2019–20 EuroCup Women

On 16 June 2020, FIBA Europe announced the season was declared void and would not be finished.

Schedule

Phase Round Round date
Qualifying round First leg 26 September 2019
Second leg 3 October 2019
Regular season Matchday 1 16–17 October 2019
Matchday 2 23–24 October 2019
Matchday 3 30–31 October 2019
Matchday 4 6–7 November 2019
Matchday 5 27–28 November 2019
Matchday 6 4–5 December 2019
Play-off Round 1 First leg 18–19 December 2019
Second leg 8–9 January 2020
Round of 16 First leg 23 January 2020
Second leg 30 January 2020
Round of 8 First leg 20 February 2020
Second leg 27 February 2020
Quarterfinals First leg 12 March 2020
Second leg 19 March 2020
Semifinals First leg 26 March 2020
Second leg 2 April 2020
Final First leg 8 April 2020
Second leg 15 April 2020

Qualification round

DateHost TeamScoreAway Team
26-09-2019 Noginsk67-81Bellona Kayseri Basketbol
03-10-2019Bellona Kayseri Basketbol 82-71Noginsk

Groupe Stage

Groupe A

TeamPld.WLPF/PAPts.Qualification
InvestInTheWest ENEA Gorzów 633473-4109Play of Round 1
Botaş SK633448-4329Play of Round 1
Ramla633449-4629
KP Brno633406-4729

Groupe B

TeamPld.WLPF/PAPts.Qualification
MBA Moscow651506-39711Round of 16
Sparta & K642556-40010Play of Round 1
Beşiktaş TRC İnşaat633523-4789Play of Round 1
Mabatex Prishtina606315-6256

Groupe C

TeamPld.WLPF/PAPts.Qualification
OGM Ormanspor651508-40911Round of 16
CCC Polkowice642462-39810Play of Round 1
Bellona Kayseri Basketbol633394-4299
A3 Basket Umea606405-5336

Groupe D

TeamPld.WLPF/PAPts.Qualification
Hatay BŞB.651468-43711Round of 16
Enisey Krasnoyarsk642449-41310Play of Round 1
Tsmoki-Minsk633401-3939Play of Round 1
MBK Ruzomberok606371-4466

Groupe E

TeamPld.WLPF/PAPts.Qualification
Artego Bydgoszcz642453-42110Play of Round 1
ACS Sepsi SIC642418-40210Play of Round 1
G.Saray633438-4339
Lulea BBK615388-4417

Groupe F

TeamPld.WLPF/PAPts.Qualification
Perfumerias Avenida660479-28712Round of 16
Lointek Gernika Bizkaia642432-31210Play of Round 1
UNI Györ Mely-Ut624319-4108
Olivias F.C.606283-5046

Groupe G

TeamPld.WLPF/PAPts.Qualification
Valencia BC SAD660450-33012Round of 16
Olympiacos642465-35810Play of Round 1
VBC CEKK Cegled624344-4668
Namur606310-4156

Groupe H

TeamPld.WLPF/PAPts.Qualification
Basket Landes660446-36412Round of 16
Cadi La Seu633440-3929Play of Round 1
Aluinvent DVTK Miskolc633434-4239
PEAC-Pecs606329-4706

Groupe I

TeamPld.WLPF/PAPts.Qualification
KSC Szekszard651435-35311Round of 16
Basket Hema SKW642380-34310Play of Round 1
Rutronik Stars Keltern624375-4378
Herner TC615362-4197

Groupe J

TeamPld.WLPF/PAPts.Qualification
Flammes Carolo Basket651503-36111Round of 16
Roche Vendee BC642437-39410Play of Round 1
BCF Elfic Fribourg Basket633380-4539Play of Round 1
VOO Liege Panthers606333-4456

Ranking of third-placed teams

Pos Grp Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 B Beşiktaş TRC İnşaat 6 3 3 523 478 +45 9 Play-off Round 1
2 D Tsmoki-Minsk 6 3 3 401 393 +8 9
3 E Galatasaray 6 3 3 438 433 +5 9  
4 A Ramla 6 3 3 449 462 −13 9
5 C Bellona Kayseri Basketbol 6 3 3 394 429 −35 9
Pos Grp Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 H Aluinvent DVTK Miskolc 6 3 3 434 423 +11 9 Play-off Round 1
2 J BCF Elfic Fribourg Basket 6 3 3 380 453 −73 9
3 I Rutronik Stars Keltern 6 2 4 375 437 −62 8  
4 F UNI Győr Mély-Út 6 2 4 319 410 −91 8
5 G VBW CEKK Cegléd 6 2 4 344 466 −122 8

Seeding

Seed Grp Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 F Perfumerías Avenida 6 6 0 479 287 +192 12 Round of 16
2 G Valencia Basket Club SAD 6 6 0 450 330 +120 12
3 H Basket Landes 6 6 0 446 364 +82 12
4 J Flammes Carolo Basket 6 5 1 503 361 +142 11
5 B MBA Moscow 6 5 1 506 397 +109 11
6 C Orman Gençlik 6 5 1 508 409 +99 11
7 I KSC Szekszárd 6 5 1 435 353 +82 11
8 D Hatay BB 6 5 1 468 437 +31 11
                     
9 B Sparta & K 6 4 2 556 400 +156 10 Play-off Round 1
10 F Lointek Gernika Bizkaia 6 4 2 432 312 +120 10
11 G Olympiacos 6 4 2 465 358 +107 10
12 C CCC Polkowice 6 4 2 462 398 +64 10
13 J Roche Vendée Basket Club 6 4 2 437 394 +43 10
14 I Basket Hema SKW 6 4 2 380 343 +37 10
15 D Enisey Krasnoyarsk 6 4 2 449 413 +36 10
16 E Artego Bydgoszcz 6 4 2 453 421 +32 10
17 E ACS Sepsi SIC 6 4 2 418 402 +16 10
18 A InvestInTheWest ENEA Gorzów 6 3 3 473 410 +63 9
19 H Cadí La Seu 6 3 3 440 392 +48 9
20 B Beşiktaş TRC İnşaat 6 3 3 523 478 +45 9
21 A Botaş SK 6 3 3 448 432 +16 9
22 H Aluinvent DVTK Miskolc 6 3 3 434 423 +11 9
23 D Tsmoki-Minsk 6 3 3 401 393 +8 9
24 J BCF Elfic Fribourg Basket 6 3 3 380 453 −73 9

Play offs

Play off Round 1

DateTeam 1Agg.Team 2 First
Match
Second
Match
19-12-2019
09-01-2020
BCF Elfic Fribourg Basket Sparta & K 72-8963-79
18-12-2019
09-01-2020
ACS Sepsi SIC Artego Bydgoszcz 61-7079-71
18-12-2019 ,
09-01-2020
Tsmoki-Minsk Lointek Gernika Bizkaia 52-5756-83
19-12-2019
09-01-2020
InvestInTheWest Gorzów Enisey Krasnoyarsk 67-6677-93
19-12-2019
09-01-2020
Aluinvent DVTK Miskolc Olympiacos 59-5473-84
19-12-2019
09-01-2020
Cadí La Seu Basket Hema SKW 59-4672-63
18-12-2019
08-01-2020
Botaş SK CCC Polkowice 56-7560-83
18-12-2019
09-01-2020
Beşiktaş TRC İnşaatRoche Vendée Basket 79-8382-73

Round off 16

DateTeam 1Agg.Team 2First
Match
Second
Match
23-01-2020
29-01-2020
Spartak & KHatay BB90-7170-77
23-01-2020
29-01-2020
Artego BydgoszczPerfumerías Avenida 64-7867-80
22-01-2020
29-01-2020
Gernika BizkaiaKSC Szekszárd 91-7375-79
22-01-2020
29-01-2020
Enisey KrasnoyarskValencia Basket Club SAD60-5549-64
23-01-2020
29-01-2020
OlympiacosOGM Ormanspor72-6459-83
22-01-2020
29-01-2020
Cadi Le SeuBasket Landes 64-5050-81
22-01-2020
29-01-2020
PolkowiceMBA Moscow 83-6082-82
22-01-2020
29-01-2020
Beşiktaş TRC İnşaatFlammes Carolo Basket 76-9272-86

Round off 8

DateTeam 1Agg.Team 2First
Match
Second
Match
20-02-2020
27-02-2020
Gernika Bizkaia111-143Valencia Basket Club SAD61-7150-72
20-02-2020
27-02-2020
OGM Ormanspor143-184Basket Landes79-8264-102
20-02-2020
27-02-2020
Polkowice155-167Flammes Carolo Basket82-8473-83
20-02-2020
27-02-2020
Spartak Moscow126-169Perfumerias Avenida65-7761-92

Qarters Finals

DateTeam 1Agg.Team 2First
Match
Second
Match
12-03-2020
19-03-2020
Castors Braine Valencia Basket Club SAD
12-03-2020
19-03-2020
Carolo Basket 74-74Basket Landes 74-74
12-03-2020
19-03-2020
Dynamo Kursk Perfumerias Avenida
12-03-2020
19-03-2020
Reyer Venezia Spar Citylift Girona

2018/20192020/2021

Women EuroCup