2019–20 Taça de Portugal

Third round

17 October 2019Alverca (CP)2-0
Alex, Luan
(I) Sporting CP
18 October 2019Cova da Piedade (II)0-4
Pizzi (2), Carlos Vinicius (2)
(I) Benfica
19 October 2019Condeixa (CP)0-1
Nuno Santos
(I) Rio Ave
19 October 2019Sintra Football (CP)1-1
Elvis / Davidson (4-3 pen.)
(I) Vitória de Guimarães
19 October 2019Louletano (CP)1-2
Brico Castro / Dadashov, Helder Ferreira
(I) Paços de Ferreira
19 October 2019Fabril Barreiro (CP)1-3
Celestino / Pedro Nuno (2), Fabio Abreu
(I) Moreirense
19 October 2019Pevidém (D)0-2
Robinho, Lica
(I) Belenenses SAD
19 October 2019Amora (CP)0-1
Belkheir
(CP) Sanjoanense
19 October 2019Espinho (CP)2-1
Joo Pinto, Miguel Baptista / Dnis Martins
(II) Vilafranquense
19 October 2019Académico Viseu (II)3-1
Jean Patric, Fernando Ferreira, Jean Patric / Juan San Martin
(CP) Real
19 October 2019Penafiel (II)0-2
Sandro Lima, Claude Goncalves
(I) Gil Vicente
19 October 2019Feirense (II)3-0
Fabio Espinho, Enca Fati, Christian
(I) Tondela
19 October 2019Farense (II)5-2
Fabricio Simes (3), Cassio Scheid, Dawigala / Welinton Junior (2)
(I) Aves
19 October 2019Académica (II)2-1
Hwang Mun-Ki, Djouss / Jackson Martinez
(I) Portimonense
19 October 2019Coimbrões (CP)0-5
Luis Diaz (2), Tiquinho Soares, Mbemba, Fabio Silva
(I) Porto
19 October 2019Leça (CP)1-3
Adilson Silva / Wilson Eduardo (2), Ricardo Horta
(I) Braga
20 October 2019Águias do Moradal (D)0-5
Nabil Ghilas (3), Carlinhos, Zequinha
(I) Vitória de Setúbal
20 October 2019Mafra (II)1-0
Ruben Freitas
(CP) Fafe
20 October 2019Varzim (II)1-0
Leonardo Ruiz
(II) Estoril
20 October 2019Lusitânia (CP)1-1
Goba Zakpa / Anderson Oliveira (5-6 pen.)
(I) Famalicão
20 October 2019AD Oliveirense (CP)0-3
Thiago Santana, Bruno Lamas, Joo Afonso
(I) Santa Clara
20 October 2019Vitória de Sernache (CP)0-0
(4-5 pen.)
(CP) Sertanense
20 October 2019Marinhense (CP)1-0
Ednilson Furtado
(CP) Fátima
20 October 2019Loures (CP)4-2
Bruno Bernardo, Hugo Machado (2), Rafael Batatinha / Stevy Okitokandjo, Rafa Pinto
(CP) Benfica Castelo Branco
20 October 2019Olímpico Montijo (CP)0-1
Nadson
(CP) Anadia
20 October 2019Casa Pia (II)1-3
Wilson Kenidy / Francis Okoli, Samu, Diogo Ribeiro
(CP) Vizela
20 October 2019Arouca (CP)1-0
Valdu T
(CP) Merelinense
20 October 2019Pedras Salgadas (CP)1-0
Marcelo
(CP) Águeda
20 October 2019Chaves (II)2-1
Andre Luis, Kevin Medina / Alberto Bueno
(I) Boavista
20 October 2019Valadares Gaia (CP)0-0
(10-11 pen.)
(CP) Canelas 2010
20 October 2019Beira-Mar (CP)2-2
Joo Nogueira, Isaac Ciss / Daizen Maeda, Zainadine Junior (5-4 pen.)
(I) Marítimo
20 October 2019Leixões (II)4-2
Junior Sena, Pedro Pinto, Andre Claro, Bruno Braga / Filipe Andrade, Matheus Souza
(CP) Praiense

Fourth round

22 November 2019Leixões (II)1–4
Pedro Pinto / Ze Manuel, Osama Rashid, Carlos Carvalho (2)
(I) Santa Clara
22 November 2019Varzim (II)1–0
Levi Lumeka
(CP) Loures
23 November 2019Sertanense (CP)2–1 
Paulo Marquinhos, Rafael Vieira / Fabricio Simes
(II) Farense
23 November 2019Académico Viseu (II)1–0
Fall
(II) Feirense
24 November 2019Espinho (CP)3–2 
Vieirinha 22'
Joo Silva, Diogo Valente / Benny Silvano, Deo
(CP) Arouca
23 November 2019Famalicão (I)1–0
Toni Martinez
(II) Académica
23 November 2019Braga (I)1–0
Ricardo Horta
(I) Gil Vicente
23 November 2019Vizela (CP)1–2
Samu / Raul De Tomas, Carlos Vinicius
(I) Benfica
24 November 2019Moreirense (I)1–3
Fabio Abreu / Medeiros (2), Joel
(II) Mafra
24 November 2019Sintra Football (CP)0–2
Leandro Miguel Curto Antunes (2)
(CP) Marinhense
24 November 2019Paços de Ferreira (I)1–0
Mohamed Diaby
(CP) Sanjoanense
24 November 2019Pedras Salgadas (CP)0–0
(6-7 p)
(CP) Canelas 2010
24 November 2019Anadia (CP)2–1
Tiago Borges, Rui Rainho / Fabio da Rocha Vieira
(CP) Beira-Mar
24 November 2019Rio Ave (I)1–0
Filipe Augusto
(CP) Alverca
24 November 2019Porto (I)4–0
Jubal (og), Moussa Marega, Fabio Silva, Chancel Mbemba
(I) Vitória de Setúbal
24 November 2019Chaves (II)1–0
Andre Luis
(I) Belenenses SAD

1/8 round

DateHost TeamScoreAway Team
18-12-2019Académico Viseu (II)1-0
Joao Mario
Chaves (II)
18-12-2019Varzim (II)2-1
Leonardo Ruiz, Baba Sow / Ruben Silvestre
Anadia (CP)
18-12-2019Benfica (I) 2-1
Pizzi, Carlos Vinicius / Ferro (og)
Braga (I)
18-12-2019Famalicão (I)3-0
Pedro Gonçalves, Diogo Gonçalves, Toni Martinez
(II) Mafra
18-12-2019FC Porto (I)1-0
Shoya Nakajima
(I) Santa Clara
18-12-2019Paços de Ferreira (I)3-0
Pedrinho, Murilo Oliveira de Freitas (2)
Espinho (CP)
18-12-2019(CP) Marinhense0-2
Tarantini, Ronan
Rio Ave (I)
18-12-2019Sertanense (CP)0-1
Baba Zakaria
(CP) Canelas 2010

Quarters Finals

DateHost TeamScoreAway Team
14-01-2020FC Porto2-1
Soares Tiquinho, Ivan Marcano / Hugo Gomes
Varzim S.C.
14-01-2020SL Benfica3-2
Franco Cervi, Haris Seferovic (2) / Lucas Piazon, Mehdi Taremi
Rio Ave
15-01-2020Paços de Ferreira 0-1
Diogo Goncalves
Famalicão
15-01-2020Académico de Viseu1-0
Anthony Charles Carter
Canelas 2010

Semis Finals

04-02-2020Academico de Viseu1-1
Joao Mario / Ze Luis
FC Porto
12-02-2020FC Porto 3-0
Alex Telles, Luis Ze, Sergio Oliveira
Academico de Viseu
04-02-2020 SL Benfica3-2
Pizzi, Rafa Silva, Gabriel Appelt Pires / Pedro Gonçalves, Toni Martinez
FC Famalicao
11-02-2020FC Famalicao 1-1
Toni Martinez / Pizzi
SL Benfica

Final

DateStadium, VenueTeam 1ScoreTeam 2
01-08-2020Estádio Cidade de Coimbra, CoimbraFC Poto2-1
Chancel Mbemba (2) / Carlos Vinícius
SL Benfica