2019–20 CEV Champions League

Qualification

2019–20 CEV Champions League qualification
Rank Country No. teams Qualified teams
Vac Qual Total
1 Italy 3 3 Cucine Lube Civitanova
Sir Colussi Sicoma Perugia
Itas Diatec Trentino
2 Russia 3 3 Kuzbass Kemorovo
Zenit Kazan
Fakel Novy Urengoy
3 Poland 3 3 Zaksa Kędzierzyn-Koźle
Onico Warszawa
Jastrzębski Węgiel
4 Turkey 2 2 Fenerbahce SK Istanbul
Halkbank Ankara
5 Germany 2 2 Berlin Recycling Volleys
VfB Friedrichshafen
6 Belgium 2 2 Greenyard Maaseik
Knack Roseselare
7 France 1 1 Tours VB
8 Slovenia 1 1 ACH Volley Ljubljana
10 Czech Republic 1 1 Jihostroj České Budějovice
Qualification round 2 2

4th Round

Pool A

TeamPld.WLSetsPts.Qualification
Cucine Lube Civitanova 66018-518Quarters Finals
Itas Diatec Trentino 64213-1110 Quarters Finals
Jihostroj České Budějovice 62410-146
Fenerbahçe SK 6067-182
DateHost TeamScore/SetsAway Team
05-12-2019Fenerbahçe SK 2-3
(20-25, 25-21, 25-17, 21-25, 12-15)
Jihostroj České Budějovice
12-12-2019Jihostroj České Budějovice 1-3
(18-25, 25-21, 13-25, 22-25)
Cucine Lube Civitanova
12-12-2019 Itas Diatec Trentino 3-2
(21-25, 23-25, 25-18, 25-17, 16-14)
Fenerbahçe SK
19-12-2019Fenerbahçe SK 1-3
(15-25, 19-25, 25-20, 17-25)
Cucine Lube Civitanova
19-12-2019 Itas Diatec Trentino 3-0
(25-11, 25-16, 25-21)
Jihostroj České Budějovice
26-01-2020Cucine Lube Civitanova 3-0
(25-21, 25-18, 25-15)
Itas Diatec Trentino
28-01-2020Cucine Lube Civitanova 3-1
(25-21, 25-19, 21-25, 25-19)
Jihostroj České Budějovice
30-01-2020Fenerbahçe SK 1-3
(25-17, 22-25, 27-29, 20-25)
Itas Diatec Trentino
13-02-2020Jihostroj České Budějovice 3-0
(25-23, 25-23, 25-21)
Fenerbahçe SK
13-02-2020Itas Diatec Trentino 1-3
(26-24, 29-31, 17-25, 22-25)
Cucine Lube Civitanova
19-02-2020Cucine Lube Civitanova 3-1
(25-17, 21-25, 25-18, 25-22)
Fenerbahçe SK
19-02-2020 Jihostroj České Budějovice 2-3
(25-21, 25-22, 15-25, 22-25, 11-15)
Itas Diatec Trentino

Pool B

TeamPld.WLSetsPts.Qualification
Fakel Novy Urengoy 65115-813 Quarters Finals
Kuzbass Kemerovo 64214-912 Quarters Finals
Berlin Recyling Volleys 62411-147
ACH Volley Ljubljana 6158-174
DateHost TeamScore/SetsAway Team
03-12-2019Kuzbass Kemerovo3-0
(26-24, 25-21, 25-18)
Fakel Novy Urengoy
04-12-2019Berlin Recyling Volleys3-0
(25-21, 25-15, 26-24)
ACH Volley Ljubljana
11-12-2019 ACH Volley Ljubljana 3-2
(25-23, 25-16, 25-27, 23-25, 19-17)
Kuzbass Kemerovo
11-12-2019 Fakel Novy Urengoy 3-0
(25-22, 25-18, 25-17)
Berlin Recyling Volleys
17-12-2019Fakel Novy Urengoy 3-1
(24-26, 25-20, 25-19, 25-16)
ACH Volley Ljubljana
18-12-2019Berlin Recyling Volleys 1-3
(17-25, 23-25, 25-19, 19-25)
Kuzbass Kemerovo
28-01-2020Berlin Recyling Volleys 2-3
(25-21, 25-15, 20-25, 22-25, 10-15)
Fakel Novy Urengoy
29-01-2020Kuzbass Kemerovo 3-0
(25-19, 25-23, 25-21)
ACH Volley Ljubljana
12-02-2020Fakel Novy Urengoy 3-0
(25-21, 25-16, 25-20)
Kuzbass Kemerovo
12-02-2020 ACH Volley Ljubljana 2-3
(25-22, 25-19, 16-25, 22-25, 12-15)
Berlin Recyling Volleys
19-02-2020 Kuzbass Kemerovo 3-2
(22-25, 25-19, 25-14, 20-25, 15-8)
Berlin Recyling Volleys
19-02-2020 ACH Volley Ljubljana 2-3
(18-25, 25-23, 25-20, 18-25, 11-15)
Fakel Novy Urengoy

Pool C

TeamPld.WLSetsPts.Qualification
Jastrzębski Węgiel 66517-6 15 Quarters Finals
VC Greenyard Maaseik 64212-139
Zenit Kazan 63314-1111
Halkbank Ankara 6065-181
DateHost TeamScore/SetsAway Team
04-12-2019Halkbank Ankara2-3
(25-20, 25-23, 27-29, 20-25, 10-15)
VC Greenyard Maaseik
11-12-2019Jastrzębski Węgiel 3-0
(25-17, 25-17, 25-21)
Halkbank Ankara
11-12-2019 VC Greenyard Maaseik 3-2
(20-25, 18-25, 25-23, 25-22, 20-18)
Zenit Kazan
18-12-2019Halkbank Ankara 1-3
(26-24, 23-25, 20-25, 22-25)
Zenit Kazan
19-12-2019Jastrzębski Węgiel 3-0
(25-17, 25-20, 25-21)
VC Greenyard Maaseik
18-01-2020Zenit Kazan 2-3
(25-18, 16-25, 25-20, 22-25, 14-16)
Jastrzębski Węgiel
29-01-2020Halkbank Ankara 0-3
(18-25, 18-25, 15-25)
Jastrzębski Węgiel
29-01-2020 Zenit Kazan 3-0
(25-14, 25-10, 25-22)
VC Greenyard Maaseik
12-02-2020VC Greenyard Maaseik 3-1
(25-22, 34-36, 25-21, 25-18)
Halkbank Ankara
12-02-2020 Jastrzębski Węgiel 3-1
(25-18, 28-30, 19-25, 25-23)
Zenit Kazan
19-02-2020Zenit Kazan 3-1
(25-23, 23-25, 25-19, 25-15)
Halkbank Ankara
19-02-2020VC Greenyard Maaseik 3-2
(25-23, 20-25, 19-25, 25-22, 15-8)
Jastrzębski Węgiel

Pool D

TeamPld.WLSetsPts.Qualification
Sir Sicoma Monini Perugia 66018-418 Quarters Finals
VERVA Warszawa ORLEN Paliwa 6339-119
Tours VB 6249-126
SL Benfica Lisboa 6157-163
DateHost TeamScore/SetsAway Team
04-12-2019VERVA Warszawa ORLEN Paliwa 3-0
(25-15, 25-22, 25-23)
Tours VB
04-2-12-2019Sir Sicoma Monini Perugia 3-1
(25-18, 24-26, 25-15, 25-19)
SL Benfica Lisboa
10-12-2019 SL Benfica Lisboa 3-1
(25-19, 25-17, 22-25, 25-21)
VERVA Warszawa ORLEN Paliwa
11-12-2019 Tours VB 0-3
(30-32, 19-25, 18-25)
Sir Sicoma Monini Perugia
17-12-2019VERVA Warszawa ORLEN Paliwa 1-3
(17-25, 25-23, 21-25, 24-26)
Sir Sicoma Monini Perugia
19-12-2019SL Benfica Lisboa 1-3
(20-25, 25-20, 22-25, 18-25)
Tours VB
29-01-2020VERVA Warszawa ORLEN Paliwa 3-0
(25-21, 25-13, 25-22)
SL Benfica Lisboa
29-01-2020 Sir Sicoma Monini Perugia 3-0
(25-21, 25-15, 25-21)
Tours VB
12-02-2020Tours VB 3-0
(25-21, 25-21, 25-20)
VERVA Warszawa ORLEN Paliwa
13-02-2020SL Benfica Lisboa 1-3
(24-26, 21-25, 25-22, 17-25)
Sir Sicoma Monini Perugia
19-02-2020Sir Sicoma Monini Perugia 3-1
(25-17, 25-27, 25-17, 25-19)
VERVA Warszawa ORLEN Paliwa
19-02-2020 SL Benfica Lisboa 3-1
(25-23, 22-25, 25-23, 25-17)
Tours VB

Pool E

TeamPld.WLSetsPts.Qualification
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 66018-018 Quarters Finals
Knack Roseselare 64212-911 Quarters Finals
VfB Friedrichshafen 6247-145
Vojvodina NS Seme Novi Sad 6064-182
DateHost TeamScore/SetsAway Team
03-12-2019ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3-0
(25-20, 25-21, 25-21)
Vojvodina NS Seme Novi Sad
04-12-2019VfB Friedrichshafen 0-3
(23-25, 21-25, 15-25)
Knack Roseselare
10-12-2019 Vojvodina NS Seme Novi Sad 0-3
(20-25, 21-25, 20-25)
VfB Friedrichshafen
10-12-2019 Knack Roseselare 0-3
(17-25, 19-25, 21-25)
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
17-12-2019Vojvodina NS Seme Novi Sad 2-3
(21-25, 20-25, 25-22, 25-22, 12-15)
Knack Roseselare
18-12-2019VfB Friedrichshafen 0-3
(23-25, 22-25, 20-25)
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
28-01-2020ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3-0
(25-19, 25-18, 25-20)
Knack Roseselare
29-01-2020VfB Friedrichshafen 3-2
(23-25, 25-18, 17-25, 25-20, 15-13)
Vojvodina NS Seme Novi Sad
11-02-2020Knack Roseselare 3-1
(28-26, 26-28, 25-19, 25-17)
VfB Friedrichshafen
112-2020Vojvodina NS Seme Novi Sad 0-3
(11-25, 22-25, 18-25)
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
19-02-2020 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3-0
(25-21, 25-21, 25-22)
VfB Friedrichshafen
19-02-2020 Knack Roseselare 3-0
(28-26, 25-20, 25-18)
Vojvodina NS Seme Novi Sad

Quarters Finals

DateTeam 1Agg.Team 2First
Match
Second
Match
03-05/03/2020
10-12/03/2020
Knack Roeselare0-3Cucine Lube Civitanova0-3
(29-31, 14-25, 16-25)
03-05/03/2020
10-12/03/2020
Trentino ItasJastrzebski Wegiel
03-05/03/2020
10-12/03/2020
Fakel Novy Urengoy 0-3 Sir Sicoma Monini Perugia1-3
(23-25, 21-25, 25-22, 21-25)
03-05/03/2020
10-12/03/2020
Kuzbass Kemerovo 1-2 Zaksa Kedzierzyn-Kozle2-3
(25-22, 24-26, 25-17, 28-26, 14-16)

Semis Finals

DateTeam 1Agg.Team 2First
Match
Second
Match
24-26/03/2020
07-09/04/2020
24-26/03/2020
07-09/04/2020

Final / Berlin-Germany

DateTeam 1Score/SetsTeam 2
16/05/2020

2018-20192020-2021

CEV Champions League