1-3Manchester City
18-09-2019DAtletico Madrid0-4Juventus
18-09-2019DBayer Leverkusen2-2Lokomotif Moscow

Week 2

DateGroupeHost TeamScore Away Team
01-10-2019AReal Madrid3-0Club Brugge
01-10-2019AGalatasaray1-5Paris Saint Germain
01-10-2019BCrvena Zvezda2-1Olympiakos
01-10-2019BTottenham Hotspur1-4Bayern München
01-10-2019CAtalanta2-2Shakhtar Donetsk
01-10-2019CManchester City2-2Dinamo Zagrep
01-10-2019DJuventus4-1Bayer Leverkusen
01-10-2019DLokomotif Moscow2-3Atletico Madrid
02-10-2019ELiverpool4-2Salzburg
02-10-2019EGenk3-1Napoli
02-10-2019FSlavia Praha1-0Borussia Dortmund
02-10-2019FFC Barcelona0-3İnter
02-10-2019GZenit1-7SL Benfica
02-10-2019GRB Leipzig1-3Olympigue Lyon
02-10-2019HValencia CF3-5AFC Ajax
02-10-2019HOSC Lille2-0FC Chelsea

Week 3

DateGroupeHost TeamScore Away Team
22-10-2019AClub Brugge2-0Paris Saint Germain
22-10-2019AGalatasaray0-1Real Madrid
22-10-2019BOlympiakos0-4Bayern München
22-10-2019BTottenham9-2Crvena Zvezda
22-10-2019CShakhtar Donetsk1-1Dinamo Zagreb
22-10-2019CManchester City1-3Atalanta
22-10-2019DAtletico Madrid2-0Bayer Leverkusen
22-10-2019DJuventus1-2Lokomotiv Moscow
23-10-2019ESalzburg7-2Napoli
23-10-2019EGenk0-2Liverpool
23-10-2019Fİnter4-1Borussia Dortmund
23-10-2019FSlavia Prag0-4FC Barcelona
23-10-2019GRB Leipzig1-1Zenit
23-10-2019GSL Benfica1-2Olympigue Lyon
23-10-2019HAFC Ajax0-1FC Chelsea
23-10-2019HOSC Lille1-0Valencia

Week 4

DateGroupeHost TeamScore Away Team
06-11-2019AParis Saint Germain0-4Club Brugge
06-11-2019AReal Madrid2-4Galatasaray
06-11-2019BBayern München6-0Olympiakos
06-11-2019BCrvena Zvezda2-0Tottenham
06-11-2019CDinamo Zagreb1-0Shakhtar Donetsk
06-11-2019CAtalanta1-0Manchester City
06-11-2019DBayer Leverkusen0-2Atletico Madrid
06-11-2019DLokomotiv Moscow0-1Juventus
05-11-2019ENapoli1-5Salzburg
05-11-2019ELiverpool0-1Genk
05-11-2019FBorussia Dortmund2-1İnter
05-11-2019FFC Barcelona2-3Slavia Prag
05-11-2019GZenit0-2RB Leipzig
05-11-2019GOlympigue Lyon2-3SL Benfica
05-11-2019HFC Chelsea1-1AFC Ajax
05-11-2019HValencia1-2OSC Lille

Week 5

DateGroupeHost TeamScore Away Team
26-11-2019AG.Saray2-1Club Brugge
26-11-2019AReal Madrid6-3Paris Saint Germain
26-11-2019BCrvena Zvezda1-1Bayern München
26-11-2019BTottenham Hotspur1-0Olympiacos
26-11-2019CAtalanta2-0Dinamo Zagrep
26-11-2019CManchester City5-1Shakhtar Donetsk
26-11-2019DLokomotif Moscow1-3Bayer Leverkusen
26-11-2019DJuventus2-1Atletico Madrid
27-11-2019ELiverpool7-0Napoli
27-11-2019ERC Genk0-2Salzburg
27-11-2019FSlavia Praha4-1İnter
27-11-2019FFC Barcelona1-2Borussia Dortmund
27-11-2019GZenit St.Petersburg3-1Olympigue Lyon
27-11-2019GRB Leipzig0-3SL B enfica
27-11-2019HValencia2-1Chelsea
27-11-2019HOSC Lille1-2AFC Ajax

Week 6

DateGroupeHost TeamScore Away Team
11-12-2019AClub Brugge2-2Real Madrid
11-12-2019AParis Saint Germain1-0G.Saray
11-12-2019BOlympiacos0-1Crvena Zvezda
11-12-2019BBayern München3-0Tottenham Hotspur
11-12-2019CShakhtar Donetsk1-2Atalanta
11-12-2019CDinamo Zagrep1-0Manchester City
11-12-2019DBayer Leverkusen0-5Juventus
11-12-2019DAtletico Madrid3-0Lokomotif Moscow
10-12-2019ENapoli0-0RC Genk
10-12-2019ESalzburg2-3
Sucic, Anselm / Elliott, Hill, Bearne
Liverpool
10-12-2019Fİnter2-0
Duku, Youte Kinkoue
FC Barcelona
10-12-2019FBorussia Dortmund5-1
Reyna (2), Moukoko (3) / Toula
Slavia Praha
10-12-2019GOlympigue Lyon1-0
Duku
RB Leipzig
10-12-2019GSL Benfica1-0
Sousa
Zenit St.Petersburg
10-12-2019HChelsea1-1
Rankine / Ramet
OSC Lille
10-12-2019 H AFC Ajax 1-1
/ Contell Lechon
Valencia

Domestic Champions Path

First Round

Team 1Agg.Team 21st leg2nd leg
APOEL 2–1Gabala1–11–0
Shkëndija Tiranë 1–3Sheriff Tiraspol1–20–1
MTK Budapest 1–3Zrinjski Mostar1–10–2
Zaragoza 5–1Korona Kielce1–04–1
Minsk 2–9Derby County0–22–7
Elfsborg 1–3Midtjylland1–20–1
Sogndal 4–2FC Honka3–11–1
ÍA 16–1FCI Levadia4–012–1
Bohemians 1–2PAOK1–10–1
Rennes 2–1Brodarac2–10–0
Young Boys 5–5 Rangers3–32–2
Porto 7–2Liepāja4–23–0
Viitorul Constanța 0–2Domžale0–00–2
Slovan Bratislava 1–1
(4–2 p)
Ludogorets Razgrad1–00–1
Dynamo Kyiv 10–2Shkëndija8–02–2
Astana 1–4Maccabi Petah Tikva1–00–4

Second Round

Team 1Agg.Team 21st leg2nd leg
Sheriff Tiraspol 3–3 Sogndal2–01–3
Zaragoza 9–0APOEL5–04–0
Midtjylland 3–1Zrinjski Mostar3–10–0
ÍA 2–6Derby County1–21–4
Porto 5–2Domžale2–23–0
Dynamo Kyiv 5–2PAOK3–02–2
Rangers 4–1Slovan Bratislava2–02–1
Rennes 3–0Maccabi Petah Tikva2–01–0

Play Off

Team 1 Score Team 2
Derby County 3–1
Eiran Cashin, Jordan Brown, Luise Joseph Sibley / Reda Khadra
Borussia Dortmund
Porto 1–1 
Fabio Daniel F. Vieira / David Affengruber (6–7 pen.)
Red Bull Salzburg
Zaragoza 1–3
Javier Hernandez / Amine Ferid Gouiri (2), Titouan Thomas
Lyon
Dynamo Kyiv 0–0 
(3–4 pen.)
Dinamo Zagreb
Sheriff Tiraspol 0–0 
(2–4 pen.)
Red Star Belgrade
Rangers 0–4
Manuel Lama, Nacho Quintana, Mario Soriano, Alberto Soto Maldonado
Atlético Madrid
Midtjylland 1–1 
Nicolas Martin Madsen / Cheikh Ahmet Niasse (7–6 pen.)
Lille
Rennes 1–1 
Noah Françoise / Mathias De Wolf (5–3 pen.)
Club Brugge

Knockout phase

Round of 16

Team 1 Score Team 2
Bayern Munich 2-2
Leon Dajaku, Josko Gvardiol (og) / Krizmaniç, Karrica (5-6 pen.)
Dinamo Zagreb
AFC Ajax 0-0
(6-5 pen.)
Atlético Madrid
Atalanta  3–3
Roberto Piccoli (2), Nicolo Cambiaghi / Amine Ferid Gouiri, Modeste Duku, Mathis Rayan Cherki (3-5 pen.)
Olympigue Lyon
Internazionale CancelledRennes
Red Bull Salzburg 4-1
Nicolas Seiwald, Chukwubuike Adamu (2), Luka Susiç / Wilson
Derby County
SL Benfica  4-1
Rafael Ramos (2), Tiago Dantas, David Tavares / Tyler Morton
Liverpool
Red Star Belgrade 0-3
Nicolas Martin Hautorp Madsen, Oliver Jensen (2)
Midtjylland
Juventus Cancelled Real Madrid

Mini Tournament / Nyon, Switzerland

Round Of 16

DateVenueTeam 1ScoreTeam 2
19-08-2020Colovray Stadium, Nyonİnter Milan1-0
Cesare Casadei
Rennes
19-08-2020Colovray Stadium, NyonJuventus1-3
Franco Tongya / Sergio Arribas Calvo, Carlos Dotor, Juanmi Latasa
Real Madrid

Quarters Finals

DateVenueTeam 1ScoreTeam 2
18-08-2020Colovray Stadium, NyonMidtjylland1-3
Daan Reiziger (og) / Christian Rasmussen, Misjonne Hansen, Joel Ideho
AFC Ajax
18-08-2020Colovray Stadium, NyonDinamo Zagrep1-3
Bernard Karrica / Henrigue Araujo, Gonçalo Matias Ramos (2)
SL Benfica
19-08-2020Colovray Stadium, NyonRed Bull Salzburg4-3
Bryan Ikemefuna Okoh, Chukwubuike Adamu (3) / Yaya Soumare, Florent Da Silva, Eli Wissa
Olympigue Lyon
19-08-2020Colovray Stadium, Nyonİnter Milan0-3
Marvin Park, Miguel Gutierrez Ortega, Ivan Morante
Real Madrid

Semi-Finals / Nyon-Switzerland

DateVenueTeam 1ScoreTeam 2
22-08-2020Colovray Stadium, Nyon SL Benfica3-0
Tiago Araujo, Umaro Embalo, Tiago Filipe Dantas
AFC Ajax
22-08-2020Colovray Stadium, Nyon Red Bull Salzburg1-2
Luka Susiç / Juanmi Latasa, Miguel G. Ortega
Real Madrid

Finals / Nyon-Switzerland

DateVenueTeam 1ScoreTeam 2
25-08-2020Colovray Stadium, Nyon SL Benfica2-3
Gonçalo Ramos (2) / Pablo Rodriguez, Henrigue Jocu, Miguel G. Ortega
Real Madrid

Topscorers

Players (Team)Goals
Roberto Piccoli (Atalanta)
Gonçalo Ramos (SL Benfica)
8
Tray Parrrott (Tottenham Hotspur)
Chukwubuike Adamu (RB Salzburg)
Luka Sucic (RB Salzburg)
6
2018-192020-21

UEFA Youth League