2019/20 DELO Women’s EHF Champions League

2019–20
Tournament information
Sport Handball
Dates 7 September 2019–10 May 2020
Teams 16 (group stage)
4 (qualification)
Website ehfcl.com
2018–19                                                                                                              2020–21

Qualification Tournament (Most, Czech Republic)

Semi Finals

DateTeam 1ScoreTeam 2
07-09-2019Rocasa Gran Canaria 21-28DHK Banik Most
07-09-2019 Kastamonu Belediyesi GSK31-15ZORK Jagodina

3/4 Place

DateTeam 1ScoreTeam 2
08-09-2019 Rocasa Gran Canaria 28-15ZORK Jagodina

Final

DateTeam 1ScoreTeam 2
08-09-2019 DHK Banik Most 35-33Kastamonu Belediyesi GSK

Group stage

Group A

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Metz Handball6420194-15810Main Round
Vipers Kristiansand 6312178-1687Main Round
FTC-Rail Cargo Hungaria6213167-1805Main Round
HC Podravka Vegeta 6105161-1942EHF Cup Women
05-10-2019Vipers Kristiansand31-22FTC-Rail Cargo Hungaria
06-10-2019 Metz Handball40-26HC Podravka Vegeta
13-10-2019FTC-Rail Cargo Hungaria 28-34Metz Handball
13-10-2019 HC Podravka Vegeta 25-24Vipers Kristiansand
19-10-2019FTC-Rail Cargo Hungaria 37-31HC Podravka Vegeta
20-10-2019Vipers Kristiansand 38-38Metz Handball
02-11-2019HC Podravka Vegeta 26-27FTC-Rail Cargo Hungaria
03-11-2019 Metz Handball 26-17Vipers Kristiansand
08-11-2019 FTC-Rail Cargo Hungaria 29-34Vipers Kristiansand
09-11-2019 HC Podravka Vegeta 25-32Metz Handball
16-11-2019 Vipers Kristiansand 34-28HC Podravka Vegeta
16-11-2019 Metz Handball 24-24FTC-Rail Cargo Hungaria

Group B

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Rostov Don 6411167-1439Main Round
Team Esbjerg 6402167-1498Main Round
CSM Bucuresti 6312153-1317Main Round
MKS Perla Lubin 6006123-1870EHF Cup Women
05-10-2019Rostov Don31-21MKS Perla Lubin
06-10-2019Team Esbjerg22-24CSM Bucuresti
11-10-2019CSM Bucuresti 23-23Rostov Don
12-10-2019MKS Perla Lubin 22-28Team Esbjerg
19-10-2019 Team Esbjerg 31-26Rostov Don
19-10-2019 CSM Bucuresti 35-19MKS Perla Lubin
02-11-2019Rostov Don 34-26Team Esbjerg
03-11-2019MKS Perla Lubin 19-28CSM Bucuresti
08-11-2019MKS Perla Lubin 20-30Rostov Don
09-11-2019CSM Bucuresti 21-25Team Esbjerg
16-11-2019Rostov Don 23-22CSM Bucuresti
16-11-2019 Team Esbjerg 35-22MKS Perla Lubin

Group C

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Brest Bretange Handball 6600201-16912Main Round
Buducnost 6402168-1578Main Round
SCM Ramnicu Valcea 6105148-1652Main Round
SG BBM Bietigheim 6105171-1972EHF Cup Women
04-10-2019SCM Ramnicu Valcea34-27SG BBM Bietigheim
05-10-2019Buducnost32-35Brest Bretange Handball
12-10-2019Brest Bretange Handball 37-24SCM Ramnicu Valcea
13-10-2019SG BBM Bietigheim 23-30Buducnost
19-10-2019 Buducnost 23-19SCM Ramnicu Valcea
19-10-2019 SG BBM Bietigheim 32-35Brest Bretange Handball
01-11-2019SCM Ramnicu Valcea 20-21Buducnost
02-11-2019Brest Bretange Handball 36-30SG BBM Bietigheim
10-11-2019SG BBM Bietigheim 25-33SCM Ramnicu Valcea
10-11-2019 Brest Bretange Handball 32-28Buducnost
16-11-2019 SCM Ramnicu Valcea 23-26Brest Bretange Handball
16-11-2019 Buducnost 34-28SG BBM Bietigheim

Group D

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Györi Audi ETO KC6600216-14712Main Round
IK Savehof 6213148-1665Main Round
RK Krim Mercator 6204158-1704Main Round
DHK Bank Most 6114151-1903EHF Cup Women
06-10-2019Györi Audi ETO KC35-23IK Savehof
06-10-2019RK Krim Mercator29-31DHK Bank Most
13-10-2019IK Savehof 21-25RK Krim Mercator
13-10-2019DHK Bank Most 21-46Györi Audi ETO KC
19-10-2019 RK Krim Mercator 21-33Györi Audi ETO KC
20-10-2019 DHK Bank Most 25-25IK Savehof
02-11-2019IK Savehof 24-19DHK Bank Most
03-11-2019Györi Audi ETO KC 31-26RK Krim Mercator
09-11-2019IK Savehof 27-36Györi Audi ETO KC
10-11-2019DHK Bank Most 26-31RK Krim Mercator
17-11-2019RK Krim Mercator 26-28IK Savehof
17-11-2019Györi Audi ETO KC 35-29 DHK Bank Most

Main Round

Group 1

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Metz Handball 10532289-27013Quarters Finals
Team Esbjerg 10613289-27913 Quarters Finals
Rostov-Don 10613279-26613 Quarters Finals
CSM Bucuresti 10514251-25011 Quarters Finals
FTC-Rail Cargo Hungaria 10217270-2915
Vipers Kristiansand 10217281-3035
DateTeam 1First
Match
Team 1Second
Match
25-01-2020Vipers Kristiansand31-35Team Esbjerg30-35
25-01-2020 Metz Handball23-20Rostov-Don29-24
25-01-2020 FTC-Rail Cargo Hungaria33-23CSM Bucuresti24-27
01-02-2020Rostov-Don 33-26Vipers Kristiansand 32-29
02-02-2020 CSM Bucuresti 32-27Metz Handball 26-28
02-02-2020 Team Esbjerg 29-27FTC-Rail Cargo Hungaria 25-26
08-02-2020Vipers Kristiansand 23-25CSM Bucuresti 22-28
08-02-2020 FTC-Rail Cargo Hungaria 31-35Rostov-Don 26-29
09-02-2020Metz Handball 31-31Team Esbjerg 29-30

Group 2

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Györi Audi ETO KC10910309-25219 Quarters Finals
Brest Bretagne Handball 10811311-25317 Quarters Finals
Buducnost 10505271-26610 Quarters Finals
SCM Ramniu Valcea 10316245-2527 Quarters Finals
RK Krim Mercator 10217250-2915
IK Savehof 10109224-2962
DateTeam 1First
Matc
h
Team 2 Second
Matc
25-01-2020SCM Ramniu Valcea31-16RK Krim Mercator28-28
25-01-2020 Buducnost30-25IK Savehof33-24
26-01-2020 Györi Audi ETO KC27-27Brest Bretagne Handball29-28
01-02-2020Györi Audi ETO KC26-24Buducnost 28-27
02-02-2020 RK Krim Mercator 25-29Brest Bretagne Handball 26-37
02-02-2020 IK Savehof 17-23SCM Ramniu Valcea 20-28
08-02-2020SCM Ramniu Valcea 20-29Györi Audi ETO KC29-35
08-02-2020 Buducnost 30-28RK Krim Mercator 23-29
09-02-2020 Brest Bretagne Handball 31-22IK Savehof 29-17

Quarters Finals

DateTeam 1Agg.Team 2Match 1Match 2
03/05-04-2020
10/12-04-2020
SCM Ramnicu ValceaMetz HandballCancelledCancelled
03/05-04-2020
10/12-04-2020
CSM BucurestiGyöri Audi ETO KCCancelledCancelled
03/05-04-2020
10/12-04-2020
BuducnostTeam EsbjergCancelledCancelled
03/05-04-2020
10/12-04-2020
Rostov-DonBrest Bretagne HandballCancelledCancelled

Final Four / Budapest

The final four was scheduled to be held at the László Papp Budapest Sports Arena in Budapest, Hungary on 9 and 10 May 2020 but was later rescheduled to 5 and 6 September 2020. If the quarterfinals can’t be played, the top-two teams of the main round groups will be playing in the final four.

Teams

Semifinals

DateVenueTeam 1ScoreTeam 2
05-09-2020László Papp Budapest Sports Arena, Budapest
05-09-2020László Papp Budapest Sports Arena, Budapest

Final

DateVenueTeam 1ScoreTeam 2
06-09-2020László Papp Budapest Sports Arena, Budapest
06-09-2020László Papp Budapest Sports Arena, Budapest

AWARDS

  • Goalkeeper: Amandine Leynaud (FRA) (Győri Audi ETO KC)
  • Right wing: Jovanka Radičević (MNE) (Budućnost)
  • Right back: Anna Vyakhireva (RUS) (Rostov-Don)
  • Centre back: Stine Bredal Oftedal (NOR) (Győri Audi ETO KC)
  • Left back: Cristina Neagu (ROU) (CSM București)
  • Left wing: Sanna Solberg-Isaksen (NOR) (Team Esbjerg)
  • Pivot: Asma Elghaoui (HUN) (SCM Râmnicu Vâlcea)

Other awards

  • Best coach: Emmanuel Mayonnade (FRA) (Metz Handball)
  • Best young player: Noémi Háfra (HUN) (FTC-Rail Cargo Hungaria)
  • Best defence player: Eduarda Amorim (BRA) (Győri Audi ETO KC)

2018-192020-21

Women’s EHF Champions League