2018–19 CAF Champions League

Qualifying rounds

 Preliminary round 
ASC Diaraf1-0
0-1
(4-2 p.)
US Koroki
JS Saoura2-0
0-0
SC Gagnoa
İttihad Tanger1-0
0-0
Elect-Sport
Le Messager Ngozi0-1
1-2
Ismaily
ASF Bobo Dioulasso3-1
1-3
(3-5 p.)
Coton Sport
AS Sonidep1-2
0-3
ZESCO United
Orlando Pirates5-1
3-1
Light Stars
Volcan Club0-0
1-2
African Stars
FC Nouadhibou2-1
0-2
Al Ahly Bengazi
Leones Vegetarianos0-2
1-5
Mamelodi Sundows
Gor Mahia1-0
0-1
(4-3 p.)
Nyasa Big Bullets
UMS De Loum1-0
0-2
Lobi Stars
UD Songo1-2
0-1
Nkana
Simba4-1
4-0
Mbabane Swallos
ASAS Djibouti Telecom1-3
2-2
Jimma Aba Jifar
CS Constantine0-0
1-0
GAMTEL
Al-Merrikh2-1
0-1
Vipers
Stade Centafricaine0-1
0-4
Stade Malien
ASEC Mimosas1-0
0-0
AS Mangasport
Township Rollers1-1
1-1
(2-4 p.)
Bantu
APR0-0
1-3
Club Africain
Al Hilal4-0
2-0
JKU
Al Nasr5-1
4-2
Al Hilal Wau
Horoya1-0
1-0
Barrack Young Controllers
1 De Agosto4-2
0-2
AS Otoho
CNaPS Sport1-1
0-1
FC Platinum
First round
Wydad Casablanca2-0
1-3
ASC Diaraf
JS Saoura2-0
0-1
İttihad Tanger
Ismaily2-0
1-2
Coton Sport
TP Mazembe1-0
1-1
ZESCO United
Orlando Pirates0-0
1-0
African Stars
Al Ahly Bengazi0-0
0-4
Mamelodi Sundows
Gor Mahia3-1
0-2
Lobi Stars
Nkana2-1
1-3
Simba
Al Ahly2-0
0-1
Jimma Aba Jifar
CS Constantine1-0
2-0
Vipers
Stade Malien0-1
0-1
ASEC Mimosas
AS Vita Club4-1
1-1
Bantu
Club Africain3-1
0-1
Al Hilal
Al Nasr3-0
2-6
Horoya
AS Otoho1-1
0-0
FC Platinum

Group stage

Groupe A

TEAMSPld.WDLGAGDPts.QALİFİCATİON
Mamelodi Sundowns63129510Quarters Finals
Wydad Casablanca63128610Quarters Finals
Lobi Stars 6213467 
ASEC Mimosas 62136107 

Groupe B

TEAMSPld.WDLGAGDPts.QALİFİCATİON
Espérance de Tunis 64209314Quarters Finals
Horoya AC63126710Quarters Finals
Orlando Pirates6132666 
FC Platinum6024395 

Groupe C

TEAMSPld.WDLGAGDPts.QALİFİCATİON
TP Mazembe 632113411Quarters Finals
CS Constantine63128610Quarters Finals
Club Africain631251010 
Ismaily60245102 

Groupe D

TEAMSPld.WDLGAGDPts.QALİFİCATİON
Al Ahly 631211310Quarters Finals
Simba SC 63036139Quarters Finals
JC Saoura 6222698
AS Vita Club 6213977
  Groupe A 
11-01-2019Lobi Stars2-1
Yaya Kone, Mathias Martins / Anthony Snoti Laffor
Mamelodi Sundows
11-01-2019Wydad Casablanca5-2
Ismail El Haddad, Michael Babatunde, Zouahir Moutaraji, Walid El Karti, Badie Aouk / Wonlo Coul,baly, Salif Bagate
ASEC Mimosas
19-01-2019Mamelodi Sundows2-1
Themba Zwane (2) / Mohamed Nahiri
Wydad Casablanca
19-01-2019ASEC Mimosas1-0
Hamed Diomande
Lobi Stars
01-02-2019Mamelodi Sundows3-1ASEC Mimosas
02-02-2019Lobi Stars0-1
Mohamed Nahiri
Wydad Casablanca
12-02-2019ASEC Mimosas0-0Mamelodi Sundows
12-02-2019Wydad Casablanca0-0Lobi Stars
09-03-2019ASEC Mimosas2-0
Ahmed Tour (2)
Wydad Casablanca
09-03-2019Mamelodi Sundows3-0
Thapelo Morena, Themba Zwane (2)
Lobi Stars
16-03-2019Lobi Stars2-0
Alimi Sikiru (2)
ASEC Mimosas
16-03-2019Wydad Casablanca1-0
Mohamed Nahiri
Mamelodi Sundows
Groupe B
12-01-2019Horoya1-1
Ocansey Mandela Amamoo / Anice Badri
Esperance De Tunis
12-01-2019FC Platinum0-0Orlando Pirates
18-01-2019Esperance De Tunis2-0
Taha Yassine Khenissi (2)
FC Platinum
18-01-2019Orlando Pirates3-0
Thembinkosi Loch (2) , Justin Shonga
Horoya
02-02-2019FC Platinum0-1
Marius Hamed Assoko
Horoya
02-02-2019Orlando Pirates0-0Esperance De Tunis
18-01-2019Esperance De Tunis2-0
Anice Badri, Haythem Jouini
Orlando Pirates
12-02-2019Horoya2-0
Ocansey Mandela Amamoo, Hudu Yakubu
FC Platinum
08-03-2019Orlando Pirates2-2
Thembinkosi Lorch, Augustine Mulenga / Never Tigere, Rainsome Pavari
FC Platinum
08-03-2019Esperance De Tunis2-0
Hamed Assoko (og), Franck Kom
Horoya
16-03-2019FC Platinum1-2
Ali Sadiki / Mohamed Amine Meskini (2)
Esperance De Tunis
16-03-2019Horoya2-1
Abdoulaye Camara, Boniface Heba / Justin Shonga
Orlando Pirates
Groupe C
11-01-2019Club Africain0-1
Abdenour Belkheir
CS Constantine
12-01-2019TP Mazembe2-0
Chico Ushindi, Kevin Mondeko
Ismaily
18-01-2019CS Constantine3-0
Houcine Benayada, Nasreddine Zaaalani, Sid Ali Lamri
TP Mazembe
19-01-2019Ismaily1-2
Benson Shilongo / Ghazi Ayadi (2)
Club Africain
02-02-2019TP Mazembe8-0
Kevin Mondeko (2), Miché Mika, Jackson Muleka (2), Trésor Mputu Mabi (2), Meschak Elia
Club Africain
12-02-2019Club Africain0-0TP Mazembe
23-02-2019Ismaily1-1
Benson Shilongo / Emad Hamdy (og)
CS Constantine
02-03-2019CS Constantine3-2
Zaalani, Nassim Yettou, Dylan Bahamboula / Handy, Benson Shilongo
Ismaily
08-03-2019Ismaily1-1
Mohamed Magdi / Meschack Elia
TP Mazembe
08-03-2019CS Constantine0-1
Bassirou Compaore
Club Africain
16-03-2019Club Africain1-0
Ghazi Ayadi (pen)
Ismaily
16-03-2019TP Mazembe2-0
Jackson Muleka (pen), Tresor Mputu Mabi
CS Constantine
Groupe D
12-01-2019Simba3-0
Emmanuel Okwi, Meddie Kagere (2)
JS Saoura
12-01-2019Al Ahly2-0
Nasser Maher, Ali maaloul
AS Vita Club
18-01-2019JS Saoura1-1
Sid Ali Yahia Cherif / Nedved
Al Ahly
19-01-2019AS Vita Club5-0
Jean-Marc Makusu (2) , Botuli Bompunga, Fabrice Ngoma, Makwekwe Kupa  
Simba
02-02-2019AS Vita Club2-2
Kazadi Kasegu, Jean-Marc Makusu Mundele / Mohamed Hammia, Yahia-Chérif
JS Saoura
02-02-2019Al Ahly5-0
Amr Elsolia, Ali Maâloul, Oluwafemi Ajayi, Nedved (2)
Simba
12-02-2019Simba1-0
Meddie Kagere
Al Ahly
12-02-2019JS Saoura1-0
Ziri Hammar
AS Vita Club
09-03-2019AS Vita Club1-0
Tuisila Kisinda
Al Ahly
09-03-2019JS Saoura2-0
Yahia Cherif, Mohamed Hammia
Simba
16-03-2019Al Ahly3-0
Fateh Talah (og), Marwan Mohsen, Hussein El Shahat
JS Saoura
16-03-2019Simba2-1
Mohamed Husseini, Clatous Chama / Francy Kazadi Kasengu
JS Saoura

Knockout stage

Quarters Finals

DateHost TeamScoreAway TeamQualification
06-04-2019Mamelodi Sundowns 5-0
Themba Zwane, Wayne Arendse, Ricardo Nascimento, Gastn Sirino, Phakamani Mahlambi
Al Ahly Cairo
Al Ahly Cairo1-0
Walid Azarou
Mamelodi Sundowns
Mamelodi Sundowns
Semi Finals
06-04-2019Simba 0-0TP Mazembe
TP Mazembe4-1
Kabaso Chongo, Elia Meschack, Trsor Mputu, Jackson Muleka / Emmanuel Okwi
Simba
TP Mazembe
Semi Finals
06-04-2019Horoya0-0WAC Casablanca
WAC Casablanca5-0
Walid El Karti (2),
Abdellatif Noussir, Mohamed Nahiri, Zouheir El Moutaraji
Horoya
WAC Casablanca
Semi Finals
06-04-2019CS Constantine2-3
Adil Djabout, Nassim Yettou / Mohamed Ali Yaakoubi, Youssef Belaili, Fousseny Coulibaly
Esperance
Esperance3-1
Sad Beguir (2), Franck Kom / Dylan Bahamboula
CS Constantine
Esperance
Semi Finals

Semi Finals

DateHost TeamScoreAway Team
26-04-2019WAC Casablanca2-1
Salaheddine Saidi, Badie Aouk / Anele Ngcongca
Mamelodi Sundowns
04-05-2019Mamelodi Sundowns0-0WAC Casablanca
WAC Casablanca
Final
27-04-2019Espérance de Tunis1-0
Mohammed Youcef Belaili
TP Mazembe
04-05-2019TP Mazembe0-0Espérance de Tunis
Espérance de Tunis
Final

DATEHOST TEAMSCOREAWAY TEAM
24-05-2019Wydad Casablanca1-1
Cheick Camara / Fousseny Coulibaly
Espérance de Tunis
31-05-2019Espérance de Tunis1-0
Youcef Belaïli
Wydad Casablanca
Espérance de Tunis
Champiom

Topscorers

PLAYER/TEAMGOALS
Motaez Al-Mehdi (Al-Nasr)7
Meddie Kagere (Simba)6
Themba Zwane (Mamelodi Sundowns)6
Jean-Marc Makusu Mundele (AS Vita Club)5

CAF Champions League